BRATISLAVA. Ešte v lete 2008 vtedajší majiteľ Ľudovít Černák predal deväťdesiat percent akcií Slovana skupine J&T. Finanční žraloci neskôr posunuli 51 percent akcií spoločnosti Grafobal, ktorú vlastní Ivan Kmotrík.
A začala sa nová éra, ktorú Slovan zavŕšil v tejto sezóne štrnástym titulom v dejinách samostatnosti. Z toho desať ich získal pod vedením Kmotríkovcov.
Jeho prvý ročný rozpočet bol na úrovni štyroch až piatich miliónov eur. Veľkou témou v Slovane boli vždy nákupy hráčov.
V prvých rokoch mal prestupy vo svoje réžii hlavne Petr Kašpar, ktorý bol pravou rukou majiteľa.
Ako hráč pôsobil v minulosti trebárs v Dunajskej Strede a v pozícii manažéra pracoval pre Kmotríka ešte v ére Petržalky. Pomohol zložiť káder, ktorý senzačne postúpil do Ligy majstrov.
Kašpar tvrdil, že má talent na obchod, počas jeho vlády do Slovana prichádzali hlavne slovenskí a českí futbalisti. Zväčša ako voľní hráči.
Prišiel zo Sparty a zarábal viac
Prvé veľké posily ako Juraj Halenár, Ján Kozák, Karim Guédé, Branislav Obžera a ďalší prestúpili logicky z Petržalky, ktorú vlastnil tiež Kmotrík.
Prvým výraznejším nákupom bol v júli 2009 Milan Ivana, ktorý prišiel z pražskej Slavie za asi 350-tisíc eur.
Prvou väčšou zahraničnou investíciou bol Jiří Kladrubský, ktorého v lete 2011 vykúpili z pražskej Sparty za sumu okolo pol milióna eur.
„V Slovane som mal vyšší plat ako v Sparte,“ priznal český stredopoliar.
Ivan Kmotrík (34 r.) mladší sa stal generálnym riaditeľom zhruba pred desiatimi rokmi a postupne nahradil Kašpara aj v rámci prestupovej politiky.
Junior úzko spolupracoval s Richardom Trutzom, ktorý sa stal jedným z jeho najbližších ľudí.
Bývalý rozhodca prišiel do klubu v roku 2015. Vytvorili skautské oddelenie a do Slovana začali prichádzať hlavne legionári.
Jedna bomba za druhou
Kým v majstrovskom tíme 2014 mali jasnú prevahu Slováci, o tri roky už jasne dominovali cudzinci.
Až prišla sezóna, ktorá doteraz nemá obdobu. Šéf klubu hovoril o jednej bombe za druhou. Čo sa vtedy stalo?