Pondelok, 26. júla, 2021Meniny má Anna, Hana, Anita

Zomrel prezident Európskych olympijských výborov. Veľká strata, vraví Liba

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|2. jún 2020 o 09:30

Zomrel po vážnej chorobe.

BRATISLAVA. V pondelok 1. júna podvečer vo veku 78 rokov zomrel po vážnej chorobe prezident Európskych olympijských výborov (EOV) Slovinec Janez Kocijančič.

Kocijančič zanechal nezmazateľnú stopu

Historicky prvý prezident Slovinského olympijského výboru sa na čelo EOV dostal v novembri 2017 ako ôsmy prezident tejto organizácie.

Informáciu priniesol web olympic.sk.

"Európske olympijské hnutie utrpelo veľkú stratu. Janez Kocijančič zanechal nezmazateľnú stopu v športe v bývalej Juhoslávii, neskôr v Slovinsku i celej Európe. Správu o jeho úmrtí sme prijali s veľkým zármutkom.

Smútime a súcitíme s celou jeho rodinou, ktorej vyjadrujeme sústrasť, i so slovinskými športovými priateľmi,“ uviedol generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) a člen výkonného výboru EOV Jozef Liba na oficiálnom webe SOŠV.

Angažoval sa najmä vo svete lyžovania

Veľkú časť svojho života Kocijanič obetoval športu. Rád hral tenis a golf, v zime lyžoval.

Prvýkrát sa zúčastnil ako funkcionár na olympijských hrách v roku 1972 v Mníchove, odvtedy až do Pjongčangu 2018 nechýbal na vrcholných olympijských podujatiach. Angažoval sa najmä vo svete lyžovania.

V rokoch 1974 až 1984 viedol Slovinský lyžiarsky zväz, v rokoch 1984 až 1988 juhoslovanský.

Od roku 1981 bol členom výkonného výboru Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS), v roku 2010 ho zvolili za jej viceprezidenta.

Slovinský olympijský výbor viedol v rokoch 1991 až 2014, do exekutívy Európskych olympijských výborov ho zvolili v roku 2013.

Okrem postu prezidenta EOV bol aj viceprezidentom Asociácie národných olympijských výborov (ANOC) pre Európu.

Súvisiace články