Choď rýchlejšie, kričala na otca 7-ročná Mikaela. Už ako žiačka bola o triedu lepšia

Mikaela Shiffrinová s rodičmi.

Choď rýchlejšie, kričala na otca 7-ročná Mikaela. Už ako žiačka bola o triedu lepšia

Fotogaléria (60)
Mikaela Shiffrinová s rodičmi. (Autor: PROFIMEDIA)
Mikaela Shiffrinová s rodičmi.
Fotogaléria (60)
Mikaela Shiffrinová s rodičmi. (Autor: PROFIMEDIA)
Nikola Baďová|23. feb 2025 o 13:15

Mikaela Shiffrinová dosiahla 100. víťazstvo vo Svetovom pohári.

BRATISLAVA. Narodila sa vo Vaile, ale pre otcovu prácu sa v detstve musela viackrát sťahovať. Raz do New Hampshiru, inokedy do Colorada, až napokon skončila v lyžiarskej akadémii Burke.

Keď mala deväť, na lyžiarskom kempe dostala úlohu. Mala na papier napísať, o čom sníva. Jej odpoveď bola, že chce súťažiť na olympijských hrách.

„Bol to skutočne len sen. Nebola som si istá, či budem dosť dobrá, aby som sa tam dostala. Vedela som len to, že to túžim vyskúšať.

Od tej chvíle robím všetko, čo môžem a zlepšujem sa na každej úrovni,“ vravela Shiffrinová v rozhovore pre SME na ZOH 2018 v Pjongčangu.

Slušná a vzdelaná šampiónka

Na lyžiach prvýkrát stála, keď mala dva roky. Jej talent bol obdivuhodný. Otec Jeff, anestéziológ v coloradskej fakultnej nemocnici, si uvedomil, že je naozaj rýchla, keď so sedemročnou Mikaelou lyžoval. 

„Obzrel som sa za seba, aby som sa uistil, že je v poriadku. A zrazu vidím, ako je na mne nalepená a kričí - choď rýchlejšie,“ spomínal pre time.com.

Jeff a Eileen Shiffrinovci sa nikdy netajili tým, že zo svojej dcéry chceli vychovať lyžiarsku šampiónku. To však až v druhom rade. Predovšetkým z nej chceli mať slušného a vzdelaného človeka, ktorý má rád ľudí a váži si základné hodnoty.

Mikaela Shiffrinová v Aspene so svojím otcom Jeffom na snímke z roku 2012.
Mikaela Shiffrinová v Aspene so svojím otcom Jeffom na snímke z roku 2012. (Autor: TASR/AP)

Zatiaľ čo mama vzala na seba rolu trénerky a tzv. prvej asistentky na pretekoch, otec vôbec nepôsobil dojmom hyperaktívneho rodiča, ktorý baží po úspechoch svojej dcéry a chváli sa nimi pred svetom.

Uznávaný anestéziológ síce priviedol "Miki" k lyžovaniu, ale správal sa k nej rovnako aj v čase, keď bola najlepšia na svete. Vedel, že ona to nebude zneužívať.

„Buď milá na ľudí a nevyvyšuj sa," zvykol jej vravievať.

Odmalička sa zaujímala aj o duševnú stránku športu. Jej obľúbenou knihou bola Vnútorná hra tenisu o mentálnych aspektoch vrcholového výkonu.

„Rodičia ma vždy viedli k tomu, aby som bola duševne vyzretá a aby som sa zameriavala na jednoduché veci a nerozptyľovala sa zbytočnosťami,“ uviedla. 

S rovesníkmi nesúťažila

Keď mala desať, prekvapila otca otázkou. „Kedy budem môcť štartovať vo Svetovom pohári?“ Otec sa pousmial a odvetil: „Až v pätnástich.“

Už v detstve chcela robiť všetko tak rýchlo, ako sa len dalo. Veľký lyžiarsky talent podporovala aj extrémnym tréningom. Za rok dokázala prejsť 30-tisíc bránok.

„Na mesiac som sa stratila zo sveta a trénovala som techniku, taktiku a psychiku. Aj vďaka tomu lyžujem takto. Je to ako pieseň, počujem v hlave rytmus. Spájam oblúky a z ničoho nič zo mňa vychádza plynulosť a sila,“ opisuje Shiffrinová.

