Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Rusi pokračujú: Pochodeň pre ZOH ponorili do Bajkalu

Takto s pochodňou plávali v Amure. (Autor: TASR / AP)
SITA|23. nov 2013 o 12:59

Aj keď je maximálna hĺbka Bajkalského jazera až 1642 metrov, pochodeň v irkutskom regióne pri meste Listvianka zavítala 13 metrov pod hladinu.

MOSKVA. Pochodeň s olympijským ohňom pre ZOH 2014 v Soči v sobotu úspešne absolvovala prechádzku po dne najhlbšieho sladkovodného jazera na svete Bajkal.

Plameň v tom čase chránilo špeciálne puzdro odolné vode. Aj keď je maximálna hĺbka Bajkalského jazera až 1642 metrov, pochodeň v irkutskom regióne pri meste Listvianka zavítala iba 13 metrov pod hladinu.

Vo všetkých regiónoch

Bajkal je podľa dostupných údajov s dvadsiatimi percentami podielu najväčšou zásobárňou pitnej vody na svete.

V Soči zapália olympijský oheň 7. februára 2014. Dovtedy prejde horiaca pochodeň všetkými 83 regiónmi rozlohou najväčšieho štátu na svete.

Neskôr štafeta s ohňom navštívi aj extrémne ruské regióny ako polostrov Čukotka na Ďalekom východe, ohnisko etnických nepokojov na severnom Kaukaze či Kaliningrad v európskej časti Ruska.

Pôjde aj na Elbrus

Olympijský plameň zažije aj ďalšie prírodné extrémy. Pochodeň už bola vo vesmíre (bez ohňa, pozn.), na jadrovom ľadoborci sa už plavila k severnému pólu a vystúpi aj do výšky 5642 m, kde sa týči najvyšší európsky vrch - majestátny Elbrus na Kaukaze.

Jeden kilometer z celkovo 65-tisíc potiahne oheň jelení záprah na saniach.

Súvisiace články