V Dánsku pôsobíte od sezóny 2003/2004. Ako sa odvtedy posunula úroveň ich hokeja?
„Dáni to majú výborne naštartované. Ich hráči sa postupne presadzujú v NHL. Do roku 2009 pôsobilo v lige veľa zahraničných hráčov, nechýbali peniaze. Po finančnej kríze niektoré kluby skrachovali, keďže tu nemôžete tlačiť dlhy pred sebou ako na Slovensku. Odvtedy je v súťaži menej cudzincov a kluby dávajú šancu mladým hráčom. Liga je dynamická a fyzicky náročná. Nie je tu toľko technických hráčov.“
Aké podmienky majú hráči v domácej hokejovej súťaži?
„Hrávajú tu väčšinou profesionáli, ale v mužstve máme aj študentov či hráčov, ktorí popri hokeji pracujú. Pričom Herning, v ktorom pôsobím, sú také slovenské Košice. Cieľom je hrať každý rok o titul.“
Zaujímajú sa dánske mužstvá o slovenských hokejistov?
„V minulosti sme mali v klube Tomáša Petrušku a Branislava Rehuša. V súčasnosti nemáme žiadneho, ale pokúšali sme získať Adama Lapšanského či Juraja Majdana. Nedokázali sme splniť ich finančné požiadavky. Možno sú na Slovensku o niečo lepšie, ale treba si uvedomiť, že z Dánska sa dostanú rýchlejšie do švédskej ligy ako zo Slovenska.“
Ako to v krajine vyzerá počas svetového šampionátu?
„Hokej je v Dánsku okrajovým športom. Všeobecná verejnosť majstrovstvá sveta príliš nevníma, ale hokejových fanúšikov výsledky zaujímajú. Pozvánku na turnaj odmietli viaceré zaujímavé mená. Zrejme aj z toho dôvodu, že v auguste mali kvalifikáciou na olympiádu, čím mali poriadne dlhú sezónu.“
Ako v súčasnosti Dáni vnímajú slovenský hokej?