krehký a zraniteľný než silný. Žiadny horenos, ktorý by robil "ramená". Všetkých skvelých športovcov zdobia činy, nie slová. Hoci obratne narába so svojimi myšlienkami i vo verbálnej polohe, predsa len vidno, že sa nepotrebuje chváliť a mútiť za každú cenu okolo seba vodu. Skromnosť a pokora sú uňho na prvom mieste. Možno inému, čo by u nás urobil pre úspechy jedného odvetvia toľko ako on, by k nohám padali masy a počúval by len oslavné chorály. On si ale na to nepotrpí. V uplynulej sezóne mimoriadne disponovaný bežec na lyžiach slávu považuje za poľnú trávu. Momentálne už ani poriadne neregistruje všetok ten humbug, ktorý sa strhol po tom, čo vyhral preteky Svetového pohára vo Val di Fiemme na 15 kilometrov voľnou technikou. Bol vtedy totiž prvým Slovákom, ktorému sa to na podujatí takého rangu podarilo. Jeho niekoľkotýždňové ťaženie pokračovalo skvelým štvrtým miestom na majstrovstvách sveta v Oberstdorfe v skiatlone (len pol sekundy zaostal za medailou a niečo viac než sekundu mu chýbalo k zlatu) a tretím stupienkom na ďalšom podujatí SP vo Falune znovu v skiatlone. Bajčo - ako ho známy volajú - je proste mužom na správnom mieste a hoci postavou nevysoký (169 cm), je velikánom. Momentálne už ale drví tréningové dávky, do ktorých patrí i mocovanie sa aj s členitým vysokohorským prostredím (spolu s bežcami na lyžiach sa podujali na takúto formu prípravy i hokejisti - slovenskí reprezentanti Gáborík s Marcelom Hossom). Oravec, rodák zo Zákamenného, je človek, ktorého možno natrieť na chlieb. Pritom otvorený a dobrosrdečný. Ponúkame do pozornosti niektoré pozoruhodnosti, čo ho sprevádzajú na ceste životom a športom.
Dedinské deti pred rokmi nemali také možnosti na rozptýlenie ako mestské. Čumenie na televíziu a počítače boli len fantazmagóriou. O to viac prepadli športu. Mal len šesť liet, keď si oproboval kĺzanie na lyžiach po snehu. Ako deväťročný drobec začínal v zákamenskom klube. Najprv bol celý paf, no akonáhle ho tréner nakriatol, že bežky nie sú sviatočným výstrojom, ale treba si ich pripínať na pravidelných tréningoch, zháčil sa. Detská duša si vtedy ešte neuvedomila, čo ho čaká, ak si chce potriasať ruku s velikánmi úzkej stopy. Zaťal sa, veď vyhliadky na slávu mu boli vzdialené. Dosť dlhý čas sa medzi inými adeptmi ani len neukázal. A navyše ochorel. "Až zrazu sa objavil z ničoho nič tréner a zhurta mi oznámil: "O týždeň sú preteky, na ktorých budeš štartovať!" Ani si nespomínam, či som ešte potrénoval, ale pamätám si, že som skončil deviaty. Bolo to v Zuberci a trať bola dlhá kilometer alebo dva. Viem, že ma hnevalo viazanie, stále mi vypovedalo službu. Samozrejme, vtedajšie bežky neboli žiadna klasa. Pomerne jednoduché, ale nie drevené. Mali už umelú sklznicu. Navoskoval nám ich však tréner." Patrí sa dodať, že vtedy trochu vyplašeného chlapčeka k bežkám pritiahol v rodnej obci brat Vlado (Martin má aj sestru Boženu), tiež športovec, ktorý sa venoval kedysi zjazdovkám.
Vtedajšie starosti akoby predznamenali lopotu, ktorá je spojená s ideálnou prípravou lyží a sprevádza špičkových jednotlivcov počas celej kariéry. I Martin má neúrekom zážitkov z toho, ako vie čo len malá odchýlka pri správnom nanášaní jednotlivých vrstiev vosku znivočiť aj celoročné úsilie. Nepomôže ani preklínanie, iba smutné konštatovanie, že ďalšia príležitosť je fuč a všetka tá námaha vyšla navnivoč.
