Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Ottawa Senators: berie sa iba Stanleyho pohár

Sportnet|25. feb 2004 o 00:00

Prestup Petra Bondru z Washingtonu Capitals do Ottawy Senators vyvolal vlnu emócií. Pochopiteľne, hráč takého kalibru neodchádza z klubu, ktorému venoval trinásť a pol roka svojej profesionálnej hokejovej kariéry, každý deň. Boli slzy - hráčove i fanúši

kov. Niektorí z nich dokonca prišli v dresoch s Bondrovým menom na prvý washingtonský zápas „po" so smútočnými páskami na rukáve.

Bondra rozšíril slovenskú partiu

Emócie však rýchlo pominú, niet času na sentiment. Pomaly, no iste sa ide do play off a senátori z Ottawy majú v ňom podľa všetkých predpokladov hrať jednu z hlavných úloh, ak nie vôbec prvé husle. Bondrov príchod im má výdatne pomôcť. Iný zmysel tento prestup pre klub a pre hráča nemá. A keďže Bondra rozširuje v Ottawe slovenskú partiu, niet pochýb o tom, že pol Slovenska bude boj senátorov o Stanleyho pohár sledovať s podobným napätím ako boje nášho národného tímu na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta. Ak by sa Bondrovi, Hossovi a Chárovi podarilo ten magický pohár dobyť, neboli by síce prví hokejisti, ktorí doviezli Stanleyho pohár na Slovensko, ale priniesli by ho v plnej sláve, nie ako náhradníci.

Dvadsať zápasov pred koncom základnej časti ligy je Ottawa na čele celej súťaže. To nie je nijaké prekvapenie. Vlani o takomto čase senátori mali dokonca o päť bodov viac. A to v situácii, keď hrozil reálny bankrot klubu, hráči nedostali načas výplaty a budúcnosť bola nejasná. Už vtedy ukázali hráči i tréner Jacques Martin dostatok herného sebavedomia a schopnosť sústrediť sa na prácu. Historicky to ide ešte o trochu ďalej, po „aféru" s Alexejom Jašinom, ktorý odmietol za senátorov hrať, kým nedostane svoje milióny. Senátori vydržali rok bez neho a potom ho v júni 2001 predali do New York Islanders. Kompenzáciou boli hráči Muckalt a Chára, ako aj prvý výber Islanders v drafte roku 2001, ktorým sa ukázal byť Jason Spezza. Svojím spôsobom bol práve tento obchod „bodom obratu", lebo iste netreba dodávať, čo Chára so Spezzom dnes pre Senators znamenajú. Zhodou okolností, Islanders si ako jednotku v drafte 1995 vybrali aj ďalšieho súčasného kľúčového hráča Senators, ktorý v ich drese podobne ako Spezza nikdy nehral obrancu Wade Reddena. Aký kontrast v porovnaní so Senators, ktorých prvé draftové výbery Bonk (1994), Phillips (1996), Hossa (1997), Havlát (1999) i Volčenkov (2000) nielenže za senátorov hrajú, ale tvoria jadro tímu a celkovo patria k najlepším hráčom ligy! Prví štyria určite a mladý Rus, kapitán juniorských majstrov sveta zroku 2002, je na najlepšej ceste, pravda, ak nebude toľko zranený. Vo vlaňajšom play off senátori vyradili ostrovanov poľahky už v prvom kole 4:1 na zápasy.

Plody systematickej práce

Súčasná sila senátorov je výsledkom systematického budovania tímu pod dlhoročným vedením Jacquesa Martina, od januára 1996 tretieho hlavného kouča v histórii klubu. V súčasnosti niet v NHL takého mužstva, ktorého hráčsky základ by sa skladal nielen z toľkých klubových draftových jednotiek, ale aj z toľkých hráčov, ktorí nikdy nehrali za iný tím než za Senators (Alfredsson, Neil, Rachůnek, Fisher, Redden, Prusek). K tomu treba prirátať vyvážené doplnenia z posledných dvoch sezón (Schaeffer, Varaďa, Smolinski), plus dobre sa ukazujúcich nováčikov (najmä Langfeld a Vermette), a máme takmer dokonalú hokejovú mašinu. Takýto káder by sa pri priaznivej súhre okolností mohol stať novou hokejovou dynastiou typu Montrealu, Edmontonu či Islanders. Podľa súčasného bodového priemeru to na prekonanie klubového rekordu Ottawy nevyzerá (vlani senátori získali 113 bodov, v súčasnosti by mohli získať okolo 107 bodov), ale inak doterajšia štatistika Senators v tejto sezóne nie je na zahodenie. Sú jediným klubom ligy, ktorý má mesiac čo mesiac vyšší bodový zisk (11 - 12 - 21 - 22). Sú klubom s najvyšším počtom strelených gólov (206) a držia rekord sezóny vsietených gólov za jeden mesiac (62 v januári). Individuálne je to ešte lepšie: pri súčasnom výkonostnom trende by kľúčoví hráči ako Hossa, Alfredsson, Havlát, Spezza, Redden a Chára dosiahli najvyššie bodové výsledky vo svojej kariére. Ak nerátame dvoch nových mužov v zostave Bondru a „tvrdého muža" Todda Simpsona (prišiel z Anaheimu), ani jeden hráč Senators nemá zápornú bilanciu v štatistike +/- bodov. Chára dokonca vedie s hodnotou +32 bodov v celej NHL.

Senators sa môžu okrem toho spoľahnúť na mimoriadne vyrovnanú brankársku dvojicu Lalime Prusek, z ktorej najmä český brankár je veľmi príjemným prekvapením.

Kapitán pohár už garantoval

Samozrejme, senátorov čaká ešte poriadny kus cesty. Počas nej by sa mali vyvarovať podobným zakopnutiam, ako bola rozháraná hra v novembri (séria 4 - 2 - 6 - 2, skóre 28:38), zlepšiť presilovky, ako aj hru v nadstavenom čase, kde z pätnástich doterajších predĺžení vyhrali iba dvakrát. To sa pre play off, kde sa často rozhoduje vo vypätej atmosfére nekonečných nadstavení, nemusí vyplatiť. To všetko sa však dá ešte doladiť, aby forma mužstva kulminovala v pravý čas. Nič iné než Stanleyho pohár sa v Ottawe v tejto sezóne neráta. Napokon, kapitán tímu Daniel Alfredsson ho ottawským fanúšikom v rozhovore pre ottawský denník Sun priam garantoval.

Súvisiace články