Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Čakanie na koniec kraľovania USA

Sportnet|14. aug 2004 o 00:00

Od Barcelony 1992, keď v tíme USA prvýkrát štartovali profesionáli z NBA, je súťaž basketbalistov jedným z vrcholov hier. Očakáva sa, že rekonštruovaná hala s kapacitou 19 250 divákov v olympijskom komplexe bude praskať vo švíkoch. Gréci basketbal milujú,

po futbale je ich národným športom č. 2.

Nielen fanúšikovia si kladú zásadnú otázku: skončí sa Aténami dvanásťročná neporaziteľnosť Američanov? Kým v Barcelone Dream Team I s Michaelom Jordanom a ďalšími superhviezdami uštedril zvyšku sveta rolu štatistov, obhajoba v Atlante, a najmä v Sydney 2000 zďaleka taká suverénna nebola. V pamäti je tesné a najmä šťastné víťazstvo USA pred štyrmi rokmi v semifinále nad Litvou o dva body (85:83).

Ešte čerstvejšia je spomienka na majstrovstvá sveta 2002 v Indianapolise, kde americký výber hráčov z NBA utrpel debakel. Šieste miesto po troch prehrách v sérii má za úlohu rehabilitovať dnešná reprezentácia.

Turnaj bude preto charakterizovať nebývalá vyrovnanosť. Počítať treba s majstrami sveta hráčmi Srbska a Čiernej Hory, bronzovým tímom posledných troch olympiád Litvou, striebornou z MS '02 Argentínou a vicemajstrom Európy Španielskom. Ako vždy na vrcholnom podujatí na vlatnej pôde bude veľmi silné Grécko, majster Európy z Atén 1987.

Súťaž žien má jasného favorita - tím USA. Sedemnásobné majsterky sveta a obhajkyne zlata zo Sydney sa chystá potrápiť Austrália. Na svoju šancu čakajú majsterky Európy Rusky, so zvýšenou pozornosťou budeme sledovať Češky.

Súvisiace články