Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Desať kontraktov, ktoré zruinovali hokej

Sportnet|27. dec 2004 o 00:00

CALGARY - Majitelia klubov NHL dnes nástoja na platovom strope. Pevné obmedzenie miezd pre hráčov považujú za principiálne pre ďalšie rokovania o novej kolektívnej zmluve. Pred niekoľkými rokmi však tí istí majitelia rozdávali štedré kontrakty, neraz ...

CALGARY - Majitelia klubov NHL dnes nástoja na platovom strope. Pevné obmedzenie miezd pre hráčov považujú za principiálne pre ďalšie rokovania o novej kolektívnej zmluve. Pred niekoľkými rokmi však tí istí majitelia rozdávali štedré kontrakty, neraz bez rozmyslu. Znie to groteskne, ale platový strop by mal majiteľov ochrániť pred nimi samými. Lukratívnymi zmluvami vytlačili hráčske platy za poslednú dekádu do nebies. Denník Calgary Sun zostavil rebríček kontraktov, ktoré sa výrazne podpísali pod deformáciu finančných podmienok v NHL a viedli k dnešnému lockoutu.

JOE SAKIC

V 1997 mu ako chránenému voľnému hráčovi ponúkol klub New York Rangers 21 miliónov za tri roky plus podpisový bonus 15 miliónov. Rangers hľadali náhradu za Marka Messiera, ktorý odišiel do Vancouvru. Táto ponuka šokovala celú ligu. Nehovoriac o Colorade, kde bral dovtedy Sakic za sezónu 3 milióny. Colorado len horko-ťažko vtedy ponuku Rangers vyrovnalo, aby si právo na Sakica udržalo. Kanaďan už ako 28-ročný patril medzi elitných hráčov, problémom však bolo, že sa hneď ozvali ďalší chránení hráči a žiadali rovnaké podmienky. Zadarilo sa Paulovi Kariyovi (14 mil za dva roky), Ericovi Lindrosovi (16 mil za dva roky) a Keithovi Tkachukovi (17 mil za tri roky).

CHRIS GRATTON

Len týždeň potom, čo ťahali Rangers Joa Sakica k sebe, podpísala Philadelphia Flyers päťročný kontrakt na 16,5 milióna dolárov s mladým centrom Chrisom Grattonom. V Tampe rok predtým strelil 30 gólov a Flyers v jeho talent verili. Čas však ukázal, že chybne. V prvej sezóne v tíme Philadelphie ešte dosiahol celkom slušných 22 presných zásahov. Potom to s Kanaďanom išlo len z kopca. Dvadsaťgólovú hranicu už nikdy nepokoril. Gratton nenaplnil očakávania, svoju rolu však zohral jeho kontrakt. Mzdy mladých kanonierov (20 až 30 gólov) sa rýchlo posunuli.

JOE THORNTON, SERGEJ SAMSONOV

Ročník 1997 bol pre NHL z hľadiska draftu veľmi dobrý. Boston Bruins premenil svoje práva v prvom kole na zisk dvoch talentovaných útočníkov Joa Thorntona a Sergeja Samsonova. Platná kolektívna zmluva obmedzovala plat nováčika. V Bostone však chceli byť k svojim nádejam štedrí. Samsonov s Thorntonom dostali okrem základného platu možnosť prilepšiť si vďaka výrazným bonusom zohľadňujúcim viaceré kritéria. To bola novinka a obaja zinkasovali niekoľko mastných šekov. Odvtedy sa považuje za samozrejmosť, aby mal 18-ročný hokejista, ktorý prejde draftom v prvom kole, možnosť zarobiť na bonusoch aspoň tri milióny. Veľmi úspešný bol v tomto ohľade aj slovenský kanonier Marián Gáborík (v sezóne 2001/2002 zarobil spolu s bonusmi 4,3 mil, 2002/2004 4,4 mil).

