Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Doping a rozhodcovia škvrnou pekných aténskych hier

SITA|30. aug 2004 o 10:16

ATÉNY 30. augusta (SITA) - Ak sa o Grékoch hovorí s dešpektom ako o pohodlných a večne meškajúcich typických južanoch, v auguste 2004 to na tri týždne prestalo takmer úplne platiť. Znovuprítomnosť olympiády ...

ATÉNY 30. augusta (SITA) - Ak sa o Grékoch hovorí s dešpektom ako o pohodlných a večne meškajúcich typických južanoch, v auguste 2004 to na tri týždne prestalo takmer úplne platiť. Znovuprítomnosť olympiády po 108 rokoch akoby strhla z Aténčanov závoj bezstarostnosti a premenila ich na spoľahlivo fungujúcu fabriku, v ktorej každý vie, čo má robiť a kde je jeho miesto. Atény na hry strašne dlho čakali a počas horúcich augustových dní predviedli, že zázraky ešte fungujú aj v 21. storočí. Na najväčší sviatok športovcov sa pripravovali dlho a rozvláčne, ale v samotnej realizácii potom až neuveriteľne zodpovedne. Zrejme im došlo, že sú pod drobnohľadom celého sveta. Vyše desaťtisíc športovcov, dvojnásobný počet zástupcov médií a ktovie koľko ďalších návštevníkov gréckej metropoly denno-denne skúšalo priepustnosť aténskeho dopravného systému, výdrž tisícok dobrovoľníkov, policajtov a ďalšieho technického personálu. Povinné kontroly pri vstupe na športoviská, ktoré sa opakovali v prípade potreby aj desaťkrát denne, obsluha v stovkách bufetov a reštaurácií či pravidelne sa opakujúce rozvážanie na miesto určenia sa zvládalo omnoho lepšie s úsmevom na tvári a úslužnou anglickou formulkou k tomu. A práve v tom išli Gréci ostatnému svetu príkladom.

O vysokej športovej stránke aténskej olympiády niet pochýb. To, čo pravidelne dokazovali aktéri v 28 druhoch športov a 301 disciplínach nieslo často so sebou visačku nie svetovej, ale olympijskej kvality. O čom však pochybnosti existujú, je vzrastajúci počet dopingových prípadov a to najmä v takzvaných veľkých športoch. História olympizmu nepamätá toľko dopingových previnení z jedných hier ako bolo tomu teraz v Aténach. A to na 23 existujúcich a preukázaných prípadov od 13. augusta sa budú s veľkou pravdepodobnosťou nabaľovať ešte ďalšie. Prím hrá atletika, kde sa so zlatom museli narýchlo rozlúčiť ruská guliarka Irina Koržanenková, maďarský diskár Róbert Fazekas, jeho krajan a šampión v hode kladivom Adrián Annus. Rovnako vysoký počet pozitívnych testov zaznamenali vzpierači, z najväčších hviezd prichytili Gréka Leonidasa Sabanisa, Maďara Ferenca Gyurkovicsa či Rusku Albinu Chomičovú. Vysoký počet odhalení na druhej strane svedčí o sprísnenom režime zo strany Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Muž s kamennou tvárou v kresle šéfa MOV Jacques Rogge sa už neraz nechal počuť, že vyhlasuje nemilosrdnú vojnu dopingu.

Podvody na fair-play sa však diali aj iným spôsobom ako prísunom nedovolených preparátov. V niektorých, najmä objektívne nezmerateľných športoch, sa stali rozhodcovia horúcou témou v zákulisí a zároveň iniciátormi protestov zo strany poškodených krajín. Výkričníkom je prípad ruského gymnastu Nemova, ktorý za zvláštnych okolností prišiel o medailu na hrazde, či prípad Bulhara Jovčeva, ktorého v cvičení na kruhoch s prispením arbitrov predstihol Grék Tampakos. K rozhodcovským prešľapom vedúci členovia slovenskej výpravy radia aj počínanie niektorých arbitrov pri posúdení finálovej jazdy vodného slalomára Michala Martikána v disciplíne C1. Nepriazeň rozhodcovského zboru na vlastnej koži pocítil aj zápasník Peter Pecha, ktorý vďaka šalamúnskemu rozhodovaniu v oboch svojich súbojoch prišiel o postup do štvrťfinále. Otázkou zostáva, do akej miery sa na chybách rozhodcov podpisuje ich ľudské zlyhávanie a do akej systematická podpora niektorých vopred vytipovaných pretekárov zo športovo "rozvinutejších" krajín.

Z hľadiska medailových úspechov sa oproti ostatným letným hrám v Sydney na prvých priečkach až tak veľa nezmenilo. Zvíťazili s prevahou Spojené štáty americké, ktorých športovci vybojovali dovedna 103 medailí. Druhí skončili Číňania (63, ale 32 zlatých) a tretí Rusi (92, ale 27 zlatých). V prvej desiatke figurujú okrem Číňanov ešte aj Japonci (5.) a Kórejčania (9.), čo je možno znakom toho, že najbližšie hry bude hostiť Peking a tam sa očakáva frontálny nástup ázijských krajín. Pätnáste miesto domáceho Grécka (6-6-4) je akoby ďalším zo šibnutí čarovného prútika práve skončenej olympiády. Pochybnosti vyvolávajú najmä atletické medaily Grékov, ktoré sa po prevalení škandálu so šprintérmi Kenterisom a Thanouovou už nemôžu zbaviť pochybností o čistote.

Prvý muž svetového olympizmu Rogge vo svojom záverečnom príhovore pred zaplneným Olympijským štadiónom okrem iného povedal, že olympiáde sa na domácej gréckej pôde veľmi zapáčilo a 16 aténskych dní zostane v očiach väčšiny sveta nezabudnuteľným zážitkom. Osobitne vyzdvihol, že z hľadiska bezpečnosti najostrejšie sledované a zabezpečené športové podujatie v histórii, sa odohralo v atmosfére mieru a priateľstva. Záverečná diskotéka na grécky spôsob dala sympatickú bodku za olympijskými hrami, ktoré vedeli chytiť za srdce.


Súvisiace články