Šéf olympijského hnutia chce štvorročný trest za doping

Thomas Bach (Autor: SITA/AP)
SITA|13. nov 2013 o 11:53

Namiesto doterajších dvoch rokov by mali športovci za užívanie zakázaných látok alebo iný priestupok pykať štyri roky .

JOHANNESBURG. Nový líder olympijského hnutia Thomas Bach podporuje návrh Svetového antidopingového kódexu s prísnejším trestom za prvé prekročenie pravidiel. Namiesto doterajších dvoch rokov by mali športovci za užívanie zakázaných látok alebo iný priestupok pykať štyri roky a automaticky prídu o právo účasti na olympijských hrách.

"Naším prvoradým cieľom musí byť ochrana poctivých športovcov. To je absolútna priorita," povedal prezident MOV. Komisia športovcov MOV podľa neho v závažnejších prípadoch žiada dokonca doživotný trest. "Všetkými desiatimi som za doživotie, dokonca aj za prvé previnenie," povedal. O návrhu sa bude rozhodovať tento týždeň na Svetovej konferencii o dopingu v športe, ktorú v utorok otvorili v juhoafrickom Johannesburgu.

Bach zároveň ponúkol údaje o antidopingovom programe na blížiacich sa zimných olympijských hrách v Soči. Na účastníkov čaká 1269 predsúťažných testov, teda o 400 viac ako pred štyrmi rokmi vo Vancouveri, celkový počet kontrol stúpne o 300 na 2453. "V boji proti dopingu musíme byť chytrejší a tvrdší ako na predchádzajúcich zimných olympijských hrách," vyhlásil nástupca Jacquesa Roggeho.

Súvisiace články