Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Organizátori MMM vyšli divákom v ústrety, cez trať vybudovali nadchody

Nadchody ponad maratónsku trať už stoja, ešte ich „oblečú" do pútačov. (Autor: Korzár/ Judita Čermáková)
Patrik Fotta, Judita Čermáková|Publikované 1. okt 2019 o 14:38

Koniar: Ľuďom umožnia pohodlnejší presun.

Nadchody na Hlavnej Košice: fotogaléria

1.10.2019

KOŠICE. Štart 96. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) sa nezadržateľne blíži.

Organizátori na tlačovej konferencii informovali o ďalších novinkách, ktoré čakajú na bežcov i samotných divákov pri trati.

Jednou z nich budú dočasné nadchody, ktoré umožnia návštevníkom presun ponad maratónsku trať.

Nadchody boli inštalované na Hlavnej ulici v okolí Dómu sv. Alžbety, kde v minulých rokoch dochádzalo k najväčšiemu dopytu divákov na prechod cez trať.

Po skončení aktuálneho ročníka MMM organizátori zhodnotia nakoľko sa novinka osvedčila.

Diváci sa budú musieť zahriať fandením

Podľa aktuálnej predpovede počasia by malo byť v prvú októbrovú nedeľu pomerne chladno, čo by malo vyhovovať viac bežcom ako divákom pri trati.

„Počasie je vec, ktorú nevieme ovplyvniť, ale budeme ho pozorne sledovať. Zatiaľ to vyzerá na teploty okolo desať až dvanásť stupňov, čo pre bežcov nie je zlé. Trochu nám bude ľúto divákov, ale musia sa dobre obliecť a ešte lepšie fandiť, aby sa zahriali. Samozrejme dážď alebo vietor by nám vadili viac, ale pevne verím, že nám počasie vydrží,“ povedal riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Vzhľadom na zábrany a bariéry, ktoré sú každoročne postavené popri trati, bolo pre divákov často veľmi náročné prejsť z jednej strany Hlavnej ulice na druhú.

V tomto smere vyšli organizátori návštevníkom v ústrety.

„Tlak zo strany divákov, aby sa mohli dostať krížom cez pešiu zónu na Hlavnej, ktorá je počas maratónu takmer nepriedušne uzavretá, bol veľký. Aj z toho dôvodu sme vybudovali dva mimoúrovňové nadchody, ktoré im umožnia sa na trati pohodlnejšie presúvať,“ skonštatoval Koniar.

Ide o priechod, nie tribúnu

Organizátori MMM upozorňujú, že nadchody budú slúžiť výhradne na prechod z jednej strany ulice na druhú a nie na sledovanie pretekov.

„Nie je to tribúna, ale priechod, takže našou prioritou bude ľudí držať v pohybe, aby sa im z bezpečnostného a organizačného hľadiska nič neprihodilo. Priechody sú dostatočne stabilné a certifikované. Máme teda všetky garancie, že vydržia to, na čo sú postavené.“

Samotné nadchody budú ešte doplnené pútačmi, ktoré by na nich mali byť namontované v najbližších dňoch.

„Oba nadchody umožňujú popod nich prejazd všetkým vozidlám, aj tým väčším, ktoré využíva napríklad Kosit. Nadchody sme inštalovali na miestach, ktoré sme vytypovali po skúsenostiach z minulých rokov, kde bol najväčší dopyt na prechod po uliciach Mlynská – Alžbetina – Hlavná. Uvidíme, ako sa to osvedčí a s akým výsledkom. Po skončení maratónu zhodnotíme, či námaha a úsilie, ktoré sme do toho vložili boli efektívne zužitkované,“ povedal riaditeľ technicko-bezpečnostného úseku MMM Jozef Klink.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.
Ďalší autori: Judita Čermáková

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.