Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Podieľala sa na odhalení ruského dopingu. MOV ponúkne Stepanovovej pomoc

Julia Stepanovová. (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 24. okt 2016 o 14:41

Medzinárodný olympijský výbor ponúkne Ruske finančnú i integračnú pomoc.

LAUSANNE. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) poskytne pomoc ruskej bežkyni Julii Stepanovovej, ktorá sa zaslúžila o odhalenie dopingového škandálu v jej vlasti a teraz sa spoločne s manželom musí ukrývať v USA.

Keďže už dlhšie nechcela byť súčasťou rozsiahleho dopingového programu v krajine, rozhodla sa svetu povedať pravdu.

Zlom v Stepanovovej nastal po tom, ako ju v reprezentačnom tíme ruských atlétov odsunuli na vedľajšiu koľaj.

S manželom, ktorý v minulosti pracoval pre Ruskú antidopingovú agentúru, tak poskytli Svetovej antidopingovej agentúre (WADA) podrobnosti o programe.

Z bezpečnostných dôvodov sa následne presťahovali do USA, no ani na utajenom mieste severoamerického kontinentu sa necítia byť v bezpečí.

Prezident MOV Thomas Bach sa s manželmi stretol v septembri a prisľúbil im pomoc.

"Stepanovová dostane finančnú podporu a naporúdzi jej MOV bude aj v ďalších záležitostiach, aby mohla pokračovať vo svojej kariére," uvádza správa MOV.

Po nezávislom vyšetrovaní sa WADA aj Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) uzniesli na tom, že ruská bežkyňa by sa mohla predstaviť na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Stopku jej však vystavil MOV, ktorý poukázal na jej úlohu v spomínanom dopingovom programe. Teraz sa jej však strešný orgán olympizmu snaží uľahčiť integráciu do atletického diania.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.