Rumunsko

Slováci splnili základný cieľ. Dosiahli sme niečo veľké, vyhlásil Calzona

Ondrej Duda sa raduje po zápase základnej E-skupiny Slovensko - Rumunsko.
Fotogaléria (84)
Ondrej Duda sa raduje po zápase základnej E-skupiny Slovensko - Rumunsko. (Autor: TASR)
Ivan Mriška|26. jún 2024 o 20:50

Futbalisti Slovenska remizovali na EURO 2024 v E-skupine s Rumunskom 1:1.

FRANKFURT. Pred zápasom bolo jasné, že im na postup stačí bod. Podarilo sa. Futbalisti Slovenska remizovali na EURO 2024 s Rumunskom 1:1 a postupujú do osemfinále.

„Momentálne je to niečo neopísateľné. Teší ma, že sme to dokázali svojou hrou.

Posledných desať minút sme to chceli uhrať, ale od začiatku sme hrali svoju hru, bojovali jeden za druhého. Dokázali sme to ako jeden tím,“ pre TV Markíza sa tešil na turnaji výborne hrajúci Stanislav Lobotka.

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Rumunsko na EURO 2024 (skupina E)

Skóre otvoril v 24. minúte Ondrej Duda, za Rumunsko vyrovnal v 37. minúte z penalty Razvan Marin.

„Mohli sme si vedenie udržať dlhšie, ale nepodarilo sa. Hlavné však je, že postupujeme a sme tam,“ tešil sa autor jediného slovenského gólu.

Duda vyzdvihol vynikajúcu loptu od Kucku. Loptu poslal do siete hlavou.

„Videl som, že dostáva spätnú loptu, že nebude špekulovať, ale centrovať. Brankár nemal šancu.

Oslavy sme si užili, musím poďakovať fanúšikov, že si našli cestu do Frankfurtu, a že budú s nami ďalej,“ dodal.

V osemfinále vyzvú Slováci Anglicko alebo Španielsko. Rozhodnú o tom večerné zápasy.

„Úprimne by som si prial Angličanov. Keď sme sledovali ich zápasy, majú kvalitu, ale každý, kto si nimi hral, potrápil ich.

Myslím, že Španieli sú kvalitnejší súper. Asi preto by som si prial Angličanov viac…,“ uviedol Duda.

Podľa hlavného trénera odviedli Slováci výborný výkon. Bol preto spokojný.

„Super zápas z našej strany, súperovi sme dovolili málo, čo ma teší.

Dosiahli sme niečo dôležité, dokázali sme hrať tri zápasy na vysokej úrovni proti mužstvám, ktoré sú v rebríčku kvalitatívne vyššie. Takže sme dosiahli niečo veľké,“ uviedol reprezentačný tréner Francesco Calzona.

Z postupu mal radosť. Tradične však krotil emócie a pri rozhovore pôsobil pokojne.

„Máme pred sebou ďalší cieľ, chceme vydržať na šampionáte čo najdlhšie. Veríme, že budeme viac ako pripravení,“ dodal.

Kontroverzný bol vyrovnávajúci gól Rumunska, keď Dávid Hancko dvakrát zasiahol útočníka Rumunov. Penalta sa pískala po konzultácii so systémom VAR.

„Videl som to prvý raz na telefóne. Prvý dotyk som mal vonkajšom nohy a potom som ju už dával preč, ale on o ňu zakopol.

To už je na posúdení, ale teraz, keď som to videl, tak ma to nahnevalo ešte viac ako na ihrisku.

Škoda, nebyť penalty, možno by sme vyhrali 1:0,“ krútil hlavou Hancko.

Belgicko v súbežne hranom zápase remizovalo s Ukrajinou 0:0. S turnajom sa tak lúči Ukrajina.

Pohľad na tabuľku E-skupiny je poriadne kuriózny. Všetky tri tímy majú rovnaký počet, štyri body, čo sa naposledy odohralo na MS 1994.

Na tretej priečke vtedy skončili Taliani, ktorí to z nej dotiahli až do finále proti Brazílii.

„Bodaj by sa to zopakovalo,“ pousmial sa futbalový expert a bývalý slovenský reprezentant Marek Sapara.

Zápas sa hral na ťažkom teréne. V druhom dejstve mohutne pršalo.

„Ihrisko bolo pieskované, namalo prirodzený odskok. Potom prišla prietrž, ktorá trvala dvadsať minú. Bolo to fyzicky náročné, ale zvládli sme to. Môžeme byť šťastní,“ uviedol expert TV Markíza a tréner Martin Ševela.

„Je to úžasné, musíme sa z toho tešiť a užívať si to. Je to jedinečné, môžeme byť na chlapcov hrdí,“ uzavrel expert Martin Mikulič.

Tabuľka skupiny E na EURO 2024

Z = zápasy, V = Výhry, R = Remízy, P = Prehry, B = Body
Domov»EURO 2024»Slováci splnili základný cieľ. Dosiahli sme niečo veľké, vyhlásil Calzona