Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

V Soči vraj pri stavbe areálu hier zneužívajú robotníkov

Putin považuje olympiádu za svoj projekt. (Autor: SITA/AP)
TASR|6. feb 2013 o 16:26

Firmy podľa aktivistov nevyplácajú mzdy a zamestnancom nezabezpečili čas na oddych, vhodnú stravu či ubytovanie.

MOSKVA. Zahraniční robotníci, ktorí pomáhajú s prípravou zimných olympijských hier 2014 v ruskom Soči, nedostávajú mzdy a nemajú dostatok spánku, jedla a bývanie.

Tvrdí medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch.

Ruskí predstavitelia obvinenia odmietajú a vyhlásili, že vláda dôsledne kontroluje práva zamestnancov.

Human Rights Watch zverejnila svoju správu presne rok pred štartom športového sviatku.

Podľa nej do Soči prišlo viac než 16-tisíc zahraničných pracovníkov z Arménska, Kirgizska, Srbska, Tadžikistanu, Uzbekistanu či Ukrajiny, ktorí dúfali, že nájdu prácu pri výstavbe olympijských športovísk a infraštruktúry.

Zamestnávatelia sa mali vyhrážať

Newyorská organizácia vyspovedala 66 robotníkov, ktorí tvrdia, že sú neustále zneužívaní na zle platených pracovných miestach.

"Ľudia pracujú, no nedostanú plat a tak odchádzajú. Potom príde autobus, z ktorého vystúpia noví pracovníci, a celý cyklus sa opakuje," povedal jeden z ukrajinských robotníkov.

Ako informuje agentúra Reuters, firmy nevyplácajú mzdy a zamestnancom nezabezpečili nemocenské, dostatok času na oddych, vhodnú stravu a ubytovanie.

Migranti sú obzvlášť zraniteľní, keďže ich pobyt v Rusku závisí od nájdenia si práce. Zamestnávatelia im ale neposkytli kópie pracovných povolení a vyhrážajú sa, že ich nahlásia orgánom ako ilegálnych imigrantov.

Human Rights Watch tak tlačí na Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby sa aktívnejšie zapojil do rešpektovania ľudských práv zamestnancov.

"Existuje olympijská charta, ktorá hovorí o dôstojnosti a duchu olympizmu. To naozaj nie je zlučiteľné so zneužívaním ľudí, ktorí sa podieľajú na výstavbe týchto pozoruhodných miest," vyhlásila zástupkyňa organizácie Julia Gorbunovová.

Rusi: Dostali sme len päť sťažností

Hovorca MOV vyhlásil, že výbor už urobil kroky na to, aby sa prípady nevyplatených miezd vyriešili.

"Nebolo dosť sťažností, aby si zaslúžili medzinárodnú správu. Je jasné, že migrujúci pracovníci to nemajú v Soči či Moskve jednoduché. No nemôžem povedať, že počas priebehu príprav olympijských hier dochádza k masívnemu porušovaniu ľudských práv," odpovedal na správu vicepremiér krajiny Dmitrij Kozak, ktorý sprevádza prezidenta Vladimira Putina v Soči.

Kozak ďalej povedal , že na procese príprav spolupracuje vyše 500 konštrukčných firiem a okolo 96-tisíc pracovníkov.

Štátna korporácia Olympstroj, ktorá dozerá na priebeh príprav, informovala, že doteraz dostala iba päť sťažností ohľadom nevyplatených miezd a všetky vyriešila.

Súvisiace články