Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Slovenský bedminton oslávil polstoročie

Peter Tarcala. V rozhovore s prezidentom SZBe Š. Vaškom ml. (vľavo). (Autor: frk)
Michal Frank|Publikované 14. sep 2012 o 00:00

Olympijský šport bedminton oslávil 50. výročie svojho založenia na Slovensku. Oslavy sa konali v Prešove, ktorý je jedným z centier tohto športu.

Popularita bedmintonu rastie, o čom svedčia úspechy z posledných rokov i nárast registrovaných hráčov.

PREŠOV. Slovenský zväz bedmintonu (SZBe) ocenil zlatou plaketou funkcionárov, ktorí práci pre tento šport venovali viac ako 25 rokov. Získali ju Jaroslav Kozák, Cyril Konečný, Jozef Kövér, Filip Guldan a Ivan Majorský.

Striebornú plaketu SZBe za 15 rokov práce pre zväz získali Juraj Brestovský, Ján Hynek, Petr Ludik, Daniel Orlovský, Juraj Piovarči, Peter Tarcala a Štefan Vaško starší.

„Tento rok oslavujeme 50 rokov bedmintonu na Slovensku a všetko vyvrcholilo oficiálnymi oslavami v Prešove za účasti významných hostí,“ uviedol generálny sekretár SZBe Peter Tarcala.

Osláv sa zúčastnili zástupcovia Svetovej bedmintonovej federácie, Európskej bedmintonovej konfederácie či Slovenského olympijského výboru.

Úspechy našich hráčok

Hoci má tento šport na Slovensku 50 rokov, tie najvýraznejšie úspechy prišli v posledných desiatich, pätnástich rokoch.

„Dá sa tak povedať. Z nášho pohľadu sú dva najväčšie úspechy tie, že sme na olympiádu kvalifikovali hráčky. Či to bola Eva Sládeková v Pekingu alebo Monika Fašungová v Londýne. Bol to obrovský úspech pomáhajúci k propagácii športového odvetvia. Ľudia začínajú vnímať, že tento šport je naozaj vážny,“ povedal Tarcala.

„Nedajú sa nespomenúť historické výsledky z novembra minulého roka z Portugalska, kde na európskom šampionáte sedemnásťročných sme sa ako družstvo mladších juniorov prebojovali medzi osem najlepších krajín v Európe a Martina Repiská zaznamenala historický výsledok slovenského bedmintonu, keď sa prebojovala medzi osem najlepších hráčok v Európe.“

Dve olympijské účasti majú veľkú cenu. Podobne ako v susednej Českej republike, kde sa stal bedmintonista Petr Koukal vlajkonosičom.

Jeho reprezentačného kolegu Jakuba Bitmana sme sa opýtali, čo to pomohlo tomuto športu: „Dúfam, že by to ešte len malo prísť. Stále je dosť skoro po olympiáde a všetkých tých udalostiach, ale z dlhodobejšieho hľadiska by to mohlo pomôcť.“

Popularita bedmintonu rastie

Oficiálny začiatok súťažného bedmintonu na Slovensku sa datuje od roku 1962, keď bol ustanovený prvý riadiaci orgán - komisia bedmintonu pri Tenisovej sekcii KV ČSTV v Košiciach a odohralo sa prvé oficiálne stretnutie družstiev (Košice vs. Žilina, s výsledkom 4:7).

Popularita tohto športu rastie. Dokazujú to čísla. Kým začiatkom 90. rokov nebolo registrovaných ani päťsto hráčov, v súčasnosti je ich približne 1 200.

Medzi najväčšie hráčske osobnosti patria a patrili, okrem spomínaných olympioničiek aj sestry Orlovské z Prešova, Barbora Bobrovská, Gabriela Zabavníková, Filip Guldan, Eugen Mešťánek, Ľubomír Budinský či Juraj Brestovský.

Súvisiace články