Radosť slovanistov.
Radosť slovanistov. (Autor: TASR - Lukáš Grinaj)
Michal Šášky|23. okt 2023 o 11:15

Išlo o nadpriemerné kolo z pohľadu strelených gólov.

BRATISLAVA. 5:1, 5:0 či 2:4. Výsledky, ktoré častejšie vídať skôr v hokeji, priniesla počas víkendu najvyššia slovenská futbalová súťaž.

V rámci 11. kola padlo až 24 gólov, čo činí priemer štyri na zápas. Dokonca aj tradičné derby, kde v drvivej väčšine rozhoduje jediný zásah, prinieslo tri exportné trefy.

O parádne góly ale cez víkend nebola núdza takmer nikde. Jedine s výnimkou Trenčína, ktorý remizoval doma so Skalicou nečakane 0:0.

Ani ho nechcel dať

Už piatková predohrávka dvoch najhorších mužstiev ligy priniesla pekné momenty.

Zlaté Moravce ani Michalovce v priebehu prvej polovice základnej časti nezvíťazili ani raz. Hrali teda už s každým ligovým súperom, no žiadneho nezdolali.

Nerozhodný výsledok prinieslo aj vzájomné stretnutie. Za domáci ViOn strelil dva parádne góly Karol Mondek, za Zemplínčanov sa dvakrát presadil Adekunle Issa.

Najmä posledný gól Mondeka obletel internety. Po jeho nečakanom streleckom pokuse, ktorý zrejme nečakal ani on sám, sa musel červenať brankár Száraz.

Mondek gól ani neoslavoval. Rukami a úsmevom dal jasne najavo, že strieľať ani nechcel a netuší, ako sa mu podarilo skórovať. Pre ViOn však zariadil cenný bod.

Tlieskali mu aj súperi

Súboj v Košiciach, kam prišla Banská Bystrica, ponúkol šesť gólov. Prvé dva strelili v úvodných jedenástich minútach domáci.

Zvyšné štyri však už padli do domácej brány a polovicu z nich nastrieľal reprezentačný útočník Róbert Polievka.

Ten najprv nechal úvodnú penaltu na Rymarenka, keďže v predchádzajúcich zápasoch z bieleho bodu zlyhal, no napriek tomu siahal na hetrik.

A najmä pri góle na 4:2 predviedol svoje individuálne majstrovstvo. Tým, ako poznamenal tréner Michal Ščasný, po ostrej kritike počas reprezentačných zápasov umlčal všetkých kritikov.

Domáca obrana však pri góle pôsobila ako kužele na tréningoch. Polievka si v šestnástke mohol robiť, čo len chce. Situácia pripomínala exhibíciu.

A v Košiciach po tom, ako počas týždňa vyhodili z tímu Miloša Lačného a Kristiho Qoseho, volali fanúšikovia aj po odchode trénera Antona Šoltisa, čo im vedenie klubu splnilo.

Naopak, keď z ihriska schádzal ako striedajúci hráč Polievka, vyprevádzal ho potlesk aj domácich priaznivcov.

Dvojgóloví reprezentanti

Okrem Polievku sa dvomi zásahmi prezentoval aj ďalší reprezentant Dávid Ďuriš, ktorý rozhodol tiež súboj Slovenska s Luxemburskom.

V Žiline mal však proti Dunajskej Strede uľahčenú robotu. Obranca hostí Filip Kaša bol totiž v 13. minúte vylúčený a v oslabení DAC v defenzíve horel.

Domáci dostávali množstvo priestoru a šance na opakované strely z dorážky. Vyťažili z toho krásne góly nielen Ďuriš, ale aj Matúš Rusnák.

„Dnes mi to naozaj chutilo, snažil som sa preniesť pozitívnu emóciu z reprezentácie aj do klubu, čo si myslím, že sa podarilo a využili sme to na dobrý zápas i výsledok. Vytvorili sme si mnoho príležitostí, strelili päť gólov a mohlo ich byť podľa mňa aj viac,“ hodnotil duel Ďuriš.

Ani na tréningu

Hrozivý polčas zažili na Horehroní futbalisti Ružomberka. Po prvom dejstve svietil na svetelnej tabuli priebežný stav 4:0 pre Podbrezovú.

Najkrajší moment si ale domáci nechali do druhého polčasu. Po rohovom kope prepadla lopta k útočníkovi Marekovi Kuzmovi a ten skóroval nezvyčajne, pätičkou.

„Bolo to skôr intuitívne. Priznávam, ani na tréningu takéto góly moc nedávam,“ smial sa po zápase Marek Kuzma.

Pre skúseného podbrezovského útočníka išlo o vôbec prvý presný zásah v aktuálnom priebehu sezóny.

Zlatá noha Lovata

Bohatý víkend na góly uzavrelo tradičné derby. Hoci v Trnave to dlho vyzeralo, že sa gólu fanúšikovia nedočkajú, napokon videli zrejme najkrajší zásah kola.

Zahanbiť sa ale nenechal ani jeden tím. Najprv po hodine hry Kucka parádne ocentroval na voľného Čavriča, ktorý hlavičkoval absolútne presne.

O chvíľu na to Zeljkovič takmer chrbtom k bráne vypálil delovku, na ktorú nemal brankár Borjan žiadny nárok.

Najlepší moment ale prišiel v 76. minúte. Bývalý hráč Trnavy a dnes v službách Slovana Lucas Lovat rozhodol derby parádnou trefou.

Rodák z Brazílie skúšal svoju tradičnú strelu z diaľky. Brániaci hráč domácich k nemu pristúpil neskoro a brankár Takáč bol úplne bez šance.

„Životný gól,“ ohodnotil zásah trnavský kapitán Martin Mikovič a podobne to zhodnotil aj tréner Slovana Vladimír Weiss starší: „Lovat má zlatú nohu, trafil to neuveriteľne,“ povedal po zápase.