Slovenský reprezentant švihal v rozvíjaní talentu nezadržateľne ďalej. Bol niekoľkonásobný majster bývalého Československa ako stredoškolák. Nechýbal ani na prvom ročníku Olympijských dní mládeže. "Bola to moja prvá medaila, bronzová." Šikovný dorastenec si vynútil čoraz pozornosti a priťahoval pohľady odborníkov. Kvalitné výsledky aj účasť v sedemnástich rokoch na majstrovstvách sveta juniorov boli správnou pečiatkou na prihlášku k Tatrancom. Pavol Mlynár a Ondrej Brúzik z ŠKP Štrbské Pleso ho stiahli k sebe do elitného klubu sústreďujúceho to najlepšie u nás. Odvtedy sa datuje jeho príchod do tohto klubu a neskôr i členstvo v Stredisku štátnej športovej reprezentácie. Po skončení Gymnázia v Dolnom Kubíne sa sťahoval na východ tiež na základe ponuky zamestnať sa v stredisku a jedenásť rokov zbiera vavríny.
Škoda len, že financie ešte stále neprúdia ani medzi protagonistov v takom počte ako by mali a niekoľkomiliónový sklz oproti iným vyspelým reprezentáciám sa nedá bez ujmy na rezultátoch a možnostiach na prípravu a kvalitný servis preklenúť. Pritom elitných bežkárov je len pár a tí by naozaj nestáli horibilné sumy. Financovanie športu však akosi nemá logiku a ani štatút olympijského odvetvia nezaručuje žiadnu protekciu. Uskromnite sa! Taký je imperatív ekonomiky-žraloka. ten požiera slabšie rybky s veľkou chuťou. Reklamní partneri nepribúdajú ako huby po daždi. Je vari i príznačné, že v slovenskom konzervatívnom strnulom marketingu čuduj sa svete po Martinovi dosiaľ nesiahol ani žiadny výrobca, aby ho zvečnil na obale svojho výrobku. "Sponzorov si hľadám ja, nie oni mňa. Možno i preto, že kvôli známym problémom lyžiarsky zväz mal zlú reklamu v predošlom období. Mnoho vecí sa zrútilo, prišla exekúcia, ľudia podchádzali... No nazdávam sa, že dajme tomu tých šesť miliónov ako majú Česi na jednu sezónu by sa dalo zohnať, keby sa cielene oslovili solventné spoločnosti." Nuž, potom by tým, čo obsadzujú SP, MS či ZOH bolo sveta žiť, keďže naposledy sa museli vtesnať do rozpočtu dva a pol milióna korún. Zase príklad, ako priškrtený rozpočet môže vyvolať i opačnú reakciu a zomknutie. Akoby v ťažkých časoch si Slovač v reprezentačnom tričku povedala: A just to dokážeme!
Vyhľadávači talentov pre jednotlivé športy hľadia na telesné a duševné predpoklady. Musia brať do úvahy, či ide o správny somatotyp. Bajčičák má silné nohy a v posledných sezónach pracuje na tom, aby sa im vyrovnali i ruky. Lebo aj horné končatiny majú podiel na zvládnutí fyzicky náročného profilu tratí. "Jednotlivé partie môjho tela zodpovedajú výške. Nohy sú síce vyvinuté, ale nie obrovitánske. Tak je to i s pľúcami. V porovnaní s niektorými inými možno nie sú síce svetoborné, ale sú dosť veľké. No podstatný je výkon pľúc." Tie svojou funkčnosťou pripomínajú kováčske mechy a srdce pracuje ako zvon. Odborníci aeróbnu schopnosť pľúc označujú skratkou VO2max . On ju má ociachovanú číslom 90 (znamená to, koľko kyslíka dokáže prijať na kilogram hmotnosti - čím viac, tým je lepší vytrvalostný výkon), čo je ojedinelá hodnota v rámci celosvetových meraní. Už kto sa dostane cez kvótu osemdesiat, je špičkový. Pre porovnanie: famózny cyklista Indurain mal 88 VO2max. Kde teda ešte náš pretekár stráca na konkurenciu? "Hendikepom je moja výška, dĺžka kroku. Preto musím výkon vymakať. Frekvencia a sila musia byť na úrovni, aby som vykompenzoval to, čo mi príroda nenadelila. No dlhé roky som sa pasoval i so správnou technikou behu. Míňal som veľa energie, ktorá sa nezúročila v dobrý čas. Slovom, behával som neekonomicky. Aj z toho dôvodu som neraz v úvode dosť stratil, na troch kilometroch i desať sekúnd." Tým, že pracoval na sebe bez prestania a do úmoru, začal už premieňať nedostatky na klady. Pri tejto téme i čakal logickú otázku - prečo to tak dlho trvalo, veď sa blíži k tridsiatke? "Práve preto, čo mi prichodilo najprv pokoriť a s čím sa vyrovnať. Musel som nájsť kľúč, ako si poradiť s rezervami." Aj s pribúdajúcimi rokmi je presvedčený, že niektoré parametre môže ďalej ešte rozvíjať. Bez známok vystatovania vyrukoval s argumentom, že vo veku 28-34 rokov je príhodná možnosť naštartovať ideálne svoj organizmus. Mnohé esá to potvrdzujú. Sú, pravdaže, výnimky a niektorí mladíci už ohúrili oveľa skôr, ale otázka stojí tak, ako dlho im to vydrží. "Bežecké lyžovanie si nepotrpí na urýchľovanie výkonnosti. Treba byť trpezlivým a zákusok v podobe radosti istotne príde."
