Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Ruská kalinka v Rímskom impériu, bezzubá Žilina

SITA|27. aug 2003 o 11:43

LONDÝN 27. augusta (SITA) – Zaujímavosti z utorkového odvetného stretnutia 3. predkola Ligy majstrov FC Chelsea – MŠK Žilina (3:0):


Neville v zostave Žiliny

Hra Martina Konečného zrejme Angličanom pripomína pravého obrancu Manchestru United Garyho Nevilla. Z neznámeho dôvodu sa totiž v oficiálnych súpiskách i predzápasovom programe pred priezviskom žilinského pravého beka (to mimochodom znelo Koneckny) objavilo krstné meno Gerry.


Romanovo impérium

Anglickí novinári vymysleli pre Chelsea počas leta novú prezývku – Roman Imperium. Túto slovnú hračku možno preložiť ako Romanovo i Rímske impérium. Privítanie nového majiteľa klubu Romana Abramoviča pred stretnutím skutočne pripomínal triumfálny príchod rímskeho cisára na súboje gladiátorov v koloseu. Ruský ropný magnát, ktorý iba na hráčske posily minul takmer 100 miliónov libier, sa za zvukov kalinky usadil na tribúne približne štvrťhodinu pred úvodným výkopom. Diváci sa počas tradičnej ruskej melódie otočili k čestnej lóži a pripravili svojmu mecenášovi standing ovation.


Dochvíľny ako Talian

Netradičný priebeh mala pozápasová tlačová konferencia s trénermi. Na Stamford Bridge sa pred novinárov najprv posadil žilinský kormidelník, ktorý v krátkosti zhodnotil duel a so zvyškom výpravy MŠK opustil štadión. Domáci kouč Claudio Ranieri potom poriadne napínal nervy prítomných zástupcov médií. Taliansky tréner sa napokon objavil vyše hodinu po záverečnom hvizde rozhodcu Vassarasa a so svojím typickým úsmevom a lámanou angličtinou prítomným sľúbil, že po sobotňajšom zápase s Blackburnom určite príde ako prvý.


Najväčší potlesk počas prestávky

Vedenie klubu predstavilo prítomným 23 408 divákom počas prestávky najnovšiu akvizíciu The Blues – hviezdneho zakončovateľa Hernana Crespa z Interu Miláno. Argentínsky reprezentant sa prešiel po trávniku a zamával nadšeným fanúšikom. Ďalší prírastok k ofenzívnej sile Ranieriho mužstva najviac zaujímal aj anglických novinárov. K zápasu so Žilinou nepovedal tréner Chelsea viac ako päť viet, Crespovi sa venoval takmer desať minút. Podľa Ranieriho je tento klenot v hodnote 16,8 milióna libier ideálnym typom pre anglický futbal. Bije sa ako lev, nikdy sa nevzdáva a strieľa veľa gólov. „To je veľmi dôležité. Môžeme hrať dobre. Ak nedáme góly, je to zbytočné a v hre je predsa môj krk,“ povedal šéf lavičky Chelsea.


Porušenie tradície

FC Chelsea sa v histórii európskych klubových súťaží stretol so slovenským súperom štyrikrát. The Blues si v sezóne 1997/1998 v 1. kole PVP zmerali sily so Slovanom Bratislava. Oba zápasy vtedy anglický zástupca vyhral 2:0, po rovnakom výsledku triumfoval aj v prvom stretnutí 3. predkola LM na ihrisku MŠK Žilina. Zdalo sa, že tradícia sa neporuší ani v odvete na Stamford Bridge, ale Hasselbaink v 79. min upravil na 3:0 a to ešte ďalší gól Hutha rozhodcovia nevideli. Slovenské mužstvá naopak ešte nikdy brankára Chelsea neprekonali. Žilinčania k tomu mali ďaleko, veď počas dvojzápasu s londýnskym tímom ani raz nevystrelili na súperovu bránu. Medzi žrde trafil iba Michal Drahno, ktorý však trafil iba do siete vlastného gólmana Trabalíka.


„Hu-hu“ aj na Stamford Bridge

Neslávne známe pokriky „hu-hu“ nechýbali ani na Stamford Bridge. Tentokrát však nemali rasistický podtón a domáci priaznivci tak pri každom dotyku s loptou povzbudzovali svojho obrancu Roberta Hutha. Iba 19-ročný nemecký futbalista, ktorý si vyslúžil prezývku „Berlínsky múr“, dostal dôveru trénera Ranieriho v 64. min a stal sa hrdinom zápasu. Po troch minútach pobytu na trávniku hlavou zvýšil na 2:0 pre Chelsea a v 83. min sa prezentoval nádhernou bombou z 25 m do brvna, od ktorého sa lopta odrazila za bránkovú čiaru. Rozhodcovia však možno aj z ľútosti k Žiline gól neuznali.


Belaník v prvom rade

Generálny manažér MŠK Karol Belaník sa vzdal možnosti sledovať zápas z pohodlnej lóže spolu s domácimi funkcionármi. Počas celého stretnutia stál v prvom rade na východnej tribúne hneď za žilinskou lavičkou, keďže na ňu podľa zápisu nemal povolený vstup. Ani prítomnosť bývalého brankára a odchovanca žilinského futbalu však žlto-zeleným na trávniku príliš nepomohla.


to;kj;ss

Súvisiace články