Štadión v Katare staval slovenský inžinier: Keď vyhráte súťaž, zarobíte

Štadión Al Janoub v Al Wakrah.

Štadión v Katare staval slovenský inžinier: Keď vyhráte súťaž, zarobíte

Štadión Al Janoub v Al Wakrah. (Autor: Osobný archív Pavel Zuzula)
Štadión Al Janoub v Al Wakrah.
Štadión Al Janoub v Al Wakrah. (Autor: Osobný archív Pavel Zuzula)

Štadión Al Janoub budovali päť rokov.

Na výstavbe jedného zo štadiónov, kde sa budú hrať MS v Katare, sa podieľal aj slovenský stavebný inžinier PAVEL ZUZULA. Medzinárodná spoločnosť PORR ho projektovala a postavila s ďalšími dvoma spoločnosťami.

Štyridsaťtisícový futbalový stánok Al Janoub Stadium v Al Wakrah navrhla v tvare tradičného rybárskeho člna architektka Zaha Hadid.

Štyridsaťtriročný manažér firmy PORR, ktorý v Katare pôsobil od roku 2012 a spolupracoval na rôznych projektoch, v rozhovore pre Sportnet prezradil, ako vyzerala práca na štadióne a aký je život v arabskej krajine. 

Medzinárodná firma PORR mala v Katare niekoľko projektov. Ako ste sa k nim dostali? 

V roku 2010 sa firma PORR rozhodla o pôsobení na strednom východe a otvorila pobočku v katarskej Dauhe. Stavali sme v Dubaji, Katare a vyvíjali sme snahy v Ománe a Saudskej Arábii. 

Katar je pre nás veľmi úspešný príbeh. Na miestnom trhu sa snažilo presadiť veľa firiem, ale nie všetkým sa to podarilo. Moja práca v krajine sa začala v roku 2012 na našom prvom “menšom” projekte, v hodnote približne 150 miliónov EUR. 

FIRMA PORR

Medzinárodná stavebná spoločnosť s ročným obratom približne šesť miliárd eur má centrálu vo Viedni. Pôsobí najmä v európskych krajinách. Aktívna je najmä v Rakúsku, Švajčiarsku, Česku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. 

Potom sme sa podieľali na projekte línie metra Green line v Dauhá v hodnote 2 miliardy eur. Bol to najväčší projekt, aký spoločnosť doposiaľ mala. V roku 2010 v Katare prijal rozhodnutie o výstavbe metra a v roku 2019 dielo uviedli do prevádzky.

Po ňom sa nám podarilo uspieť v súťaži o výstavbu štadióna Al Janoub na majstrovstvá sveta vo futbale. Medzitým sme mali ešte ďalšie dva menšie projekty. Naposledy som sa venoval práci na podmorskom tuneli Mesaimeer Pumping Station s prečerpávajúcou stanicou. 

Ako vyzerala súťaž o výstavbu štadióna Al Janoub Stadium v Al Wakrah? 

Verejná súťaž v Katare nefunguje tak, ako v Európe. Verejný obstarávateľ sa rozhodne sám, komu chce zadať zákazku. Nevyhráva vždy najlacnejšia ponuka. V prvom rade rozhodujú referencie a tie sme mali. Zo skúseností sme vedeli, ako štadión postaviť. Stavali sme napríklad štadióny v Klagenfurte a Salzburgu na EURO 2008.

Záleží aj od spracovania ponuky. Ak je spracovaná kvalitne, tak si ju klient vyberie. Súťažili sme aj o ďalšie štadióny, ale podarilo sa nám uspieť iba na jednom. 

Aký ste mali rozpočet na vybudovanie štadióna? 

Približne 700 miliónov eur. 

Firma PORR v minulosti stavala štadióny aj v Poľsku, Nemecku alebo Rakúsku. Je možné porovnať stavbu v strednej Európe a Katare?  

Pracovná sila a riadenie projektov sú veľmi špecifické. Je to iný svet. Podľa môjho názoru je progresívnejší ako v Európe. Zavádzanie nových princípov je o to lepšie, krajšie a jednoduchšie. 

Súvisiaci obsah