Good Angels zdolali Taranto, play-off je na dosah

V akcii kapitánka Košíc Lucia Kupčíková.
V akcii kapitánka Košíc Lucia Kupčíková. (Autor: TASR/František Iván)
SITA|11. jan 2012 o 20:50

Basketbalistky Good Angels Košice sú po výhre 68:56 nad talianskym Tarantom na prahu istého postupu do play-off euroligy.

KOŠICE. Basketbalistky slovenského majstra Good Angels zvíťazili v stredajšom stretnutí 11. kola základnej C-skupiny Euroligy 2011/2012 nad talianskym tímom Cras Basket Taranto vďaka trpezlivému výkonu 68:56 (34:28).

Zverenky Štefana Sviteka majú po tomto úspechu na konte sedem výhier a v predstihu takmer istú postupovú miestenku zo skupiny.

Ak vo štvrtkovom dueli Gospič Croatia (Chor.) - Sparta&K Moskovská oblasť (Rus.) zvíťazia vysokofavorizované hostky, Good Angels budú mať pred Tarantom i Gospičom nepreklenuteľný trojbodový náskok v tabuľke C-skupiny.

S oboma týmito súpermi totiž pri prípadnej rovnosti bodov majú lepšiu bilanciu zo vzájomných zápasov, keď proti obom uspeli doma aj vonku.

Zlom prišiel po prestávke

Skóre duelu rástlo podľa očakávania len veľmi pomaly. Košičanky od úvodu vzali osud do vlastných rúk a neustále viedli. Na konci druhej minúty 5:0, v 5. min za stavu 11:8 zdvojnásobili svoj náskok na 16:8. Ešte o bod viac - 22:13 - viedli na začiatku 12. min.

Taranto znížilo štyrmi bodmi za sebou na 17:22, zakrátko sa odstup Good Angels scvrkol len na tri body 26:23. Kouč domácich reagoval oddychovým časom. Jeho zverenkám na chvíľu prospel, odpútali sa na 32:25, ale potom inkasovali zbytočnú trojku.

Krátko po zmene strán natiahli Good Angels svoj náskok na 8 bodov (38:30), v druhej polovici tretej štvrtiny zažiarila po dravom prieniku Bojovičová (zvýšila na 43:35) a po nej najmä krídelníčka Lawlessová.

Tá najprv trojkou v 27. min upravila po prvý raz na dvojciferný rozdiel 46:35, krátko potom pridala svoj ďalší úspešný pokus spoza trojkového oblúka, ktorým zvýšila vedenie domácich na 49:37.

Potom sa znova pokúšala o streľbu za tri body, súperka ju však faulovala, z čoho rezultovali tri trestné hody. Naturalizovaná Slovenka dva z nich premenila, a tak predovšetkým v tých chvíľach jej zásluhou svietil na tabuli stav 51:37.

Záverečnú štvrtinu otvorili štyri body domácich basketbalistiek, ktoré znamenali rozhodujúci 19-bodový náskok 60:41 v 33. min. Aj keď času na teoretický zvrat malo Taranto stále dosť, zverenky Štefana Sviteka úspešne odrazili jeho pokusy. Talianskemu tímu sa podarilo iba viackrát znížiť na rozdiel ôsmich bodov.

((a))

Štefan Svitek, tréner Good Angels: "Máme pred sebou ešte tri náročné zápasy, ale touto výhrou nám padol trošku kameň zo srdca. V záverečnej štvrtine sme sa nevyhli menšej kríze, ale treba vidieť aj to, že sme proti talianskemu lídrovi viedli takmer o dvadsať bodov. Napokon sme zabojovali a zaslúžene strhli víťazstvo na svoju stranu."

Lucia Kupčíková, hráčka Good Angels: "Bol to boj najmä v úvode stretnutia. Možno to spôsobila prestávka, ktorá bola medzi sviatkami a spravila svoje trošku v zohratosti. Bol to ťažký fyzický zápas, podobný ako v Tarante. Do konca tretej štvrtiny sme si urobili náskok, no presne ako v Tarante sme prestali hrať, čo sa nám takmer vypomstilo. Našťastie sme udržali vedenie, keďže sa ani súperkám nedarilo v zakončení."

ico

Good Angels Košice - Cras Basket Taranto 68:56

Štvrtiny 18:13, 16:15, 22:13, 12:15

Zostava a body Košíc: Lawlessová 15, Bojovičová 14, Vieruová 9, McCrayová 8, Kupčíková 4 (Pedersenová 10, Sverrisdottirová 8, Jurčenková 0, Čarnoká 0)

Najviac bodov Taranta: Mahoneyová 15, Vaughnová 12, Sottanová a Pascalauová po 8.

TH: 23/15-20/19, trojky: 3:3, osob. chyby: 21:18, rozhodovali: Boris Schmidt (Nem.), Fabrizio Pizio (Šva.), Pál Gyórffy (Maď.), 2 000 divákov.

Ďalšie stredajšie výsledky v C-skupine:

Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) - Frisco Brno (ČR) 80:64 (16:17, 23:13, 22:19, 19:15), Rivas Ecópolis (Šp.) - Basket Lattes Montpellier (Fr.) 82:63 (21:12, 16:20, 27:15, 18:16).