Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Chirurg chce z olympijského výboru vzor transparentnosti

Branislav Delej bol šéflekárom slovenskej výpravy na olympijských hrách v rokoch 2012 až 2016. (Autor: TASR)
Prémiový obsah
Miloslav Šebela|21. nov 2016 o 17:54

Slovenský olympijský výbor čakajú voľby nového šéfa. Povedie ho finančník alebo chirurg.

BRATISLAVA. Po sedemnástich rokoch bude mať Slovenský olympijský výbor (SOV) nového prezidenta. V sobotu 26. novembra si delegáti SOV zvolia nového šéfa. František Chmelár už dávnejšie avizoval, že po olympiáde v Riu de Janeiro plánuje odstúpiť.

Novým šéfom bude jeden zo štvorice – Marian Majzlík, Milan Jagnešák, Branislav Delej a finančník Anton Siekel. Najvážnejšími kandidátmi sú poslední dvaja.

Siekel: Peniaze entuziazmus nenahradia

Podnikateľ Siekel, ktorý patrí medzi zakladateľov Istrokapitálu a dnes zamestnáva vyše tritisíc ľudí a podniká aj v Ázii a Amerike, a Delej, ktorý je dlhoročným chirurgom, majiteľom a primárom na klinike Sportmed.

Roky sa angažuje v olympijskom hnutí. Jeho klinika je už niekoľko rokov dodávateľom zdravotných služieb pre SOV.

Siekel je tretí rok šéfom Nadácie SOV a je zrejme najvážnejším kandidátom vo voľbách. Jeho kandidatúru navrhlo až 15 členov hnutia, medzi nimi sú napríklad aj súčasný prezident Chmelár, hokejový, atletický aj plavecký zväz či Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského.

Ostatní kandidáti mali menšiu podporu a do volieb ich navrhli jeden či traja členovia.

Biznismen Anton Siekel (vpravo) má vo voľbách SOV podporu súčasného prezidenta Františka Chmelára (vľavo). (Autor: TASR)

Siekel sa v minulosti aktívne venoval džudu, má III. dan. Neskôr pôsobil ako tréner a je čestným prezidentom Slovenského zväzu džudistov. V olympijskom hnutí sa angažuje posledné roky prostredníctvom Nadácie SOV, ktorá podporuje mládež a talenty.

Pre mňa post prezidenta SOV nie je otázkou života a smrti. Neuchádzam sa oň, aby som si do životopisu dopísal ďalší riadok. Moje myšlienky nachádzajú u mnohých ľudí podporu. Ak by nemali, nekandidoval by som.


Anton Siekel, biznismen a šéf Nadácie SOV

"Peniaze sú dôležité aj v športe, preto urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby ich bolo dosť. Len samotné peniaze však entuziazmus športovcov a trénerov, dobrovoľných funkcionárov či rodičov nenahradia. Peniaze sú ako benzín v aute – môžu veci posunúť dopredu. Ale bez auta ani benzín nemá význam," hovoril Siekel v rozhovore pre denník Šport.

Pred voľbami nerobil takmer žiadnu kampaň. Medzi delegátmi sa etabloval vďaka práci v Nadácii SOV a má aj podporu súčasného prezidenta. Chcel by zaviesť odborné pracovné skupiny, zlepšiť marketing SOV a verejnosti viac prezentovať úspešné príbehy slovenských olympionikov.

„Pre mňa post prezidenta SOV nie je otázkou života a smrti.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články