Demitra chce skončiť s hokejom! Tak raz, dvakrát za sezónu...

Sportnet|21. okt 2002 o 00:00

Medzi výrazné opory tímu kanadsko-americkej NHL, St. Luis Blues nepochybne patrí 27-ročný útočník Pavol Demitra. Odchovanec dubnického hokeja už

deväť sezón pôsobí v zámorí a jeho najväčším cieľom naďalej zostáva vyhrať Stanleyho pohár. So 78 bodmi v základnej časti NHL bol bodovo najúspešnejším Slovákom, s desiatimi víťaznými gólmi bol najlepším v NHL vôbec. Moment roka však u Pavla Demitru nesúvisí s hokejom: koncom júla sa oženil. S nevestou Máriou Duhárovou ho spája láska od stredoškolských čias, nakoniec Demitra s ňou žije už osem rokov. Na Mestskom úrade v Trenčíne čakali novomanželov priaznivci a množstvo svadobných hostí. Nechýbali medzi nimi ani Peter Šťastný, Július Šupler, Miroslav Šatan, Žigmund Pálffy so snúbenicou Zorou Czoborovou, Marián Hossa, Jozef Stümpel a mnohí ďalší. Svedkom mladomanželského páru bol Demitrov priateľ a bývalý spoluhráč Michal Handzuš.

Spomínate si ešte na svoje hokejové začiatky?

"Hokejové začiatky, to na to ideme pekne zoširoka... Vôbec, po prvýkrát som stál na korčuliach ako dvojročný, ale hokej som začal hrať od piatich rokov. K tomuto športu ma doviedol otec. Venoval som sa aj futbalu, ale napokon som sa rozhodol pre hokej. Do svojich šestnástich rokov som pôsobil v rodnej Dubnici, potom som, v sedemnástich, odišiel do Trenčína a odtiaľ do NHL, konkrétne do tímu Ottawy Senators."

UŽ takmer desaťročie hráte v prestížnej NHL. Najlepšej, nakvalitnejšej, najbohatšej hokejovej súťaži na svete. Čo vám NHL - ka dala?

"(smiech) Robotu. Ale vážne... Som veľmi rád, že môžem hrať v najkvalitnejšej súťaži na svete a zvlášť aj kvôli tomu, že sa v nej dokážem aj presadiť. Dúfam, Že to v NHL ešte niekoľko sezón úspešne potiahnem."

A kam až by ste to chceli potiahnúť?

"Každý hokejista, ktorý vstúpi do kolotoča NHL, chce vyhrať Stanleyho pohár, o tom samozrejme niet pochýb. A vyhrať túto trofej, to je aj mojím najväčším cieľom."

Mali ste počas kariéry obdobie, keď ste mali chuť zavesiť korčule na klinec?

"V každej sezóne mám takéto raz či dvakrát. Vtedy, keď sa mi nedarí, keď nedávam góly. Vtedy mám chuť skončiť s hokejom."

Kariéry hokejistov však najvážnejšie ohrozujú zranenia.

"Pred vyše dvoma rokmi som mal otras mozgu a takmer tri mesiace som sa z tohto zranenia liečil. V tejto sezóne som takmer prišiel o oko, takže bolo bolo tohto dosť. Verím však, že zranenia sa mi uŽ budú vyhýbať.

Koncom sezóny 2000/2001 sa v St. Louis rozbila slovenská enkláva. A známa Slovak Line. Demitra, Handzuš, Bartečko. Už ste sa vyrovnali s odchodmi slovenských spoluhráčov?

"Bolo to pre mňa dosť ťažké, pretože s Mišom Handzušom, Ľubošom Bartečkom, či Lacom Nagyom sme vytvorili dobrú partiu, mohli sme sa porozprávať po slovensky, bola lepšia pohoda... Bolo to trochu čudné, ale taký je život v NHL, je prispôsobený biznisu v zámorí. Musel som teda akceptovať, že ich klub vymenil a zvyknúť si."

Celý rok si vedenie St. Luis vychvaľovalo Slovak Line, potom ho rozpustilo. Nelogické?

"Tam sme mali i obdobie, keď som bol zranený ja, potom Mišo Handzuš. My sme boli mladí hráči, jediní, ktorých vedenie mohlo vymeniť. Oni si zakladali na Američanoch, skúsených hráčoch, takže asi preto to tak bolo."

Vy ste pred začiatkom minulej sezóny museli absolvovať arbitráž, záležitosť, ktorá je vraj nepríjemná pre obe strany. Klub i hráča. Vaša skúsenosť?

"Bola to dobrá a veľká skúsenosť. Oni to berú ako biznis. Ja som po odchode z arbitrážneho súdu mal také zmiešané pocity, to priznávam, ale som rád, že sa to udialo a že som si vybojoval nový kontrakt. Len dúfam, že tam už nikdy nebudem musieť ísť."

Je to však zvláštne. Najprv sa tváriť ako nepriatelia, okydať sa v médiách, tváriť sa neústupne, potom si tľapnúť a tváriť sa akoby sa nič nestalo.

"No, je... Ako však vravím, je to biznis, tie štyri hodiny, to bol boj o peniaze. Oni robili len to, čo mohli najlepšie urobiť. Ja tiež (smiech)."

Ako vychádzate s Keithom Tkachukom? Vraj to zo začiatku nebolo medzi vami ideálne...

"Keď došiel koncom predminulej sezóny do kádra, tak sme si na seba nevedeli zo začiatku zvyknúť, ale tento rok to už bolo dobré. Je to kvalitný hráč, urobí veľa voľného priestoru na ľade, zohrali sme sa a ide nám to dobre."

A čo bitkár Mellanby? Trochu atypický, bitkárov zvyčajne natlačia do štvrtých útokov...

"On však nie je len bitkár. Je to jednak talentovaný hokejista, jednak má veľké skúsenosti. On sa pobije, to je pravda, ako skoro každý Američan. Ale keď sa bije, tak je to skôr za mňa alebo za Tkachuka. Ale musím povedať, že my sme hrávali proti tým najkvalitnejším päťkám, kde neboli bitkári.Takže to nebolo také hrozné, Mellanby musel zasahovať len párkrát, to už muselo byť po naozaj špinavom zákroku."

Vôbec, s poslednou sezónou ste boli spokojný?

"Po základnej časti sme obsadili šieste miesto, mohlo to byť aj lepšie, ale dôležité bolo, že sme sa prebojovali do play off. Tam sme potom stroskotali na celkovom víťazovi - Detroite. Máme mladého brankára, ktorý ešte nemá také skúsenosti, na tom sme sa trochu popálili."

Ciele v už prebiehajúcej sezóne?

"Sú vysoké, tradične. Chceme vyhrať Stanleyho pohár. Mužstvo máme dobré..."

Hrali ste už v All Stars Game. Je to naozaj také šialené?

"Prvýkrát som bol z toho dosť nervózny, je to zážitok hrať s najlepšími hráčmi na svete."

Nemrzí vás, že ste neboli pri najväčšom úspechu slovenského hokeja v Göteborgu?

"Mrzí, ale nedá sa s tým nič robiť. Mal som klubové povinnosti so St. Louis v play off, preto som sa nemohol zúčastniť majstrovstiev sveta. Tam som nemal veľa možností na výber... Ale na druhej strane, ja som hral o Stanley Cup a ten je najväčšou výzvou pre každého hokejistu."

Vy a Peter Šťastný.

"Máme veľmi dobrý vťah, sme veľkí kamaráti. Bývame päť minút od seba, takže sa veľmi často navštevujeme."

V čom spočíva váš relax?

"Veľa času nemám, cestujeme, hráme, stále niekam lietame, takŽe hokej mi zabije takmer všetok čas. Ak mám voľno, tak rád zájdem s Majou do kina."

Uvažovali ste nad tým, čo by ste robili, keby ste nehrali hokej?

"Asi by som bol tenistom, alebo futbalistom.Sú to športy, ktoré ma zaujímajú. Otec bol futbalistom, takže niečo sa na mňa určite nalepilo. Často chodím hrávať zápasy po dedinách a baví ma to."

Na akom poste zväčša hrávate?

"Tak ako v hokeji - útočníka. Baví ma dávať góly."

Máte aj nejaký obľúbený klub?

"Fandím anglickému futbalu, konkrétne Manchestru United a Davidovi Beckhamovi."

Dokedy mienite hrať aktívne hokej?

"Tak rozhodujúce bude dokedy mi vydrží zdravie, ale tipujem tak päť rokov."

Čo vy, čerstvý ženáč, a domáce práce: vysávanie, umývanie riadu...

"Ježišmária, to je otázka! Hmmm, takto: ja sa starám o veci vonku, žena sa stará o domácnosť, máme to rozdelené."

VIZITKA PAVLA DEMITRU

Dátum narodenia: 29. novembra 1974

Miesto: Dubnica

Znamenie: strelec

Stav: dva mesiace ženatý

Klub: St. Louis Blues

Predchádzajúce pôsobiská: Dubnica, Trenčín, Ottawa

Post: útočník (ľavé krídlo)

PAVOL DEMITRA V NHL

1993/1994Ottawa Senators12112

1994/1995Ottawa Senators16437

1995/1996Ottawa Senators3171017

1996/1997St. Louis Blues14437

1997/1998St. Louis Blues71253358

1998/1999St. Louis Blues95425698

1999/2000St. Lous Blues71284775

2000/2001St. Louis Blues59222951

2001/2002St. Louis Blues92395089

2002/2003St. Louis Blues4044*

---------------

Spolu465172236408

(Legenda: sezóna, mužstvo, počet odohraných zápasov, góly, asistencie, body spolu)

Pozn.: * zatiaľ

Demitru zvolili do historického All - stars St. Louis

Slovenský útočník Pavol Demitra sa na základe internetového hlasovania dostal do historického All-star tímu klubu zámorskej NHL St. Louis Blues. Anketu zorganizovalo pri príležitosti 35. výročia založenia klubu vedenie bluesmanov v spolupráci s pivovarom Busch Beer a prostredníctvom internetu sa do nej zapojilo viac ako 17-tisíc fanúšikov. Najviac hlasov - 12 222 - získal obranca Al MacInnis. Tridsaťosemročný bek pôsobí v St. Louis už osem sezón. Prvý útok Blues všetkých čias tvoria brankár Curtis Joseph, obranná dvojica MacInnis, Chris Pronger, ľavý krídelník Brian Sutter, center Bernie Federko a pravý krídelník Brett Hull. Najlepším trénerom v doterajšej histórii klubu sa stal Joel Quenneville. Okrem prvého útoku určovali fanúšikovia aj ďalšieho brankára, štyroch obrancov a troch hráčov na každý post v útoku, aby sa tak vytvoril historický All-star výber. Medzi ľavými krídlami sa medzi elitu dostal aj dvadsaťsedemročný rodák z Dubnice...

Nachádzate sa tu: