Vo Francúzsku odhlasovali zákaz nosenia šatiek na športoviskách

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
TASR|19. jan 2022 o 14:20

Novela ešte nie je definitívne schválená.

PARÍŽ. Francúzsky senát v utorok odhlasoval zákaz nosenia šatiek na športových súťažiach. Svoje rozhodnutie zákonodarcovia odôvodnili tým, že na ihriskách musí byť neutralita.

Nosiť nápadné náboženské symboly je zakázané na podujatiach a súťažiach organizovaných športovými federáciami.

Podľa agentúry AP senátori vo svojom texte uviedli, že šatky môžu ohroziť bezpečnosť športovcov, ktorí ich nosia pri vykonávaní svojej disciplíny.

Návrh predložila strana Les Republicains, prijali ho 160 hlasmi. Proti bolo 143. Novela však ešte nie je definitívne schválená.

Hlasovanie sa uskutočnilo rok po tom, ako zákonodarcovia v dolnej komore francúzskeho parlamentu schválili návrh zákona na posilnenie dohľadu nad mešitami, školami a športovými klubmi v snahe ochrániť Francúzsko pred radikálnymi islamistami a podporiť rešpekt k francúzskym hodnotám.

Senátori vo svojom pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu uviedli, že každý občan môže slobodne uplatňovať svoje náboženstvo, ale trvali na tom, že by sa mal zdržať presadzovania svojich rozdielov.

Francúzska futbalová federácia už zakázala ženám nosiť šatky na oficiálnych zápasoch, ako aj na súťažiach, ktoré organizuje.

Súvisiace články