Po príchode to mal chuť zabaliť. Niektorí slovenskí hráči nemajú sebareflexiu

Futbalisti Bardejova majú za sebou nevydarenú jesennú časť. (Autor: Peter Cingel)
Peter Cingel|27. nov 2021 o 08:00

Bardejov má za sebou ďalšie turbulentné obdobie.

V mužstve v lete neostal kameň na kameni. K výrazným zmenám došlo na trénerskom poste i v hráčskom kádri.

Ani to však zatiaľ nepomohlo. Klub sa aj v aktuálnej sezóne borí s výraznými záchranárskymi starosťami.

„Na skúške sme mali 56 hráčov, ale chýbala potrebná kvalita,“ hovorí tréner druholigového Partizána Bardejov MARIÁN ŠARMÍR.

Čo vás pred začiatkom sezóny presvedčilo prijať ponuku Bardejova?

Stretnutie s pánom Sorokom (prezident klubu, pozn. red.), osobne v Bratislave. Predstavil mi svoje plány a ciele. To ma oslovilo. Vedel som, že idem do veľkého neznáma. Rovnako som vedel, že to bude diametrálne iné ako v Trnave a budem bez rodiny. Mám však rád výzvy a preto som ponuku Bardejova prijal. 

Po príchode ste našli takmer prázdnu kabínu. Dôveru ste dali predovšetkým mladým hráčom, ktorí toho v minulom ročníku veľa neodohrali, respektíve sa zotavovali po zranení. Ako hodnotíte doterajšie pôsobenie?

To, že kabína bola skoro prázdna, je pravda. Keď som to zbadal, mal som chuť to zabaliť, ale dal som slovo pánovi Sorokovi a neostávalo mi nič iné ako vysúkať si rukávy a začať hneď s doplnením kádra. Času bolo enormne málo. Na skúške síce bolo 56 hráčov, ale chýbala potrebná kvalita.

Limituje nás určitý rozpočet na hráčov, plus ponuka hráčov nebola dostačujúca. Na základe tohto sme dopĺňali mužstvo postupne. Áno, urobili sa chyby, ale kto ich nerobí? Sme si vedomí toho, že je tu málo odchovancov, ale boli nejakí v ponuke?

V tabuľke vám patrí zostupové 13. miesto. Čo považujete za najväčšie problémy?

V kabíne nemáme dostatok skúsených futbalistov. Je to vidieť na ihrisku, aj v šatni. Chýba nám líder, ktorý by vedel mladších hráčov usmerniť. Trápime sa v útočnej fáze, pracujeme každý deň na zlepšení hry, ale je to spôsobené aj individuálnou kvalitou, ktorá absentuje.

Bardejovčanom patrí pozícia pod čiarou zostupu. (Autor: Peter Cingel)

Ako sa vám spolupracuje s asistentom Mariánom Kurtym?

Naša spolupráca je úplne v poriadku. Majo je dobrý a pracovitý človek.

Po pohárovom zápase v Lipanoch opustili mužstvo Lukáč a Santos. Následne prišli zranenia a ostali ste na určitý čas bez útočníkov. Považujete s odstupom času toto rozhodnutie za správne?

Každé rozhodnutie trénera ma svoje opodstatnenie. Za tým si stojím a viac by som to nechcel rozpitvávať.

Lukáč i Santos sa po skončení jesennej časti vrátia do Bardejova. Rátate s nimi v jarnej časti?

Áno. Obaja sa zapoja do zimnej prípravy.

Tréneri i hráči majú stále dôveru prezidenta klubu Stanislav Soroku. Aké sú vaše vzťahy s vedením klubu?

Čisto profesionálne. Vážime si dôveru, ktorú momentálne máme, aj napriek zlým výsledkom v lige. Môj názor je, že zmena trénera by momentálne v ničom nepomohla. Musíme sa sústrediť najmä na to, aby kostra mužstva ostala pokope a správne si vytypovali hráčov, ktorí budú pre mužstvo platní.

Potrebujeme zrealizovať kvalitne príchody do mužstva a absolvovať kvalitnú zimnú prípravu. Verím, že to bude diametrálne iné ako doteraz.

Akým smerom sa budete orientovať pri posilnení mužstva?

Sústredíme sa na slovenských hráčov, ale dobre vieme, že niektorí nemajú sebareflexiu v pýtaní si peňazí. Preto dostavajú šancu cudzinci. Osobne som za to, aby sme išli slovenskou cestou.

Ideálne aj s odchovancami, ale nie je to jednoduché. Je za tým veľmi veľa faktorov, ktoré v konečnom dôsledku neovplyvním. Niektorých sme oslovili, ale už nemajú záujem pôsobiť na profesionálnej úrovni. Radšej budú hrať nižšiu súťaž a chodiť popritom aj do práce. Pri momentálnej situácii vo svete sa tomu ani nečudujem. Chcú mať existenčnú istotu.

Marián Šarmír. (Autor: Peter Cingel)

Na ktorých postoch potrebujete mužstvo doplniť? Máte už vo výhľade konkrétne posily?

Niektorých hráčov máme vytypovaných, ale to je len začiatok. Všetko bude závisieť od mnohých ďalších faktorov. Chceme do mužstva získať väčšiu skúsenosť, kvalitu do ofenzívy a aspoň dvoch-troch odchovancov. Ak sa nám to podarí, budem spokojný.

Aké budú vaše ciele v jarnej časti druhej futbalovej ligy?

Jednoznačne záchrana pre Partizán Bardejov.

Marián Šarmír


Je odchovancom futbalu v Senci, za ktorý hrával v 1. SNFL. V 25 rokoch musel pre zdravotné problémy s hráčskou kariérou skončiť a začal sa venovať trénerskej práci. 

Začínal s deťmi, postupne sa dostal do Spartaka Trnava, kde trénoval rôzne mládežnícke kategórie a získal s nimi tri tituly majstrov Slovenska. Jeho silnou stránkou bol výborný skauting, do klubu priviedol mnoho chlapcov z okolitých dedín a miest.

Poldruha roka pôsobil v juniorke Trnavy a v roku 2017 prijal ponuku zo Serede, s ktorou v priebehu roka postúpil do Fortuna ligy.

Po absolvovaní trénerskej premiéry na prvoligovej lavičke sa vrátil do Trnavy. Pôsobil ako agent a neskôr ako tréner A-mužstva. Od leta 2021 je trénerom druholigového Partizána Bardejov. 

Súvisiace články