BRATISLAVA. Súťažný ročník pre lyžiarov netrvá ani polroka, len približne päť mesiacov. Začína sa tradične koncom októbra a vrcholí v marci.
Klimatické zmeny však zimným športom nefandia a z lyžiarskej sezóny ukrajujú každým rokom viac.
Má význam držať sa roky zaužívaných termínov? A prečo?
Vlani sa tradičný úvod ženských pretekov v rakúskom Söldene neuskutočnil. Nočné sneženie vtedy vystriedal doobedný dážď a zjazdovka zmäkla. Preteky nahradili až v decembri v Semmeringu.
Nezačalo sa ani o dva týždne neskôr pod Matterhornom, keďže v spodnej pasáži nebolo dostatok snehu. Teploty boli tak vysoké, že nedokázali vyrobiť ani technický sneh.
Dokonca sa nepodaril ani tretí pokus v rakúskom stredisku Lech/Zürs. Sneženie a nízke teploty panovali iba pár dní. Preteky vopred zrušili.
Vrtochy počasia sprevádzali takmer celý ročník. Trebárs v chorvátskom Záhrebe sa jeden deň jazdilo na úzkom páse umelého snehu, ďalší program sa už pre vysoké teploty rušil.
„Posledné pretekárky v prvom kole vo včerajších pretekoch lyžovali pomaly na tráve. Dnes by to bolo to isté a možno aj horšie,“ opisoval vtedy pre Sportnet Boris Vlha.
Aj tento rok museli organizátori v Söldene posunúť prvé preteky o týždeň. Prvýkrát v akcii budú Petra Vlhová a spol. v sobotu 28. a v nedeľu 29. októbra.
Na programe sú obrovské slalomy mužov i žien. V oboch má zastúpenie aj Slovensko.
Nechcú ešte súťažiť
Ak by však bolo rozhodnutie na športovcoch, sezóna by sa ešte nezačala. Na štart sa nechce ani Mikaele Shiffrinovej a odklad by prijala aj Petra Vlhová.
Čo im prekáža?