Keď bola v jej vekovej skupine detí už jednoznačne najlepšia, rodičia ju nevodievali na preteky, kde by mohla suverénne zdolávať svoje vrstovníčky. Namiesto toho preferovali spoločné hodiny lyžovania.

VIDEO: Mikaela Shiffrinová je najúspešnejšou lyžiarkou v histórii

„Prečo tráviť všetky tie hodiny v aute počas víkendu jazdou za súťažami na často vzdialené kopce? Len preto, aby Mikaela mohla absolvovať preteky a priniesť si z nich domov modrú stuhu ako víťazka?

Namiesto toho sme s ňou trávili oveľa viac času my a lyžovali sme spolu v blízkosti nášho domu," vysvetľovali Shiffrinovci.

„Naozaj nepotrebovali, aby ich niekto uznanlivo potľapkával po pleci a zaliečal sa im v štýle: Vy ste ale skvelí rodičia, veď máte dcéru víťazku.

Shiffrinovci sa vlastne vzdali rýchlej slávy a namiesto nej trávili čas s dcérou, ktorej sa venovali nielen po lyžiarskej stránke.

Rozhodne to neboli rodičia, ktorí svoje dieťa hnali do nekonečného množstva pretekov a súťaží. Riadili sa heslom: Menej súťažiť, ale viac lyžovať," píše Matthew Futterman z redakcie New York Times. 

Fotogaléria: Mikaela Shiffrinová dosiahla 100 triumfov vo SP - top momenty kariéry

Na začiatku potrebovala ochranu

V roku 2010 trénovala v Colorade, keď sa stretla na kopci s rakúskym zjazdárom Killianom Albrechtom. On sa pripravoval na olympiádu vo Vancouveri.

„Spýtal som sa jej asi desaťkrát, či má naozaj štrnásť, lebo na svoj vek lyžovala fenomenálne,“ hovoril Albrecht pre SME. O rok neskôr sa stal jej manažérom.

Hneď ako dovŕšila pätnásť rokov, začala súťažiť v kategórii FIS. V šestnástich už bola vo Svetovom pohári. Po boku mamy Eileen, ktorá sa stala jej trénerkou.

„Potrebovala som niekoho, aby ma ochránil,“ uviedla Shiffrinová, ktorá v ďalšej sezóne už uchvátila lyžiarsky svet.

V slalome v Lienzi štartovala so štyridsiatkou. V prvom kole stratila počas jazdy ľavý holenný chránič, ale napriek tomu prišla dvanásta. V druhom kole zašla najrýchlejší čas a skončila celkovo tretia.

O necelý rok vyhrala vo švédskom Aare svoje prvé preteky vo Svetovom pohári.

V roku 2013 sa stala majsterkou sveta v slalome a o rok neskôr bola v Soči najmladšou víťazkou slalomu v olympijskej histórii. Mala 18 rokov a 345 dní.

„Bolo to úžasné. V skutočnosti ma trápila choroba. Keď som súťažila v slalome, bola som poriadne unavená,“ prezradila Američanka.

VIDEO: Mikaela Shiffrinová vyhrala olympijský slalom v Soči 2024

Univerzálna lyžiarka

Obdivuhodné je, že nevíťazila iba v technických disciplínach.

V roku 2017 vyhrala aj zjazd v Lake Louise. O rok neskôr pridala do zbierky i prvé víťazstvo v super-G. Taktiež v kanadskom stredisku. 

„Víťazstvo vo všetkých disciplínach bolo jedným z mojich veľkých cieľov od prvého štartu vo Svetovom pohári. Ďakujem všetkým, ktorí mi k tomu pomohli," citoval Shiffrinovú portál orf.at po triumfe v super-G. 

„Mikaela je to najlepšie, čo som kedy na lyžiach videl. Ona si naozaj môže vyberať, v ktorej disciplíne bude dominovať,“ hovorí bývalý americký lyžiar a šesťnásobný olympijský medailista Bode Miller.

Celkovo získala päť veľkých krištáľových glóbusov a jedenásť malých. 

Návrat po tragédii

Vo februári 2020 si prešla rodinnou tragédiou, keď zahynul jej otec Jeff.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Choď rýchlejšie, kričala na otca 7-ročná Mikaela. Už ako žiačka bola o triedu lepšia