Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Scolari: Výsledok nič nerieši, musíme vyhrať nad Španielmi

SITA|17. jún 2004 o 11:06

LISABON 17. júna (SITA) - Čierna séria ruských futbalistov na európskych šampionátoch pokračuje. Od víťazného semifinále s Talianskom v roku 1988 nevyhrali ani jedno stretnutie a po stredajšej prehre ...

LISABON 17. júna (SITA) - Čierna séria ruských futbalistov na európskych šampionátoch pokračuje. Od víťazného semifinále s Talianskom v roku 1988 nevyhrali ani jedno stretnutie a po stredajšej prehre s Portugalskom 0:2 sa s deviatimi duelmi bez víťazstva v jednom rade stali rekordérmi. Ruský kormidelník Georgij Jarcev sa však napriek tomu tváril po zápase s domácim tímom spokojne. "Som na mojich zverencov hrdý. V stretnutí proti veľmi kvalitnému súperovi predviedli aj napriek oslabeniu o vylúčeného brankára Ovčinnikova bojovný výkon. Máme v kádri talentovaných hráčov so sľubnou budúcnosťou," tvrdil 56-ročný Jarcev. Od finálovej účasti na ME 1988 sa ruskej reprezentácii príliš nedarí - nepostúpila na MS 1998 a ME 2000, na MS 2002 vypadla už v základnej skupine po prehrách s Belgickom a Japonskom. Pred šampionátom v Portugalsku prišli Rusi o suspendovaného Titova (doping), zranených Onopka a Ignaševiča a po stretnutí s domácim mužstvom vyradili z kádra skúseného Mostového. "Nerozumiem tomu, prečo sme sa odhodlali k takémuto kroku, ako keby sme si strelili vlastný gól," povedal nemenovaný člen ruskej výpravy.

Rusi po rýchlom góle Manicha v 7. minúte až takmer do záverečného hvizdu odolávali favorizovanému portugalskému tímu, ktorému sa v druhom polčase nedarilo využiť súperovo oslabenie o vylúčeného brankára Ovčinnikova. "Po prestávke sme boli veľmi nervózni a ponúkli sme Rusom šancu na vyrovnanie. Ak by sme ešte v prvom polčase strelili druhý gól, zrejme by sa stretnutie vyvíjalo celkom inak. Žiaľ, my sme si ani len nevytvorili šance, aby sme Ovčinnikova prekonali pred prestávkou aj po druhý raz. V druhej polovici duelu sme hrali ešte horšie," sypal si popol na hlavu brazílsky kouč portugalskej reprezentácie Luiz Felipe Scolari. V porovnaní s prvým zápasom s Gréckom naordinoval svojmu tímu úplne inú taktiku a urobil viaceré zmeny v zostave. "Hrali sme trochu inak ako zvyčajne, snažili sme sa o rýchle prihrávky na veľkom priestore," skonštatoval Scolari.

Muž, ktorý v roku 2002 priviedol Brazíliu k piatemu titulu majstra sveta, si veľmi dobre uvedomuje realitu. "Je úplne jedno, či by sme s Ruskom vyhrali 1:0, 2:0, 20:0, alebo či by sme remizovali, záver by bol stále rovnaký - musíme bezpodmienečne vyhrať nad Španielskom," poznamenal portugalský kormidelník. Jeho tím sa pred záverečnými zápasmi v základnej A-skupine ocitol v neľahkej, ale nie neriešiteľnej situácii, hoci Portugalsko v posledných šiestich stretnutiach so svojím rivalom z Pyrenejského polostrova ani raz nezvíťazilo. Posledný triumf zaznamenali portugalskí futbalisti nad Španielskom v roku 1981!

V nedeľňajšom zápase Portugalsko - Španielsko v Lisabone pôjde o všetko. "Šance sú vyrovnané - päťdesiat ku päťdesiat," nechal sa počuť portugalský stredopoliar s brazílskymi koreňmi Deco. Stredopoliar Luis Figo, ktorý začal stretnutie na ľavej strane zálohy, zdôraznil, že portugalský tím bol pred zápasom pod veľkým tlakom. "Preto má víťazstvo pre nás veľký význam. Uvedomovali sme si, že keď dnes nevyhráme, môže nás to stáť postup zo skupiny. Chceli sme odčiniť zlý výkon zo súboja proti Grécku. Myslím si, že sa nám to podarilo. Vždy chceme zvíťaziť a inak to nebude ani proti Španielsku. Súper disponuje kvalitnými hráčmi, ale my máme výhodu domáceho prostredia, ktorú využijeme," nádejal sa 32-ročný Figo.

Súvisiace články