STARÁ ĽUBOVŇA. Stolnotenisový klub v Starej Ľubovni patrí i napriek zostupu do I. ligy medzi stále kluby, ktoré drží dlhoročná tradícia. Úroveň a záujem verejnosti v poslednom období o tento halový kolektívny šport síce v tomto meste poklesol, ale predsa sa v ňom nachádzajú také osobnosti, ktorým činnosť v STK počas jeho existencie prirástla k srdcu. Jedným z nich je aj dlhoročný hlavný tréner a vedúci mužstva Ondrej Haky, ktorý nám v nastávajúcom rozhovore priblížil nielen jeho očakávania do nastávajúcej sezóny 2016/2017, ale i momentálnu situáciu okolo stolného tenisu v tomto klube a v meste.
V súčasnosti ste už odštartovali novú stolnotenisovú sezónu 2016/2017 v I. lige, v ktorej budete po zostupe z najvyššej súťaže pôsobiť. S akými plánmi a cieľmi do nej vkročíte?
„Do I. ligy sme vkročili s jasným cieľom urobiť čo najlepší výsledok a umiestniť sa v hornej časti tabuľky. Do súťaže sme vstúpili s trocha pozmeneným kádrom, keďže sa k nám vrátil Jaroslav Pavlík, ktorý počas svojho účinkovania opäť získava prvoligové skúsenosti. Pevne verím, že počas celého priebehu ligy sa nám podarí preukazovať iba kvalitnú hru, ktorou potrápime nie jedného z našich súperov.“
Stolnotenisová liga bude pre váš klub a tím v tomto ročníku svojou úrovňou určite o niečo inakšia ako tá vlaňajšia, keďže sa stretnete aj s inými kolektívmi. Veríte ale, že i po nepríjemnom úpadku sa celková situácia znova predsa len obráti a dôjde k zlepšeniu okolo tohto vyhľadávanému športu u vás?
„V našom prípade sa o akomsi nepríjemnom úpadku rozprávať nedá aj napriek tomu, že sme zostúpili o súťaž nižšie. Pred sezónou sme totiž mali ponuku kúpiť extraligové licencie, ale po zvážení situácie sme sa rozhodli, že radšej ostaneme účinkovať v I. lige. Uvedomili sme si, že pôsobiť v extraligovej súťaži by bolo pre nás veľmi náročné, či už je to po celkovej, alebo finančnej stránke. Veľkým problémom pre nás je aj skutočnosť, že všetci naši hráči sú zamestnaní a navyše pracujú na zmeny. Financie nám v extralige doposiaľ robili veľmi veľké problémy a ich nedostatok sme pociťovali takmer na každom kroku.“
Pri stolnom tenise, ktorý je u vás jeden z najobľúbenejších koníčkov, pôsobíte už takmer štyri desaťročia a vo vedení klubu viac ako dvadsať rokov, čo je už obdivuhodne dlhá doba. Čo vás osobne stále tak motivuje k vykonávaniu tejto zaujímavej činnosti?
„Podobne ako po iné roky, aj v tejto sezóne bude pre mňa azda najväčšou motiváciou veľmi dobrý kolektív a správny postoj hráčov k tomuto kolektívnemu športu. Keďže stolný tenis dlhodobo priťahuje a zaujíma nielen mňa, som veľmi rád, že v súčasnosti tento šport baví a sú mu naklonení aj ostatní členovia s hráčmi nášho klubu, vďaka čomu ho spoločne držíme na slovenskej stolnotenisovej scéne.“
Tak ako v každom inom športe aj v stolnom tenise pre jeho činnosť a existenciu je v prvom rade dôležité mať dostatok finančných prostriedkov. Môžete byť preto v súčasnom období dostatočne spokojný s podporou rôznych sponzorov, dôležitých osôb a zástupcov mesta pri kvalitnom vytváraní celkového zázemia a spoľahlivých podmienok nielen pre hráčov, ale i klub?
„O finančnej podpore sponzorov, alebo i zástupcov mesta je mi momentálne nesmierne ťažko rozprávať. Ako som už naznačil, nedostatok financií nám robí neustále najväčšie problémy a kvôli nim sme nemohli štartovať ani v extralige. V minulej sezóne sme sa navyše v účinkovaní ocitli v tak nezávideniahodnej situácii, že všetci hráči nášho klubu sa z vlastných finančných prostriedkov museli postarať a zaplatenie nájmu športovej haly. Navyše v žiadnom klube sa minulého roku nestalo, aby sa všetci hráči museli vyskladať na to, aby si zaplatili tréningové jednotky a majstrovské zápasy. Spôsobilo to aj nečakané odstúpenie jedného z najhlavnejších sponzorov, ktorý nám dával k dispozícii športovú halu za najlacnejší peniaz. V podobnej situácii sa možno ešte ocitneme aj v tejto sezóne, pričom s nedostatkom financií súvisia aj tréningy, ktoré sme nútení absolvovať nie trikrát do týždňa, ale iba dvakrát. Tieto závažné problémy by podľa mňa mali byť už určite dôvodom k zamysleniu kompetentných osôb mesta a sponzorov, ktorým na rozvoji aj tohto netradičného kolektívneho športu aspoň trochu záleží.“
Rozvoj športu v meste Stará Ľubovňa sa síce v poslednom období o niečo posunul vpred, ale na slovenskej scéne ho v kolektívnych športoch drží nad hladinou predovšetkým volejbal a sčasti stolný tenis, pričom futbal sa trápi už niekoľko rokov. Nemyslíte si, že aj to je jeden z problémov investičnej podpory zo strany mesta a sponzorov ako i záujmu priaznivcov o tento šport?
