Logo zväzu ObFZ Prešov

    ObFZ Prešov

    Zväz
    18. jan, 2026 18:50

    MLADÍ SA MAJÚ OD KOHO UČIŤ

    MLADÍ SA MAJÚ OD KOHO UČIŤ
    JACKO_TRENER_JJ.jpg

    Š. Jacko, rodák z Krivian, je s futbalom v tomto mestečku v okrese Sabinov spojený v podstate od svojich hráčskych začiatkov. (Mimochodom, má o nič menej známych bratov futbalistov Ľubomíra a Emila, navyše jeho syn Mário je členom aktuálnej základnej zostavy Lipian.)

    „Lipany majú stále čo ponúknuť tej súťaži, v ktorej účinkujú. Chvalabohu. Pripisujem to tomu, že v našom klube panuje kolektívny duch. Kolektív je tu na prvom mieste, funkcionári, tréneri, hráči. Stále sa držíme toho, že vo veľkej miere dávame príležitosť svojim odchovancom. Tým začíname byť raritou, veď možno 90 percent tímov v našej súťaži má vo svojej zostave zahraničného hráča.“

    Š. Jacko je najnovšie pri lipianskom futbale od roku 2004, keď sa vrátil z pôsobenia v Rakúsku. Trénoval tu družstvá v mládežníckych kategóriách. Bol asistentom Štefanovi Mihalíkovi, aj pri „veľkom výsledku“, keď v roku 2024 sa ako treťoligisti dostali až do semifinále Slovnaft Cupu. Hlavným trénerom áčka je druhý rok. Mužstvo pod vedením Š. Jacka preferuje herný systém 4 – 3 – 3. „Mám ho v krvi.Vďaka ofenzívnym rýchlym hráčom praktizujeme napadanie. V roku 2025 sme dali príležitosť i mladším zverenom, takže potrebujú sa zžiť so staršími v kádri. Inkasovali sme na môj vkus až príliš veľa gólov. Každopádne perspektíva tu je,“ konštatoval na margo prvej časti aktuálnej súťaže. Neveľmi sa mu páči výsledok predsezónnej reorganizácie súťaží, lebo III. liga s troma skupinami je podľa neho „krok späť“. Ako dodal, nemyslí si to len on. Lipany sú medzi 14 účastníkmi východnej skupiny III. ligy na 5. mieste po 13 kolách odohraných na jeseň 2025, majú 20 bodov za šesť výhier a dve remízy a negatívne skóre 22:23. Sezónu 2024/2025 uzavreli v III. lige skupina Východ (boli dve skupiny) so ziskom 46 bodov (13 výhier, sedem remíz, skóre 45:48) na siedmom mieste medzi 16 účastníkmi.

    V hráčskom kádri sú stálicami brankár a kapitán Peter Bartoš, Ján Dlugoš a Vlado Kamenec. Tréner sa môže oprieť aj o skúsenosti Marcela Vysočana, Petra Vitoviča, Braňa Porembu i syna Mária. Š. Jacko naplánoval odohrať v zimnej príprave, do ktorej je zaradených 18 hráčov (vrátane štyroch dorastencov), deväť zápasov. Prvý jeho zverenci absolvovali v sobotu 17.januára a nad súperom zo „svojej“ súťaže Spišským Podhradím vyhrali 4:2 (góly Jozef Vranko 3, Marcel Vysočan). „O výsledok nešlo, ale v prvom rade o to, aby sa hráči zišli po dlhej pauze, pretože posledný súťažný zápas sme odohrali 1. novembra,“ poznamenal. V januári ešte budú hrať so Sobrancami (doma 24.) a v Snine (31.). Využijú „domáce“ možnosti – tréningové ihrisko s umelým trávnikom a krytú halu. Tréningy sú stanovené na všetky pracovné dni v týždni okrem štvrtka. Prípravu hráčov chce tréner zamerať na nácvik ich práce s loptou a jeho spojenie s naberaním kondície. Aké ambície chce vštepiť celému kolektívu pred jarnou odvetou? „Sme teraz v hornej polovici tabuľky a chceli by sme skončiť do štvrtého – piateho miesta. Je to reálne. Kvalita kádra tu je, mladší jeho členovia sa majú od koho učiť,“ uzavrel.

    Jozef Jurčišin

    TRIBUNA _ LIPANY kopie.jpg

    V Lipanoch si v roku 2025 pripomenuli 100. výročie založenia prvého futbalového klubu v mestečku. V tomto roku je „rad“ na 70. výročie pripomenutia si existencie tribún štadióna v jej dnešnej podobe (po rôznych úpravách).