BRATISLAVA. ŠK Slovan Bratislava zažil rozprávkovú sezónu, keď si prvýkrát zahral v ligovej fáze Ligy majstrov.
Aj keď nevyhral ani jeden zápas, finančne si polepšil o milióny eur. Vďaka svojej účasti v najlepšej európskej súťaži nezarábal však len pre seba.
UEFA totiž posiela do národných futbalových zväzov tzv. solidárne platby. Ich cieľom je pomôcť klubom v najvyšších ligách v Európe, aby rozvíjali talent v mládežníckom veku alebo schému miestnej komunity.
Navyše, od aktuálneho ročníka sa UEFA rozhodla, že zvýši percento z rozpočtu, ktoré bude vyčlenené na solidárne platby.
Tieto peniaze sa neudeľujú klubom, ktoré pôsobia v európskych súťažiach. Slovenské tímy tak vďaka Slovanu zinkasovali celkovo 5 469 000 eur.
Jedenásť klubov z Niké ligy získalo po 464 544,44 eur. Dvanásť tímov z II. ligy si rozdelilo po 30-tisíc eur. Rozdelenie schválil Výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu na svojom januárovom zasadnutí.
"UEFA posielala do sezóny 2023/2024 finančnú dotáciu Solidarity payment vždy za ukončenú sezónu. Smerom k aktuálnej sezóne sa systém rozdeľovania dotácií mení, pričom kluby dostanú plneniu za sezónu 2024/2025 už v jej priebehu.
Na prelome rokov 2024 a 2025 obdrží SFZ a ÚLK informáciu v podobe Obežníka UEFA s informáciou o prerozdelení čiastočnej platby z UEFA Solidarity payment vo výške 70% z celkového balíka," uviedol pre Sportnet zástupca technického riaditeľa SFZ Ján Greguš.
Ako ďalej uviedol, peniaze sú určené pre tímy z najvyššej súťaže a ich mládežnícke družstvá. Tentokrát sa k financiám dostanú aj tímy z II. ligy.
"SFZ po dohode s ÚLK v minulosti finančne prispievalo aj klubom, ktoré hrajú celoslovenskú dorasteneckú súťaž, ale ich seniorské mužstvo nehrá v Niké lige. Spôsob konkrétneho prerozdelenia je vždy predmetom diskusie v rámci každej sezóny," spomenul.
Greguš zdôraznil, že čerpanie uvedených finančných prostriedkov musia futbalové kluby dokladovať a sú účelovo viazané len pre mládežnícke družstvá.
V sezóne 2022/2023 získali tímy z Niké ligy, okrem Slovana, celkovo 137-tisíc eur. Kluby, ktoré vtedy hrali celoslovenskú dorasteneckú ligu, obdržali 42 500 eur.
S otázkami sme sa obrátili aj na niektoré kluby Niké ligy. Odpoveď prišla len zo Spartaka Trnava.
"Za viac peňazí by sme si vedeli dovoliť investície do mládeže, podpory trénerov, technického zabezpečenia alebo infraštruktúry pre rozvoj talentovanej mládeže, ktorá patrí medzi základné piliere budúcnosti nášho klubu," uviedol mediálny manažér klubu Pavol Popovec.