Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Šimunič zaplatí pokutu za nacistické gesto

(Autor: TASR)
TASR|21. nov 2013 o 20:37

Šimunič cez mikrofón kričal so štadiónom ustašovský pokrik.

ZÁHREB. Chorvátsky futbalový obranca Josip Šimunič zaplatí pokutu 25.000 kún (3267 eur) za nacistické gesto v barážovom zápase MS 2014 proti Islandu. Vo štvrtok o tom rozhodlo štátne zastupiteľstvo v Záhrebe (DORH), informovala agentúra dpa.

Chorvátsko sa kvalifikovalo na svetový šampionát po dvojzápasovej baráži s Islandom, keď na chladnom ostrove remizovalo 0:0 a v utorok doma vyhralo 2:0. Šimunič si podľa videozáberov zobral ešte na hracej ploche mikrofón a vyzval fanúšikov k odpovedi na ustašovský pokrik "Za moju rodnú krajinu".

Chorvátsky nacisticky orientovaný režim počas druhej svetovej vojny nariadil prevoz tisícky Židov a Srbov do koncentračných táborov.

Austrálsky rodák Šimunič obraňoval svoje správanie tvrdením, že "niektorí ľudia sa ešte musia učiť o svojej histórii. Nemám z toho strach. Neurobil som nič zlé. Podporujem Chorvátsko ako moju rodnú krajinu. Ak proti tomu niekto niečo má, je to jeho problém," poznamenal 35-ročný obranca.

Podľa DORH jeho gesto "podnecovalo k rasovej nenávisti", a preto sa rozhodlo udeliť hráčovi pokutu. Šimuničovi tiež hrozí trest zo strany FIFA, ktorá mu môže zakázať účasť na budúcoročných MS.

Súvisiace články