Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

FIFA už rieši gestá Xhaku a Shaqiriho, Srbi hovoria o úmyselnej provokácii

Xherdan Shaqiri predvádza kontroverzné gesto. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 24. jún 2018 o 09:19

FIFA tiež bude riešiť správanie srbských fanúšikov a rovnako aj neprimerané oslavy Nemcov po góle do siete Švédska.

MOSKVA. Disciplinárna komisia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) začala konanie voči švajčiarskym reprezentantom Granitovi Xhakovi a Xherdanovi Shaqirim za ich oslavné gestá v piatkovom víťaznom dueli proti Srbsku (2:1) na majstrovstvách sveta v Rusku.

Obaja hráči si po góloch skrížili ruky na prsiach, čím pripomenuli orla s dvoma hlavami na albánskej vlajke, keďže práve do tejto krajiny siahajú ich korene.

Obaja sú pôvodom tzv. kosovskí Albánci a práve Kosovo bolo po vojne na území bývalej Juhoslávie násilne odtrhnuté od Srbska a Srbi ich doteraz neuznali ako samostatný štát.

Poprední švajčiarski činitelia však svojich futbalistov obhajujú. "Každý, kto zažil niečo podobné, rozumie emóciám, ktorými hráč prechádza," povedal pre denník NZZ švajčiarsky minister obrany a športu Guy Parmelin, ktorý bol v piatok osobne na štadióne v Kaliningrade.

"Švajčiarske mužstvo je dokonalým príkladom spojenia rôznych kultúr," uviedol minister zahraničnách vecí Ignazio Cassis, ktorý je tiež z prisťahovaleckého prostredia. "Nepochybujem, že hráči cítia hrdosť k národu, ktorý ich prijal, ale nezabúdajú na svoju rodnú vlasť," dodal Cassis.

Šéf srbského futbalu hovorí o provokácii

Potrestanie nepredpokladá ani prezident Švajčiarskej futbalovej federácie Peter Gillieron. "Očakávam rýchle rozhodnutie," povedal.

"Nemám žiadne pochybnosti o tom, že obaja hráči budú k dispozícii nášmu tímu v stredajšom zápase proti Kostarike," vyhlásil.

Naopak, potrestanie dvojice vyžaduje prezident Srbského zväzu. Slaviša Kokeza vyjadril svoj hnev a sklamanie nad udalosťami, pričom kritizoval nielen gólové gestá futbalistov súpera, ale aj výkon rozhodcovského zboru.

Celý zápas mali pod palcom ľudia, ktorí určujú rozhodcov. Všetci dobre vieme, že viac ako polovica populácie Švajčiarska sú Nemci.


Slaviša Kokeza, šéf srbského futbalu

"Mal by to odsúdiť celý futbalový svet," povedal Kokeza o oslavách Granita Xhaku a Xherdana Shaqiriho.

"Nebol to jediný prípad provokácie zo strany švajčiarskych hráčov. Ďalším podstatným detailom bola prítomnosť vlajky neexistujúceho štátu na výstroji jedného hráča," upozornil Kokeza na vlajku Kosova, ktoré Srbsko doteraz neuznalo ako samostatný štát. Na zadnej strane jednej zo svojich kopačiek ju mal Shaqiri.

"Očakávame, že Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) potrestá hráčov, ktorí konali proti pravidlám, proti fair-play, a tiež v rozpore s asociáciou nimi reprezentovaného štátu," dodal prezident Srbského futbalového zväzu, ktorý správanie hráčov považuje za úmyselné provokácie.

Granit Xhaka predvádza gesto, ktoré nezostalo bez odozvy verejnosti. (Autor: TASR/AP)

FIFA obdrží protest od Srbov

Slaviša Kokeza sa podľa webu Goal.com ďalej vyjadril ku kontroverznej situácii zo 66. minúty zápasu, keď dvojica Švajčiarov v pokutovom území stiahla Aleksandara Mitroviča na trávnik. Rozhodca neodpískal faul a rozhodol sa nevyužiť pomoc videorozhodcu pri posúdení inkriminovaného momentu.

"V nedeľu od nás FIFA obrdrží protest. Nejde len o VAR, celý zápas mali pod palcom ľudia, ktorí určujú rozhodcov," hovoril Kokeza.

"Všetci dobre vieme, že viac ako polovica populácie Švajčiarska sú Nemci. Sme nesmierne sklamaní a frustrovaní z krivdy zo strany skupiny ľudí z Medzinárodnej futbalovej federácie. Európanom aj svetu je zrejmé, že sme boli okradnutí o výsledok," sťažoval sa ďalej šéf srbského futbalu.

"Neočakávam, že FIFA podnikne akékoľvek kroky, aby v budúcnosti predišla takýmto incidentom, pretože to bolo nariadené," oznámil Kokeza.

FIFA si posvieti aj na Srbsko za nepokoje a zobrazenie politických transparentov ich fanúšikov. A spovedať sa bude aj kouč Srbov Mladen Krstajič za svoje komentáre po zápase MS vo futbale 2018 proti Švajčiarsku.

Vyšetrujú aj neprimerané oslavy Nemcov

Zároveň FIFA začala vyšetrovať dvoch členov nemeckej delegácie na MS vo futbale 2018 za incidenty po skončení zápasu so Švédskom.

Šéf kancelárie národného zväzu DFB Georg Behlau a Ulrich Voigt z tlačového oddelenia nepatrične oslavovali víťazstvo 2:1.

"Niektorí z Nemcov sa rozbehli smerom k nám a ukazovali rôzne gestá. To ma veľmi nahnevalo," citovala agentúra DPA slová trénera Švédska Janneho Anderssona.

Zástupcovia nemeckej reprezentácie sa za správanie členov delegácie verejne ospravedlnili. "Bol to zápas plný emócií. Na jeho konci boli niektoré reakcie a gestá smerom k švédskej lavičke príliš emocionálne. To nie je náš štýl. Za to sa švédskemu trénerovi a jeho zverencom ospravedlňujeme," napísali vo vyhlásení.

V hľadáčiku FIFA sa ocitol tiež švajčiarsky reprezentant Stephan Lichtsteiner. "Kapitán sa po víťaznom góle Xherdana Shaqiriho v stretnutí so Srbskom nechal uniesť jeho oslavným gestom napodobňujúcim dvojhlavého orla," informoval internetový portál baz.ch.

Rovnaké gesto ukázal po vyrovnávajúcom góle aj Granit Xhaka. Verdikt v prípade trojice švajčiarskych hráčov by mal padnúť v pondelok.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články