SERGEJ FIODOROV

Po siedmich veľmi dobrých sezónach v mužstve Detroitu sa v roku 1997/98 nevedel so svojím klubom dlho dohodnúť na novej zmluve center Sergej Fiodorov. "Spása" pre čerstvého držiteľa Stanley Cupu prišla prekvapivo z Caroliny. Hurricanes neváhali Rusovi sľúbiť 38 miliónov za šesť rokov. Detroitu neostávalo nič iné, iba ponuku konkurenta vyrovnať. Neuveriteľných 16 miliónov však dostal Fiodorov len za podpis a ďalších 12 ako bonus zato, že pomohol tímu postúpiť v play off do finále Západnej konferencie. Red Wings znova získali Pohár.

Medzi novinárov sa vtedy prenikla fáma, že majiteľ Caroliny Peter Kamanos Jr. chcel takto vyprovokovať Michaela Illitcha (Detroit) a odľahčiť ho tak o pár miliónov. Smutné na celej historke je, že dnes má lockout prispieť k záchrane chudobných klubov, medzi ktoré patrí aj Carolina.

ALEXEJ JAŠIN, JAROMÍR JÁGR

Rok 2001 priniesol súťaži dva gigantické kontrakty, ktoré posúvajú hranice únosnosti do neznáma. Tesne pred začiatkom tréningového kempu sa New York Islanders popýšili, že práve oni ponúkli najdlhší a najlukratívnejší kontrakt v dlhej histórii súťaže. "Šťastným výhercom rozprávkového jackpotu" sa stal Alexej Jašin. Islanders mu vyplatia za desať rokov 87,5 milióna dolárov. Kým si Jašin napĺňa vrecká, pre súperových brankárov už hrozbou nie je. Prvý rok v tíme Islanders ešte vsietil 32 gólov, o rok 26 a v minulej sezóne len 15.

Len mesiac po Jašinovom podpise prišli veľkolepé správy z Washingtonu. Majiteľ tímu Capitals Ted Leonsis odmenil novú posilu Jaromíra Jágra osemročným kontraktom na 88 miliónov. Výsledky tímu neovplyvnila 88-miliónová injekcia v žiadanom smere. Washington nedokázal uspieť ani s českou hviezdou a po smutných výsledkoch poslal Leonsis Jágra k newyorským Rangers. Bremena sa však majiteľ Capitals nezbavil a musel sľúbiť, že sa bude podieľať na Jágrovom plate 4 miliónmi až do uplynutia platnosti jeho kontraktu. Rangers platia Jágrovi zvyšných 7 miliónov ročne.

BOBBY HOLÍK

Rangers dokázali posunúť hranice stupidity na novú úroveň, píše Calgary Sun. Generálny manažér Rangers Glen Sather v lete roku 2002 podpísal Čecha Bobbyho Holíka za 45 miliónov na päť rokov. Defenzívny center, ktorý hráva v treťom útoku, prišiel z mužstva Devils ako víťaz Stanley Cupu. V New Jersey poberal 3,5 milióna, ktoré mu prisúdila arbitráž.

JOSE THEODORE, J. S. GIGUERE

Brankári sa dopracovali k vysokým platom v NHL dlhoročnými úspechmi ako Patrick Roy, Martin Brodeur a Ed Belfour, alebo vyťažili z postavenia nechráneného voľného hráča ako Dominik Hašek či Curtis Joseph. Potom prišli zázraky na jedno použitie Jose Theodore a Jean Sebastien Giguere.

Theodore zažiaril v sezóne 2001/2002. Pomohol Montrealu do play off a získal prestížnu Hartovu trofej pre najužitočnejšieho hráča. Canadiens mu ponúkli 16,5 milióna za tri roky.

Giguere sa zaskvel v nasledujúcom ročníku. S Anaheimom prehral až vo finále play off. Len jeden zápas ho delil od zisku Stanley Cupu. Stal sa však najužitočnejším hráčom play off Conn Smythe Trophy. Anaheim si Giguera zaviazal na štyri roky za 19,5 milióna dolárov.

Obaja svoju hodnotu ani očakávania v ďalších sezónach nenaplnili.


Súvisiace články