„Samozrejme, mrzí ma, že v poslednom období záujem z radu divákov o náš šport poklesol, pretože majstrovské stretnutia hrávame v sobotu už dopoludnia o 10. hodine a potom i poobede. Pokles priaznivcov pociťujeme preto hlavne dopoludnia, pretože popoludní si už cestu na naše duely nájde viac priaznivcov. Na volejbale som si však všimol, že na ich prvoligové zápasy chodí v súčasnosti o niečo menej fanúšikov, ale stále sú medzi nimi tí najvernejší a najskalnejší podobne ako u nás. Čo sa týka investičnej podpory všetkých týchto športov v budúcnosti, všeobecné zabezpečenie síce nevidím určite ružovo, ale volejbal dozaista považujem za finančne viac podporovaný ako iné športy. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že v majstrovských stretnutiach ako v celom tíme v ňom hrá až 12 hráčov a u nás iba 6. Z toho vyplýva, že ako kolektív dostávajú dotácie vždy mnohonásobne vyššie a stolný tenis sa tým pádom v Starej Ľubovni ocitne na druhej koľaji. Treba si ale uvedomiť, že s podobnými starosťami sa zvyknú trápiť kluby v každom regióne.“
Váš STK je na stolnotenisovej scéne v podtatranskom regióne už veľmi dobre známy kvalitnou hráčskou základňou v seniorskom tíme, ktorá neustále i napriek zostupu do nižšej súťaže patrí medzi špičku tohto regiónu. Nemyslíte si, že táto skutočnosť môže byť do nadchádzajúceho obdobia správnym impulzom k opätovnému vzostupu tohto športu aj u vás?
„Samozrejme, sme si vedomí toho, že v regióne pod Tatrami patríme medzi stolnotenisovú špičku spoločne s Kežmarkom, ktorý momentálne taktiež hráva I. ligu. Keď si tak ale uvedomím, čo sa týka obsadenia mužstiev v súťažiach, nachádza sa ich tu neskutočne veľa a je tu i veľmi vysoká konkurencia. Aj vzhľadom k tomu nás teší, že patríme medzi špičku, no na druhej strane nie sme spokojní s úrovňou, aká sa tu nachádza. Preto dúfam, že postupom času sa celkový stav zmení k lepšiemu a uvidíme, čo nám ukáže budúcnosť.“
Stolný tenis a jeho úroveň na Slovensku sa v posledných rokoch snaží čoraz viac rozvíjať a to aj napriek tomu, že športová verejnosť dáva prednosť a zaujíma sa skôr o populárnejšie športy, ktoré majú vo svete prednosť. Čo by podľa vás mohlo byť tým správnym impulzom k ešte väčšiemu napredovaniu tejto kolektívnej hry?
„Treba si uvedomiť, že stolný tenis na Slovensku je finančne veľmi podvyživený. Nesmierne veľa mladých hráčov odchádza do zahraničia, kde hrávajú za kluby, ktoré im zaplatia mnohonásobne viac ako tie na Slovensku. Považujem to azda za najväčší problém a som presvedčený, že keby sa všetci títo hráči vrátili späť k nám, celková úroveň v extralige aj v I. lige by bola oveľa vyššia.“
Keďže sezóna je každoročne vždy dlhá a prináša nielen dostatok spokojnosti, čo by ste si osobne najviac priali do tej terajšej, aby ste mohli po jej skončení povedať, že patrila medzi jedny z tých najúspešnejších?
„Do novej sezóny prajem našim hráčom v prvom rade, aby sa im vyhýbali zranenia a popritom, aby im bolo naklonené maximum športového šťastia. Pevne verím, že postupom času sa aj úroveň nášho pre mnohých akoby nepopulárneho športu predsa len podvihne nahor, aby sa aj všetkým nám mohlo pôsobiť okolo neho o čosi lepšie a vytvárať čo najideálnejšie podmienky pre všetkých členov a hráčov STK. Na záver by som chcel poďakovať aj za finančnú podporu firme Romana Šipoša, ktorá nám veľmi pomohla pri našom pôsobení v súťaži.“