BRATISLAVA. Poznajú sa podľa prezývok. Miniboj, Fešák, Johnyboy, Kill, Twister či Laci Strike. Inak sa neoslovujú a niekedy nepoznajú ani svoje krstné mená. Ich život je tanec a hudba.
Predvádzajú piruety na hlave, skoky, ich telo pod tónmi hudby mení pulzuje a vlní sa.
Breaking je životný štýl, ktorý je súčasťou hip-hopu. Pouličný tanec, ktorý sa zrodil v newoyrskom Bronxe v sedemdesiatych rokoch, sa dostal na olympijské hry.
Súťaže bboys a bgirls budú prebiehať v Paríži 2024 rovnako ako atletické, plavecké a ďalšie preteky.
„Pre mnohých ľudí z komunity to bol šok, keď sa breaking dostal na olympiádu. Prišlo to dosť nečakane. Breaking bol na mládežníckej olympiáde v Buenos Aires 2018 a divácky bol úspešný. Ale nik nepočítal s tým, že v roku 2024 Paríži už bude na olympiáde,“ hovorí osobnosť slovenského breakingu Martin Gilian, ktorého v komunite breakeri poznajú pod prezývkou MG.
Tanec na olympiáde je zatiaľ iba na ľade a na korčuliach.
Medzinárodná tanečná federácia roky dúfala v to, že do olympijskeho programu dostane štandardné či latinskoamerické tance. Jej lobbing však nikdy nebol úspešný. Uspel pouličný tanec. Ten má pomôcť olympizmu pritiahnuť nové publikum a osloviť konečne mladých, ktorých tradičné športy nudia.
VIDEO: V breakingu existujú aj súboje skupín alebo dvojíc
Aj preto plánujú v Paríži urban zónu, v ktorej budú vedľa seba skejtboarding, poličný basketbal 3 proti 3, športové lezenie a práve tanečná scéna s breakingom.
Ten mimochodom v Buenos Aires sledovalo až 80-tisíc ľudí.
Hip-hop na olympiáde
Breaking bol alternatívou subkultúry k pouličným bitkám. Miesto zbraní si merali gangy sily medzi sebou v tanečných pohyboch za sprievodu modernej hudby.
O to aby sa do olympijského programu dostal breaking sa zasadzoval aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Chcel, aby sa vďaka tancu mohli presadiť aj chudobnejšie vrstvy vo veľkomestách.
Svet prijal správu o novom olympijskom športe rozpačito. Viacero osobností však nadchol.