Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Pri žrebe zmenil taktiku a usmialo sa naňho šťastie

Sportnet|Publikované 3. aug 2011 o 22:00

Pre slovenské zápasenie sú medailové stupienky na vrcholných podujatiach svetového či kontinentálneho rangu momentálne trochu privysoko, preto sa nám aj „zvyšku sveta“ v tradinom olympijskom športe.

Pre slovenské zápasenie sú medailové stupienky na vrcholných podujatiach svetového či kontinentálneho rangu momentálne trochu privysoko, preto sa nám aj „zvyšku sveta“ v tradinom olympijskom športe, ktorý je v područí širokej plejády borcov z postsovietskych krajín, ráta každé umiestnenie v prvej desiatke. Minulý víkend ho pre Slovensko vybojoval voľnoštýliar Zápasníckeho klubu Košice 1904 Michael Bodnár, na juniorských majstrovstvách sveta v Bukurešti obsadil v hmotnostnej kategórii do 84 kg cennú 8. priečku.

KOŠICE. Že ide o mimoriadny zápasnícky talent, vedia v košickom klube už dávnejšie. Vlani, ešte medzi kadetmi, skončil rodák z Gelnice na „Európe“ v Sarajeve piaty, a hoci mu celkom nesadla tohtoročná premiéra medzi juniormi, keď na európskom šampionáte v srbskom Zrenjanine „vyletel“ už v prvom kole s Nemcom Schäfflerom, na svetovej žinenke v Bukurešti sa naozaj pochlapil. V prvom kole, keď z neho opadla nervozita, vyškolil Taliana Onetu (6:4, 8:0), vo štvrťfinále síce podľahol na lopatky Gruzíncovi Marsagišvilimu, ale to je trochu iná zápasnícka „klasa“, a v repasáži, kam ho neskorší majster sveta potiahol, deklasoval na body Novozélanďana Attayeeho. Mladý Košičan mal nádej bojovať dokonca o bronzovú medailu, ale tá mu zhasla v súboji s Uzbekom Tošpulatovom. I tak je ôsme miesto v silnej konkurencii 27 borcov pre slovenského reprezentanta skvelým vysvedčením z prijímačiek do juniorskej kategórie.

Musí viac potrénovať

„Boli to moje prvé majstrovstvá sveta, tak som zo začiatku trochu zapochyboval, že mám šancu uspieť, ale po prvom zápase zo mňa tréma opadla. Talian síce v úvode urobil nejaké body, ale potom som naňho našiel recept, upokojil som sa, a aj tréner už vedel, že to bude dobré. Porazil som ho celkom suverénne. Proti Gruzíncovi, ktorý vyzeral a aj bol starší ako ja, som nemal veľa šancí, v druhej perióde ma položil na lopatky.

Škoda, že som to potom neurobil ja s tým Novozélanďanom, mohol som mať aj viac bodov, ale bezpečné víťazstvo mi zabezpečilo duel s pretekárom z Uzbekistanu, odkiaľ som sa mohol ešte dostať do zápasu o bronz. Žiaľ, nevyšlo to, súper mal zápas pod kontrolou, fyzicky bol lepšie pripravený,“ priznáva Michael Bodnár. „No myslím si, že sa dalo aj lepšie zabojovať... Musím viac potrénovať. Predsa len, nečakal som, že v Bukurešti budem zápasiť až v štyroch zápasoch. I tak je to pre mňa na to, že som prvý rok medzi juniormi, dobré umiestnenie, som rád, že sa to podarilo. V klube odo mňa čakali umiestnenie v desiatke aj na Európe, ale tam mi chýbalo aj šťastie, ktoré k nášmu športu tiež patrí.“

Vieme, kam košický zápasník mieri, kľúčom k úspechu na medzinárodných žinenkách môže byť, vzhľadom na silnú „sovietsku“ konkurenciu, aj žreb. Počas tejto procedúry Michael v Bukurešti zmenil taktiku, a šťastie sa naňho usmialo - žiadny „Rus“, v prvom kole „vyfasoval“ Taliana. „Doteraz som bol pri ťahaní čísel väčšinou medzi prvými, lebo som si chcel vyžrebovať to najlepšie, ale teraz som to nechal na poslednú chvíľu, išiel som až na záver, a počkal som, čo mi ostane. Bola to desiatka a bola pre mňa šťastná...“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.