Zomrel národný hrdina Uruguaja, ktorý umlčal slávnu Maracanu

Na snímke z roku 2009 Alcides Edgardo Ghiggia drží v rukách odtlačky svojich chodidiel, ktoré budú umiestnené na futbalovom Chodníku slávy na štadióne Maracana v Riu de Janeiro. (Autor: SITA/AP)
TASR|17. júl 2015 o 09:52

Iba traja ľudia dokázali utíšiť Maracanu. Pápež, Frank Sinatra a ja, povedal kedysi o svojom víťaznom góle vo finále MS 1950 Alcides Edgardo Ghiggia.

MONTEVIDEO. Vo veku 88 rokov zomrel vo štvrtok legendárny uruguajský futbalista Alcides Edgardo Ghiggia. Pre agentúru AP to potvrdil generálny sekretár Uruguajského futbalového zväzu Alejandro Balbi.

Podľa Ghiggiovho syna Arcadia zomrel jeho otec na následky infarktu.

Bývalý skvelý pravý krídelník bol strelcom víťazného gólu v rozhodujúcom finálovom zápase MS 1950. Uruguaj v ňom zaskočil domácu Brazíliu. Po triumfe 2:1 získal svoj druhý titul majstra sveta.

ghiggiaarchiv_res.jpg

Na archívnej snímke skóruje Ghiggia do siete Brazílie vo finále majstrovstiev sveta 1950 na štadióne Maracana v Riu de Janeiro. FOTO - SITA/AP.

Na vypredanej 200-tisícovej Maracane skóroval Ghiggia jedenásť minút pred koncom. Aj remíza by pritom Brazílii vo finálovej skupine stačila na zlato.

Ghiggia takisto prihral spoluhráčovi Juanovi Schiaffinovi na vyrovnávajúci gól.

Prehru s Uruguajom - tzv. Maracanazo - považujú Brazílčania doteraz za jeden zo svojich najväčších šokov vo futbalovej histórii. "Iba traja ľudia dokázali utíšiť Maracanu. Pápež, Frank Sinatra a ja," povedal kedysi o svojom víťaznom góle Ghiggia.

Alcides Edgardo Ghiggia spomína.

Ghiggia bol posledným žijúcim uruguajským hráčom z pamätného duelu. Je symbolické, že skonal presne v deň 65. výročia finálového zápasu s Brazíliou.

Ako osemdesiatročný dostal ocenenie od uruguajského kongresu. Doteraz ho v krajine považujú za národného hrdinu.

"Najväčší moment môjho života sa udial na Maracane. Bolo nádherné, čo sa tam prihodilo. Naplnilo ma to hrdosťou. Niečo nezabudnuteľné," povedal dávnejšie Ghiggia.

uruguay-netherlands-soccer03003980301183_r9001_res.jpg

Uruguajčan Diego Forlán (vľavo) preberá od svojho krajana Ghiggiu trofej pred medzištátnym prípravným stretnutím proti Holandsku v roku 2011. FOTO - TASR/AP.

Svoju futbalovú kariéru odštartoval Ghiggia v Peňarole Montevideo. Potom hral v Taliansku za AS Rím a AC Miláno. S aktívnou činnosťou sa rozlúčil ako hráč Danubia v roku 1967.

Aj keď má v rodnej krajine renomé kanoniera, za národný tím odohral iba tucet zápasov, v ktorých strelil štyri góly - všetky na MS 1950.

Vzhľadom na svoje talianske korene odohral aj päť zápasov za Taliansko. Dal jeden gól. Krátko si vyskúšal aj trénerskú rolu. V roku 1980 viedol Peňarol.

Nachádzate sa tu: