Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Hráč Chorvátska kričal so štadiónom fašistický pozdrav

(Autor: SITA/AP)
TASR|20. nov 2013 o 14:10

Za vlasť pripravený, kričal do mikrofónu Josip Šimunič. Počas vojny sa tak zdravili chorvátski nacisti.

ZÁHREB. Oslavy postupu chorvátskych futbalistov na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie pokazili a znehodnotili nacistické pokriky fanúšikov, ku ktorým sa podľa agentúry AP pridal aj reprezentačný obranca Josip Šimunič.

Chorvátsko sa kvalifikovalo na svetový šampionát po dvojzápasovej baráži s Islandom, keď na chladnom ostrove remizovalo 0:0 a v utorok doma vyhralo 2:0.

Zobral si mikrofón

Šimunič si podľa videozáberov zobral ešte na hracej ploche mikrofón a vyzval fanúšikov k odpovedi na ustašovský pokrik "Za dom spremni - Za vlasť pripravený".

Chorvátsky nacisticky orientovaný režim počas druhej svetovej vojny nariadil prevoz tisícok Židov a Srbov do koncentračných táborov.

Austrálsky rodák Šimunič obraňoval svoje správanie tvrdením, že "niektorí ľudia sa ešte musia učiť o svojej histórii."

"Nemám z toho strach. Neurobil som nič zlé. Podporujem Chorvátsko ako svoju rodnú krajinu. Ak proti tomu niekto niečo má, je to jeho problém," poznamenal v utorok večer 35-ročný obranca.

Potrebuješ lekciu z histórie

Na facebook mu však hneď odpísal chorvátsky minister športu Željko Jovanovič.

"Ach, môj Šimunič, potrebuješ lekciu z histórie. Ak si želáš, osobne ti pomôžem nájsť dobrého profesora histórie, aby si si uvedomil, čo znamená pokrik Za vlasť pripravený," píše Jutarnji list.

Keďže Šimuničove slová vyvolali množstvo negatívnych ohlasov, už v stredu ráno svoje slová zjemnil.

"Je hrozné, že by si mohol niekto myslieť, že podporujem akúkoľvek formu násilia alebo neznášanlivosti. Nechcem vyzerať pateticky, ale ako Chorvát, ktorý sa narodil a žil mimo Chorvátsko, je slovo vlasť asociáciou na lásku a pozitívny boj. Všetko to sme ukázali na ihrisku a kvalifikovali sa na majstrovstvá."

Mandžukič si na MS posedí minimálne zápas

Červená karta bude stáť chorvátskeho útočníka minimálne jeden štart na futbalových MS v Brazílii.

Útočník Mario Mandžukič najprv gólom poslal chorvátsku futbalovú reprezentáciu do Brazílie, potom však videl červenú kartu a na svetovom šampionáte neodohrá minimálne jeden zápas.

V boji o miestenku na MS zvíťazili v odvete baráže Chorváti nad Islandom 2:0. Prvý duel sa skončil bez gólov. Neviem si predstaviť, že by dostal vyšší trest, ako dva zápasy. Miesto v nominácii však nemá automaticky isté, cituje slová trénera Nika Kovača agentúra Reuters.

Kanonier Bayernu Mníchov ešte pred polčasom hrubo fauloval Johanna Gudmundssona a musel predčasne pod sprchy. Je to samozrejme veľmi dôležitý hráč, ale dokážeme ho v zostave nahradiť. Budeme hrať útočný futbal, dodal kouč.

Súvisiace články