Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Stretnutie NHL a NHLPA len vyostrilo spory, štrajk sa blíži

TASR|23. júl 2004 o 13:22

New York 23. júla (TASR) - S istým rozochvením, zvedavosťou a možno i nádejou čakali priaznivci zámorského hokeja na výsledky stredajšieho rokovania o ...

New York 23. júla (TASR) - S istým rozochvením, zvedavosťou a možno i nádejou čakali priaznivci zámorského hokeja na výsledky stredajšieho rokovania o novej kolektívnej zmluve medzi vedením NHL a zástupcami hráčskej asociácie NHLPA. Schôdzka zainteresovaných v New Yorku trvala síce necelých päť hodín, no jej výsledkom bolo len zhoršenie už aj tak napätej atmosféry.

Podľa zámorských médií obe strany na prvom veľkom "sedení" nenašli veľa spoločných názorov. Vedenie NHL prednieslo hráčskej asociácii celkovo šesť modelov respektíve východísk, ako možno zabrániť neodvratne sa blížiacej "block-outu". Záväzné stanovisko však neprijali a len v jednom prípade navrhnutá alternatíva nesúvisela s platovými stropmi hráčov. "Nie všetky varianty počítajú nutne s deliacou čiarou medzi ziskami a hráčskymi platmi. Nechcem zachádzať do podrobností, ale sú tam rôzne prvky," uviedol výkonný viceprezident ligy Bill Daly. "Snažíme sa ich pochopiť... Všetky návrhy však začínajú a končia platovými stropmi. Bez ohľadu na to, ako ich sami popisujú, sú na túto myšlienku príliš fixovaní," dodal riaditeľ NHLPA Ted Saskin, podľa ktorého by sa už malo prejsť ku konkrétnym činnom.

Oba tábory sa dosiaľ stretli už niekoľkokrát, naposledy v apríli v Toronte a o mesiac neskôr počas finálových bojov o najváženejšiu trofej Stanleyho pohár. Len ťažko predpokladať, ako dlho bude NHLPA odmietať myšlienku platových stropov, ktoré sa stávajú trendom i v iných profesionálnych súťažiach Severnej Ameriky. Pred desiatimi rokmi nedospeli rokovania k dohode za 103 dní, potom sa však všetko vyriešilo v priebehu dvoch hodín. Obe zúčastnené strany totiž do rokovaní idú s vedomím, že práve ona môže viac stratiť a čaká na ústupky protivníka. Samotní hokejisti si zatiaľ pre istotu rezervujú miesta vo svojich materských kluboch respektíve v lukratívnej časti Európy.

Súvisiace články