Nič ľudské mu nie je cudzie
Drina, pot, svalovica. Lapanie po dychu a oči vypúlené dokorán. To všetko patrí k k námahe vedúcej k realizácii plánov. Nikto by ale nemal zabúdať ani na radosť zo života. ten je predsa len taký krátky a v starobe je potom neskoro ľutovať, čo sa v mladosti opomenulo. Martin nie je askét žijúci na kôrke chleba a vode, no jeho životospráva musí byť - ako inak - príkladná. Má svoje špeciality kuchyne a mamka už vie, čo synovi najlepšie pošmakuje, keď zavíta domov. "Morčacie prsia mi urobia zakaždým radosť. Zbožňujem aj jedlá z rýb či makové šúľance. A počas sezóny sú favoritom na jedálnom lístku cestoviny." Popri rôznych špeciálnych nápojoch v duchu lekárskej vedy a dopĺňania minerálov či stopových prvkov i energie, ktorých si užije až-až, nepohrdne sporadicky ani lahodným vínom. Však v ňom je - ako tvrdia klasici - pravda. O ňom samom, o živote. "Ak je príležitosť a posedím si s priateľmi či s rodinou, štrngnem si pohárikom bieleho suchého či červenou frankovkou. Pravdaže, s mierou." vysúkal zo seba uznávaný borec.
Genetika nepopustí
Vyrastal v drsnom kraji, kde sa príroda nehrá s nikým a s ničím. Ľudia sú tu oddávna pripravení čestne a statočne biť sa o poživeň i teplé lôžko. Túto výbavu dostal i on od malička na svoju púť. Rodičia ho viedli zase k tvrdej práci, nikdy sa neokúňal, ak mal pomôcť. "Doma som získal vzťah k lesom, lúkam, zvieratám, poľným kvetom. Proste k prírode. A v nej sa pohybujem stále, som preto vnútorne maximálne spokojný." Vlastnosti detí predurčuje i genetika. "Po otcovi som iste zdedil pevnú vôľu a cieľavedomosť. Táto črta mi bezpochyby nechýba. Neviem, či som po našich aj prípadne talentovaný, lebo otec ani mamka nemali možnosť prejaviť sa v takom rozsahu ako ja." Martin sa usmial pri spomienkach na niektoré okamihy z puberty. Ak bol nezbedný, prišla k slovu i tvrdšia ruka. "Naši sa ma snažili dobre vychovať a ak som náhodou vyrobil nejaké huncútstvo, dostal som i po zadku. To je jasné, to patrí k tomu."
Zablokované telo
V cyklistike je známe, že počas dlhých "štriek", keď to na pretekára príde, tak si musí urobiť malú potrebu. Nie je nezvyčajné, že bez prerušenia v krútení pedálmi. Prípadne si odskočiť tam, kam aj králi chodia pešo. V bežeckom lyžovaní sa takáto situácia Martinovi neprihodila, hoci kým zvládne na 50 km, nejaký čas to trvá. "Lekári mi vysvetlili, že v tele nastane nejaká reakcia, ktorá fyziologické potreby zablokuje," uškrnul sa borec, ktorý veľmi vie aj to, čo sú to bolestivé muky v tréningovom nasadení. Napríklad štvorstovky na dráhe na vysoký laktát. "Vtedy som taký uťahaný, že sa celý trasiem a nevládzem urobiť poriadne ani krok. No bez toho by som sa nikam nepohol," zhodnotil svoj postoj ku konským dávkam v príprave pretekár, ktorý aj toto leto musí postúpiť takú drezúru. Hlavne preto, aby v ďalšej olympijskej sezóne znovu atakoval medailovú "bedňu". Nehovoriac o tom, že na ZOH v Turíne by rád posunul svoje najlepšie umiestnenie - 12. miesto na 50 km z olympiády v Salt Lake City pred tromi rokmi.
Cestovania má až-až
Neúplnou informáciou je tá, ktorá sa zavše objavuje. A totiž, že náš aktuálny líder ešte stále študuje na vysokej škole. FTVŠ ukončil pred dvoma rokmi so špecializáciou na telesnú výchovu a trénerstvo. Akože inak lyžiarske. "Nevylučujem, že niekedy budem pripravovať i ja nasledovníkov, ale nerád by som už cestoval po svete. Som toho prejedený. Radšej by som sa preto niekde usadil. Či to bude v Zákamennom alebo niekde inde, to ešte neviem. Záležať bude i na tom, odkiaľ si nájdem životnú partnerku."
Dotazníkové otázky
Znamenie?
"Blíženec
Veríte na horoskopy?
"Veľmi ich nečítam, lebo sú tam dosť všeobecné veci. Ale numerológia ma svojím spôsobom dosť priťahuje."
Zašli by ste k veštici, aby ste vedeli, či sa presadíte na vrcholnom podujatí?
"Vlani v septembri som sa stretol s jedným pánom a ten mi oznámil, že ma vidí okolo 20. februára tohto roku na stupni víťazov, ale že nevyhrám. To mu do bodky vyšlo. No či za ním pôjdem aj pred olympiádou, to ešte neviem."
Ste poverčivý a ak aj niečo zabudnete, už sa prípadne nevrátite domov?
"Azda aj som. Akonáhle prebehne čierna mačka cez cestu, pomyslím na to, že sa niečo môže stať. Raz som sa po niečo vrátil domov a dopadlo to pre mňa dosť "blbo" na najbližšom vystúpení. Zlomil som totiž palicu..."
Prechovávate v sebe vieru?
"Vyrastal som na Orave a to je silne katolícka oblasť. Chodieval som do kostola a to mi zostalo, hoci v sezóne nemám na to veľa času. No počas veľkých sviatkov - akonáhle som doma - nevynechám takúto príležitosť."
Dokážete nad niečím stále užasnúť?
"Už som kedysi povedal, že som fascinovaný, ak vedci vynájdu liek proti nejakej chorobe. Prial by som, aby sa to podarilo aj v prípade rakoviny či AIDS. No neraz sa pozastavím nad tým, ako mnohé vedci fungujú. Trebárs mobil."
Ktorá osobnosť vás vnútorne obohatila?
"Už nebohý pápež Ján Pavol II. Úctu mu prejavili ľudia rôznych vierovyznaní. Bola to osobnosť a jej odkaz žije v nás."
Potrpíte si na nejakú značku auta?
"Jazdím na Škode Felícia a neprahnem po dajakom drahom fáre. Ak aj niekto na takom dofrčí, ani si to nevšimnem. Akurát by som si prial nejaké bezpečnejšie vozidlo."
Siahate po dajakej knihe i viackrát?
"Viem sa nadchnúť silnými osobnosťami, silnými ľudskými príbehmi. To, čo dal na papier Armstrong o jeho boji s rakovinovým ochorením, ma veľmi zaujalo. Podobných príbehov je ale viac. Nachádzam v nich poučenie a zdroj zdolávania problémov, prekonávania samého seba."
Boli ste vnímavým divákom SuperStar?
"Pozrel som si tento program, ale nebolo to iba o speve. Akonáhle vypadli aj takí, čo mali na to, aby postupovali ďalej, povedal som si: Dofrasa, čo to má znamenať!? Takže som ani nemal už žiadneho svojho favorita a nepohrúžil som sa do diania naplno. Hudbu ale nevynechávam. Či už zahraničnú alebo z našej produkcie Pehu, Zuzanu Smatanovú, Riša Müllera."
Chrápete?
"Nie a mám to potvrdené."
Nejaké zlozvyky?
"Niekedy som dosť pohrúžený do internetu, ale to je azda iba závislosť."
Viete sa poriadne nahnevať?
"Som síce pokojnejší typ, ale niekedy sa stane, že som i nazlostený na niekoho, či nedôverčivý alebo urazený. Sám sebe si viem však poriadne vynadať, ak mi čosi nevychádza."
Koľko čo stojí?
(ceny sú uvedené v Sk)
Čiapka - 500- 700 (za sezónu používa štyri)
Okuliare - 2000 (dvoje)
Kombinéza - 5000 (dve)
Rukavice - 1000 (dvoje-troje)
Spodné prádlo - termo: rolák - 1500 (troje)
spodky - 1000 (dvoje)
lyžiarska obuv - 7000 (skejt - dva páry) a 6000 (na klasiku - dva páry), kombinované lyžiarky na skiatlon 7000
lyže - 8000 (25 párov na oba štýly)
viazanie - 2000
Palice - 6000 (po tri páry na oba štýly)
Termo ponožky - 300-500
Vrchné oblečenie - 10 000