Svetový šampionát bez Slovákov

TASR|17. aug 2009 o 00:00

Až v treťom zápase rozhodujúcej III. fázy kvalifikácie o postup na budúcoročné MS v Taliansku sa slovenskí volejbalisti v poľskej Gdyni dočkali víťazstva. Výhra so Slovinskom v záverečnom súboji K-skupiny v pomere 3:2 je pre nich už len slabou náplasťou z

GDYŇA. a predchádzajúce prehry 1:3 s favorizovanými tímami Francúzska a Poľska.

Slovinsko - Slovensko 2:3 (-23, 23, -21, 21 - 12)

Zápas trval 120 minút, rozhodovali: Marenc (Fr.), Dudek (Poľ.), 2 200 divákov. Slovinsko: Flajs, Pajenk, Šket, Urnaut, Vinčič, Radovič, libero Škorc (Čuturič, Pleško) Slovensko: Masný, Kohút, M. Sopko st., Ogurčák, M. Nemec, Kmeť, libero Pipa (Kubš, Bencz, Zaťko, Joščák, L. Diviš st.).

V závere prvého setu sa naši dostali k výhode prvého setbalu a hneď ho aj využili, viedli 1:0. V druhom sete museli slovenskí hráči hneď na jeho začiatku doháňať 3-bodové vedenie Slovincov (3:0, 4:1), no potom dostal vývoj setu podobný priebeh, aký sa odvíjal v prvom. Slováci neustále viedli, ale k setbalu sa v dramatickom závere dostali Slovinci a okamžite ho aj využili na vyrovnanie stavu - 1:1. Vyrovnaný priebeh pokračoval aj v ďalších dvoch setoch, po ktorých najskôr Slovensko viedlo 2:1, ale Slovinci v ďalšom dotiahli zápas do tajbrejku. Ten zvládli lepšie slovenskí volejbalisti.

Poľsko - Slovensko 3:1 (19, -26, 15, 19)

Zápas trval 107 minút, rozhodovali: Stegnar (Slovin.), Labašta (ČR), 5 000 divákov

Poľsko: Gruszka, Plinski, Zagumny, Kurek, Bakiewicz, Moždonek, libero Gacek (Jarosz, Ruciak, Bartman, Woicki)
Slovensko: Masný, Kohút, Sopko, Ogurčák, Nemec, Kmeť, libero Pipa (Joščák, Diviš, Zaťko, Bencz).

Len víťazstvo s Poľskom mohlo slovenských volejbalistov udržať ešte pre nedeľou v hre o postup. Proti domácemu spolufavoritovi nastúpili s veľkým odhodlaním a začali lepšie ako v piatok proti Francúzom. Rozhodujúci okamih prvého setu prišiel za stavu 14:13, keď domáci aj vďaka slovenským chybám, hlavne pri podaní, odskočili na 16:13. Domáci sa definitívne dostali na koňa za stavu 19:18, keď Slovákom povolili už len jeden bod. Záver druhého setu bol mimoriadne dramatický, Slováci v ňom mali trikrát setbal, ale na vyrovnanie využili až štvrtý. Po vyrovnanom úvode v treťom dejstve (3:3) ovládli palubovku Poliaci, keď sa presadzovali v útoku, v obrane na sieti a darilo sa im aj pri podaní. Štvrtý set patril od začiatku Poliakom a aj keď Slováci ich náskok dostiahli (15:14), záver setu a postupové víťazstvo do Talianska si už nedali zobrať.

Ďalšie výsledky: Poľsko - Francúzsko 3:0 (17, 19, 21),Francúzsko - Slovinsko 3:1 (25, 18, -20, 15).