(Autor: SITA)
Sportnet|1. mar 2019 o 14:44

Nepostúpili ani Beer, Štuková a Putalová.

GLASGOW. V dopoludňajšom programe úvodného súťažného dňa na halových majstrovstvách Európy 2019 v škótskom Glasgowe neuspel ani jeden slovenský atlét.

Šancu na postup bude mať ešte vo večernom programe trojskokan Tomáš Veszelka.

Štuková nezopakovala senzačný postup

Alexandre Štukovej sa nepodarilo v behu na 800 metrov postúpiť do semifinále. V treťom rozbehu finišovala šiesta za 2:06,58 minúty a toto nestačilo ani na postup s časom.

Zverenka Štefana Mereša nezopakovala senzačný postup, z ktorého sa tešila pred dvoma rokmi v Belehrade.

Do semifinále postúpili zo Štukovej tretieho rozbehu priamo prvé dve - Lotyška Velvereová (2:05,37) a Rumunka Razorová (2:05,55), ďalšie už nemali nárok ani s časmi, keďže to bol najpomalší rozbeh.

Z 21 štartujúcich postúpili medzi 12 najlepších do semifinále prvé dve z každého zo štyroch rozbehov plus ďalšie štyri s časmi.

Na postup s časom bolo potrebných 2:04,22 minúty, čo je o 24 stotín lepší čas ako halový "osobák" zverenky Štefana Mereša.

Štuková skončila v konečnom účtovaní na 20. mieste. Najrýchlejšia v rozbehoch bola víťazka posledných dvoch HME Švajčiarka Büchelová (2:02,02).

"Predošlé rozbehy som nesledovala, sústredila som sa iba na svoj beh. Zaradila som sa na koniec, aby som sa vyhla kolíziám a dúfala som, že v poslednom kole po zrýchlení niektorú súperku predstihnem,“ prezradila Štuková svoju stratégiu pre www.atletika.sk.

"Žiaľ, už sa mi to nepodarilo a dobehla som do cieľa tak, ako som začala - šiesta," doplnila.

Putalová prvýkrát nepostúpila

Podobne sa nedarilo v rozbehu na 400 metrov ani ďalšej slovenskej atlétke Ivete Putalovej. Vo svojom behu skončila na poslednom piatom mieste časom 54,19 sekundy a celkovo obsadila 35. miesto medzi 37 štartujúcimi.

Putalová v piatom behu zo siedmich mala podľa kľúča 2+4 na výber dve možnosti ako postúpiť do semifinále, no podľa priebehu boli obe nad jej sily, či skončiť na prvom, druhom mieste, alebo zabehnúť minimálne 53,13 sekundy.

Nemala to jednoduché, tri súperky v jej behu boli túto zimu na základe sezónnych časov rýchlejšie. Vo svojej tretej účasti na HME v kariére, ak chcela postúpiť, jej iné nezostávalo ako vypnúť sa k najlepšiemu výkonu tejto zimy.

K mantinelu sa priradila ako posledná, potom mala menšiu kolíziu so Švédkou Hellqvistovou a dobehla až piata s nevýrazným časom 54,19. Do semifinále na HME nepostúpila štvrtá na HME v Prahe 2015 prvýkrát v kariére.

„Jediná možnosť, ako postúpiť, bola bežať od začiatku naplno. Nebolo čo riešiť. Bežať a vydať zo seba maximum, to bola cesta,“ vravela Putalová pre www.atletika.sk.

„Myslím si, že to bolo rozbehnuté dobre, trochu ma vyhodili z rytmu kolízie so Švédkou, ktoré ma stáli sily a pribrzdili ma.“

Naša elitná štvorstovkárka ešte skonštatovala, že s časom nad 54 sekúnd nemôže byť vôbec spokojná: „Bez kolízií by to bolo určite lepšie. Určite by to nebolo za 52, to netvrdím, ale okolo 53,50 by som asi dala.“

Bubeník mal veľkú smolu

Veľkú smolu mal v kvalifikácii výškar Matúš Bubeník. Hoci si zlepšil sezónne maximum z mítingu v moravských Hustopečiach až o päť centimetrov na 225 centimetrov, do finále sa však napokon nepozrie.

Skončil desiaty a doplatil na to, že ponad 225 cm sa dostal až na tretí pokus. Ak by túto výšku zdolal na hneď na prvý raz (aj 221 cm zvládol až tretím pokusom), mohol v sobotu obhajovať piatu priečku z Belehardu 2017.

Ďalšiemu Slovákovi v súťaži, Lukášovi Beerovi, sa nedarilo. Prekonal iba 216 centimetrov (na tretí pokus) a na 221 cm mal potom už tri nevydarené skoky. Z 19 výškarov ho klasifikovali celkovo na 17. priečke.

Limit 228 centimetrov zdolal len európsky šampión z Berlína 2018 Nemec Mateusz Przybylko, do finálovej osmičky sa postupovalo aj s 225 centimetrami zdolanými na druhý pokus.

"Ako to hodnotiť? Ako sklamanie. Ak skočíte toľko, ako siedmi, čo postúpili, a vy nemáte to šťastie, mrzí to,“ povzdychol si sklamaný Bubeník, od jesene minulého roka žijúci a trénujúci v Prahe.

"Cítim, že mám takú výkonnosť, aby som si aj ja zaskákal vo finále. Sezóna bola veľmi náročná, prešiel som pred ňou po výmene trénerov mnohými zmenami a chvíľu mi trvalo, kým som sa so všetkým vyrovnal. Preto som nesmierne rád, že som v Glasgowe zabojoval, ale myslím si, že som mal na viac. Dal som do toho všetko, preto ma mrzí, že to nevyšlo," doplnil.

Spokojný nebol ani Beer.

"Dnes to bolo celé kompletne zle. V rozcvičke som sa cítil dobre, no prišla súťaž a akoby uťalo," vravel pre web SAZ Lukáš Beer, ktorý dosiahol o 10 centimetrov slabší výkon ako jeho sezónne maximum.

"Znervóznil ma nevydarený prvý pokus na 216 cm. Už som bol za latkou, lenže stiahol som ju pätami. V kvalifikácii však treba skákať všetko na prvý raz, aby sa človek nemusel stresovať. Myslím si, že 225 cm, čo napokon stačilo na finále, bolo v mojich silách."