Postúpili, mali hrať o záchranu. Oni vyhrali titul a všetkých prekvapili

Oslavy víťazov.
Oslavy víťazov. (Autor: TJ Jarovce)
Ivan Mriška|27. jún 2022 o 10:28

TJ Jarovce Bratislava vyhrala IV. ligy BFZ.

Pred súťažou im veril len málokto. V štvrtej lige boli nováčikom a ich úspech sa nečakal. Oni však prekvapili.

Futbalisti TJ Jarovce Bratislava sú víťazmi IV. ligy BFZ a postupujú do tretej najvyššej súťaže. Postup spečatili v predposlednom kole na pôde Lamača.

Tréner JOZEF KUBICA (67) vidí za úspechom silnú partiu a ochotu na sebe pracovať.

Na čele štvrtej ligy skončil nováčik. Ako to vníma tréner víťazného mužstva?

Je to viac – menej klišé. Vlani sme vyhrali piatu ligu a veril nám len málokto. Vravelo sa, že budeme v strede alebo hrať o záchranu. My sme však všetkých zaskočili.

Kedy ste začali veriť, že by sa to mohlo podariť?

Nebol na nás vyvíjaný žiadny tlak, preto sme hrali uvoľnene. Išli sme od zápasu k zápasu a neriešili sme postavenie v tabuľke.

Veľa kľúčových hráčov sa nám zranilo, no potiahli nás náhradníci. S každým stretnutím, ktoré sme zvládli, sme boli bližšie a bližšie.

Možnosť vyhrať súťaž sme si začali uvedomovať až v samom závere. A to bolo najťažšie. Najťažší bol posledný krok v Lamači, kde sme síce viedli 2:0, no potom prišla kríza. Akoby sme sa báli víťazstva.

Domáci korigovali na 2:1 a mali šance na vyrovnanie. V ťažkých okamihoch sa však ukázala silná partia a my sme to zvládli.

Vďaka čomu sa vám podarilo vyhrať štvrtú ligu?

Vedenie nám vo všetkom vychádza v ústrety, spomenúť musím prezidenta klubu Miroslava Roštára a Mareka Melichera, ktorý má na starosti administratívne veci.

Hoci sú všetci hráči rýdzi amatéri, majú vytvorené solídne podmienky.

Sme amatérsky klub, v ktorom hrajú tí, ktorí majú chuť. A to je správne, vďaka tomu sme úspešní. Chalani vedia, že trénovať treba, ale nikto ich do ničoho nenúti. Chceme, aby brali futbal ako zábavu a nie ako prácu. Vďaka tomu im potom viac chutí.

Popíšte priebeh osláv po spečatení postupu.

Ako hráme, tak prebiehali aj oslavy. Spontánne. Chalani skandovali a tešili sa. Po príchode domov nám vedenie klubu objednalo bohaté občerstvenie, čo si vážime.

Veľkosť vedenia spočíva aj v tom, že posledný domáci zápas nám vybavilo na sobotu doobeda, aby sme si to mohli užiť.

Vo futbale som zažil kadečo, preto v prvom rade mám radosť za chalanov. Že za odmakanú sezónu majú odmenu v podobe titulu.

Ja som len tréner, ktorý ich usmerňoval. To oni hrali, takže je to hlavne ich zásluha.

Ako váš úspech prežívali fanúšikovia?

Nemáme fanklub, ktorý skanduje. Ale o to srdečnejších ľudí, ktorí prídu za hráčmi do šatne, podebatujú a držia im palce.

Sme jeden z mála klubov, s ktorým chodia ľudia na zápasy von. Aj vďaka tomu sme uspeli, všetci sú po našom prvenstve nesmierne spokojní.

Plánujete pred novým ročníkom tretej ligy zmeny v kádri?

Chalani, ktorí si to vybojovali budú hrať aj v tretej lige. Aby ukázali, že na to majú. Možno sa na pár postoch posilníme, ale extra rošády to nebudú.

Čo od vyššej súťaže očakávate?

To zistíme, keď ju začneme hrať. Neviem, či to bude extra rozdiel, pretože som videl len pár zápasov. Verím, že chalani sa nových súperov nezľaknú a opäť budú sláviť úspech.

Či budeme hrať o čele, v strede alebo o záchranu, všetko bude záležať na náročnosti súťaže.

Nech sú výsledky, aké sú, moje prvoradé prianie je, aby hráčov futbal bavil. A užívali si každý jeden tréning a zápas. Pretože o tom to je. Futbal nie je robota, aby ste pozerali na hodiny, kedy je koniec. Futbal sa hrá pre radosť.

Som šťastný, že v Jarovciach nerobíme na seba tlak, ale bavíme sa futbalom.

Tabuľka IV. ligy BFZ

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.
Nachádzate sa tu: