Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Trapistka Štefečeková trafila striebro

Zuzana Štefečeková (Autor: tasr)
Sportnet|12. aug 2008 o 00:00

Slovensko získalo v Pekingu prvú medailu – v športovej streľbe žien.

Trap znamená pasca. Slovensko v nej ulovilo včera v Pekingu prvú medailu. V dramatickom finále športovej streľby zásluhou mierumilovnej Zuzany Štefečekovej.

((video))

Dámy s brokovnicami dvíhali divákov na olympijskej strelnici zo sedadiel, ako keby hralo Fínsko so Slovenskom o hokejové zlato. „Mäkeläová bola dnes lepšia,“ uznala Zuzana, ktorá stratila vedúcu pozíciu pri treťom výstrele finálovej položky. Zuzana zostrelila medailu v deň svojich menín, podobne ako vlani v Bangkoku na svetovej univerziáde. Tretíkrát v olympijskej histórii strieľali ženy v trape, prvýkrát podľa zmenených pravidiel (2005). Brokárky odvtedy nastupujú pod tlakom ruskej rulety.

V dvojhlavňovke majú namiesto dvoch nábojov len jeden. Oranžového holuba z plastu (čo sa na Slovensku v zlatých časoch triafal na poľovníckych zábavách v každej druhej dedine ako asfaltový), vymršteného nahadzovacím automatom z netušenej šírky rovnako vzdialenej úrovne pätnástich metrov, nemôžu doraziť dupľou.

((video 2))

Kontrolovala súperky

„Zuzana perfektne kontrolovala medailovú pozíciu. Stíhala počítať a predvídať podľa stavu výsledkovej tabule,“ hovorí Štefečekovej tréner Branislav Slamka. Celý šťastný, že jeho zverenka prekonala najlepší výsledok jeho brata Vladimíra na olympiáde v Atlante 1996, ktorý tam bol šiesty práve v trape. Počas hodinového času na dopingový odber čerstvej medailistky spomínal, aký talent javila Štefečeková už v pätnástich rokoch: „Súhra oka, pohotovej ruky, koncentrácie, pevných nervov. Ťažko definovať strelecký talent. Ale vidno ho už na grife, ako vezme do ruky flintu.“

Po chodbe pod tribúnou sa mihne drobná postava, typický Talian. Mauro Perazzi, syn majiteľa - výrobcu Štefečekovej zbrane, prišiel pogratulovať osobne.

Šesť finalistiek, ktoré sa počas 25 výstrelov striedajú na všetkých šiestich štandoch, si do bieleho zvona vo výške ramien vlastným hlasom dá signál, podľa ktorého nahadzovačka vy­mrš­tí terč. Štefečeková používa dlhé háčko, niektoré súperky óó alebo úú.

Pulz stúpa

V tom momente majú frekvenciu pulzu na úrovni 150 - 180 za minútu. Ide o to, ako ktorá v statickej polohe vyplaví adrenalín. „Keď Zuza minie, ide mi puknúť srdce, ale mal by som vyžarovať pokoj,“ povedal tréner, ktorému pred rokom pre hypertenziu lekár zatrhol cigarety. Slamka takmer rok opatruje od kamaráta cigaru, ktorá čakala na včerajšiu chvíľu.

Počas pretekov so strelkyňou komunikuje na diaľku. Ak sama nemá jasno, kde urobila chybu, hľadá ho na tribúne očami a dohovorenými gestami, niekedy len pohybom prstov ruky, jej presne odpovie, či chybila v postoji, alebo v rýchlosti odpalu.

Reakčný čas strelkyne musí byť od 0,4 do 0,6 sekundy, inak nemá šancu. Priemerná vzdialenosť zásahu terča je 30 metrov. Holubovi hrozí 300 brokov v náboji vážiacom 24,5 gramu.

Mohutný absolvent zvolenskej lesníckej fakulty, ktorý už dvadsať rokov žije v Trnave, sa usmial nad esemeskou. Manželka mu pripomína, že dovolenku majú naplánovanú od pätnásteho augusta. Žiadna exotika, zašijú sa na Kysuciach.

„Zvláštne, ale pred finále sme sa so súperkami normálne bavili, čo nebýva zvykom. Navzájom sme si tak odbremenili tlak,“ dodala Zuzana.

Súvisiace články