Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

POHĽAD MEDZI MANTINELY - Konkurz na ľudomilov

Sportnet|Publikované 16. feb 2009 o 23:00

V poslednom čase vyskočili niektoré skutočnosti, ktoré rozvírili hladinu v hokejovom dianí. Ako to pri podobných situáciách býva, jedna strana zo

zainteresovaných sa cíti dotknutá a poškodená. Prvý zápas predkola play-off I. hokejovej ligy Dolný Kubín - Michalovce sa neuskutočnil, lebo hostia mali problémy. Nie vlastnou vinou, išlo o vyššiu moc. Už neraz sa výpravám, ktoré sa presúvajú z jedného miesta na druhé, skomplikovala cesta. Rovnako tak východniarom, ktorým sa pokazil autobus. Preto dorazili na Oravu o hodinu a štvrť neskôr po úradnom hracom čase. Žiaľ, uplynulo aj 45 minút čakacej lehoty, takže rozhodca odpískal stretnutie ako neodohrané. Následne Združenie oddielov a klubov I. ligy kontumovalo zápas v prospech hostiteľov. Také sú reguly. Avšak jedna vec je to, čo sa píše v reglemente a iná zase to, čo sa nachádza medzi riadkami. Lenže to by pomocnú ruku museli podať Dolnokubínčania. Ak by navrhli odohranie stretnutia aj napriek spomínaným okolnostiam, vyhral by princíp fair play. Avšak kto sa vo vyraďovačke zahrá na takého granda a filantropa? Hoci už v minulosti sa neraz stalo, že domáci tím pristal na absolvovanie duelu, pokiaľ mali hostia komplikácie pri cestovaní a jeho začiatok sa oneskoril viac, než je únosné. Lenže u nás ešte etika nedospela do takého štádia, aby sme mohli zatlieskať gestám, ktoré sú športové aj ľudské. Pokaziť autobus sa môže každému, ale vzťahy medzi klubmi by sa nemuseli, keby bolo viac dobrej vôle. Vyhlásime teda konkurz na ľudomilov?

S pribúdajúcim finišom ročníka sa množí šomranie na adresu rozhodcov. To sme i predvídali a v minulosti na to upozornili. Zástupcovia klubov už vyrukovali s názormi, že treba citlivo nasadzovať strážcov pravidiel. Nechceme siahať do svedomia komisiám rozhodcov, iste aj arbitri pochybia, ale hľadať v ich výkonoch prapodstatu pre jeden z tímov spackaných duelov by bolo krátkozraké. Treba sa zamyslieť nad tým, ako sú nachystaní aktéri. Skúsení hráči hovoria, že o úspechu v kľúčových dueloch neraz rozhodne jeden gól a menší počet chýb. Tých je však počas diania neúrekom. Potom prídu prehry, trpké sklamania a najjednoduchšie je hľadať iných vinníkov než tých skutočných. Lebo to je bolestivé a nepríjemné. Lenže pokiaľ strážca pravidiel vstúpi necitlivo do vývoja, privolá búrku nevôle, nervozity, bičovania emócií. Nepodarený obranný zákrok či premárnená šanca sa nedajú prirovnať k tomu, ak arbiter nevhodne posúdi tvrdší súboj. Tak to bolo, je aj bude. Chybička rozhodcu je posudzovaná ako doslova katastrofa, kým nemohúcnosť hráča sa berie akosi samozrejme.

V extralige sa dejú zaujímavé veci. Košičania sú len kúštiček od toho, aby sa stali víťazmi základnej časti, čo im zaručuje účasť v Lige majstrov bez pohľadu na to, ako dopadnú v konečnom účtovaní sezóny. Môžu sa teda čiastkovo pomaly tešiť. Lenže ostatní východniari nemajú žiadne dôvody na dobrú náladu. Momentálne to vyzerá biedne nielen s Kežmarčanmi, ale i s Popradčanmi a je naozaj reálne, že v baráži sa z účastníkov najvyššej súťaže ocitnú obaja zástupcovia spod Tatier. A tiež je reálne, že narazia na Spišiakov a zopakuje sa teda situácia, ktorá predchádzala postupu Kežmarčanov medzi elitu. Uplynulé derby u kamzíkov sa skončilo úspechom hostí. Pre nich to neriešilo z hľadiska vyhnutia sa baráži nič, ale česť si udržali. Naproti tomu hostitelia dokumentovali znovu útlm. Mrzí, že i divákov bolo málo a redšie zaplnené tribúny sú odrazom počínania hokejistov. Nuž, fanúšikov nemá čo pritiahnuť na zimák ako inde, trebárs v Skalici, kde je stále magnetom famózny Pálffy, ktorý atakuje strelecký rekord Plavuchu spred deviatich rokov (49 gólov). Od vyrovnania tohto zápisu ho delia dva zásahy a je viac než isté, že - pokiaľ sa mu nič vážne nestane - to aj dokáže.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.