Slovenskí technici priniesli do svetového lyžovania nové digitálne inovácie, ktoré pomáhajú s meraním trate a uľahčujú prácu trénerov. Šéf IT firmy MARTIN BENKO v rozhovore pre Sportnet prezradil, k čomu tieto dáta slúžia.
V čom spočíva vaša inovácia pri meraní trate pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu (FIS)?
V alpskom lyžovaní je nastavenie trate najdôležitejší faktor. Tréneri tímov si vždy profil trate naštudovali a terén si ručne zakreslili. Dokonca si všetky brány pamätali.
Doteraz sa merali iba vzdialenosti medzi bránami formou pásma. Pravidlá FIS určujú, v akej diaľke brány sú a údaje si tréneri zapisovali do notesa. Po prehliadky si povedali, aké sú jednotlivé brány a úroveň zložitosti.
Existujú však technológie, ktoré umožňujú merať polohu na centimeter presne. To sme predložili FIS. Výstupom zo systému sú nové údaje, ktorú ukazujú nielen vzdialenosti, ale aj presadené bránky.
VIDEO: Martin Benko o nových technológiách v zjazdovom lyžovaní
Video so súhlasom JOJ Šport.
Čo odhaľuje presadenie brán?
Znamená to, aký oblúk musí pretekár urobiť, aby pasáž správne prešiel. Čím sú viac presadené, tým je oblúk ostrejší.
Menej presadené si vyžadujú menší oblúk, ktorý má vplyv na rýchlosť. Z toho všetkého vyplýva, ako prudko musia lyžiari zatočiť a aký je rádius zatočenia.
Okrem presadenie brán vieme zmerať aj sklon trate.
Ako trať meriate?
Keď tréner stavia trať, tak merač ide hneď za ním. Meriame pomocou geodetickej tyče, na ktorej je naše zariadenie. To funguje na satelitnom systéme GNSS a so špeciálnymi anténami na mieru z firmy 2J Antenas z Bardejova.
Pomocou nich meriame na centimetre presne. Technológia sa využíva najmä v geodézii, ale my ju ako prví využívame v športe. Výraznou mierou nám pomohli aj znalosti Stavebnej fakulty STU v Bratislave.
Na čo slúžia údaje, ktoré zozbierate?