Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton
Dunajskostredský štadión. (Autor: SME - Tibor Somogyi)
Pavol Spál|2. nov 2017 o 17:36

Toľko divákov nebolo na futbale v Dunajskej Strede viac ako tridsať rokov.

BRATISLAVA. Na Slovensku je to futbalová rarita, ktorá platí iba pre Dunajskú Stredu. Zápas 15. kola Fortuna ligy, v ktorom miestny DAC privíta v piatkovej predohrávke Slovan Bratislava, je už dva týždne vypredaný.

Práve v piatok prvýkrát otvoria novú hlavnú tribúnu MOL arény, čím sa kapacita štadióna zvýši na desaťtisíc divákov. Bude to takmer isto najvyššia návšteva v tejto sezóne.

V Dunajskej Strede prišlo toľko divákov na futbal naposledy v roku 1986, keď sa hrala československá liga.

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu rozhodla, že na zápas nemôžu ísť priaznivci hostí. Fanklub Slovana potrestali za opakované porušenie predpisov v priebehu tejto sezóny.

Súboj má výkop o 18:00 a objaví sa súčasne na obrazovkách slovenskej aj maďarskej verejnoprávnej televízie. Očakáva sa, že veľa fanúšikov príde aj z Maďarska. Fanúšikovia DAC-u sú známi tradičným spievaním maďarskej hymny či pokrikom: „Ria, ria, Hungária!“

Keď koncom novembra uplynulého roka krstil DAC novú arénu, na zápas sa prišiel pozrieť v spoločnosti majiteľa klubu Oszkára Világiho aj maďarský premiér Viktor Orbán. Pôsobil ako fanúšik. Na krku mal modro-žltý šál klubu z Dunajskej Stredy a oslavoval gól domácich.

Medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť MOL s centrálou v Budapešti investovala do klubu milióny eur. Zrejme aj vďaka Orbánovi, keďže viac ako štvrtinu firmy vlastní maďarský štát.

Premiéra pre Ševelu

Ďalších zhruba milión eur dostala akadémia DAC prostredníctvom fondu Gábora Bethlena, ktorý podporuje rôzne projekty maďarských menšín.

„Škoda, že neprídu hosťujúci fanúšikovia, trošku by to bolo zaujímavejšie, ale aj tak som presvedčený, že bude na štadióne fantastická atmosféra,“ vravel pre klubový web Erik Pačinda, so šiestimi gólmi najlepší strelec Dunajskej Stredy.

„Neviem, či s nimi nový tréner urobí za dva-tri dni zázrak, ale určite nejaké zmeny v zostave prinesie," dodal Pačinda.

Slovan je v tabuľke tretí a pred piatou Dunajskou Stredou má náskok jedného bodu. Najúspešnejší slovenský klub prežíva krízu, z posledných piatich zápasov vyhral iba jeden.

V kabíne bola medzu hráčmi dusná atmosféra. Slovan by však mal dostať nový impulz, prvýkrát ho povedie nový tréner Martin Ševela, ktorý nahradil Srba Ivana Vukomanoviča.

„Ak by sme hrali so slabším súperom, tak by sa očakávalo vysoké víťazstvo. V tomto zápase žiadne očakávania nemáme, skôr budeme vplývať na hráčov, aby nechali na ihrisku maximum. Nevieme, či nám to zaručí víťazstvo, no pokúsiť sa o to musíme. Chceme dostať do hláv hráčov túžbu byť najlepší. Budem spokojný, keď hráči odovzdajú na ihrisko všetko, čo v nich je,“ vravel Ševela.

Priemer 6051 divákov

Na domáce zápasy Dunajskej Stredy chodí v priemere 6051 divákov, čo je najviac zo všetkých klubov. Priemerná návštevnosť na ligových štadiónoch na Slovensku je 2041 divákov.

Iba Dunajská Streda je výnimkou.

Za eufóriou klubu je z veľkej časti nová aréna. Celková kapacita po dokončení bude približne 13-tisíc miest, náklady na stavbu odhadli na 22 miliónov eur.

Na bratislavské Pasienky chodí v priemere menej ako tisícka divákov. Keď však bratislavský klub hrá vonku, je pre fanúšikov súpera najväčším lákadlom, má priemernú návštevnosť 2710 divákov.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články