Rusom po zlate z MSJ 2011 nedovolili odletieť. Niektorí nevládali stáť na nohách, spomína šofér autobusu

Oh My Hockey|21. dec 2020 o 14:39

Za posledných sedemnásť rokov sa Rusi zo zlata z majstrovstiev sveta juniorov tešili jeden jediný raz. Bolo to v roku 2011. Vtedajší šampionát hostili americké mestá Buffalo a Lewiston. USA sa stala pre ruskú zbornú na istý čas domovom. Potom zajateckým táborom.

Ako píše v reportáži ruský portál Sport24.ru, víťazom po historickej chvíli nepovolili odletieť. Po comebacku vo finále, keď zverenci kouča Valerija Bragina prehrávali 0:3, no v poslednej tretine nasúkali do kanadskej siete päť gólov, vraj nastali oslavy, ktorých dôsledkom bol škandál. Juniori, ktorí v rámci USA stále nemali dovolené piť, podľa niektorých svedkov neboli spôsobilí absolvovať plánovaný let domov.

Prvé miesto vtedy v drese Ruska vybojovali hráči ako Dmitrij Orlov, Nikita Zajcev, Jevgenij Kuznecov, Artemij Panarin či Vladimir Tarasenko. Podľa kouča Bragina na oslavu vypili tradičné šampanské a ráno boli pripravení odletieť. O komplikáciách či nebodaj opitosti na letisku podľa neho nemohla byť reč.

Napriek tomu im nebolo umožnené odletieť. Tridsaťdva pasažierov bolo podľa hovorkyne leteckej spoločnosti vyhodených z lietadla, a to pre nedisciplinované správanie. Členovia tímu síce prešli check-inom a dostali sa na palubu, od zeme sa v ten moment neodlepili.

Zväz však zastal jasné stanovisko. Hráči boli po úspešnom finále plní emócií a radosti, a na letisko sa podľa ruskej strany mali dostaviť neskôr. To bolo podľa oficiálneho vyhlásenia Rusov príčinou meškania šampiónov, ktorých doma plánovali čakať davy ľudí.

"Chlapci mali oblečené dresy, niekto niekoľkokrát zvolal: "Rusi sú šampióni!" Bolo pokojní, nikto nebol opitý. Trochu sme na ten let meškali, jedna skupina už sedela v lietadle, druhá už takmer tiež. A potom nám povedali, že musíme opustiť lietadlo. Nechápem, prečo to urobili, všetko sme absolvovali bez akýchkoľvek problémov," zaznelo z Braginových úst.

Opäť nastala nezhoda medzi kanadskými a ruskými médiami. Kým informácie v krajine šampiónov hovorili o meškaní, v zámorí sa do juniorov obuli za ich neprimerané správanie. Najprv si urobili oslavu v šatni, potom si doniesli whisky aj na ľad a potom sa celý tím presunul do hotelového baru, kde mali v bujarých oslavách spätých s alkoholom pokračovať až do skorých ranných hodín.

Podľa svedkov tieklo veľa vodky a kanadského piva.

Reprezentanti sa bránia. "K šampanskému sme si dali aj po fľaši piva, ale na tom predsa nie je nič zlé," hovorí kapitán majstrov, Jevgenij Kuznecov. "Nekupovali sme si to sami a nepili sme to v hotelovom bare. Absolútne každý bol triezvy. Bol to nonsens, zvlášť, keď letuška šla k pilotovi a začala vrieskať, že ruskí hráči sú debili a ovracajú celé lietadlo. Nechcela s nami letieť."

Rusi odleteli v nasledujúci deň. Príjemnú skúsenosť s nimi podľa interview pre Buffalo News nemal ani šofér autobusu, ktorý ich viezol v inkriminované ráno na letisko. Bol to Curtis Hall. "Bol som rád, že som sa ich konečne zbavil," povedal, načo dodal, že niektorí boli tak opití, že ich spoluhráči museli z autobusu vynášať.

Podľa Sergeja Kalinina, aktuálne hráča Traktoru Čeľabinsk, celá situácia vyplynula z toho, že sa niektorým pasažierom nepáčil hluk, ktorí reprezentanti robili. "Možnože sa báli, že to tak bude počas celého letu," povedal po návrate novinárom Artemij Panarin.

Faktom zostáva, že je celá situácia dodnes záhadou, keďže je plná rozporov. Ruská verzia sa líši od tej kanadsko-americkej. Rusi od oného roka postúpili do finále celkom štyrikrát, vždy však odišli bez zlatej medaily.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: