Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Košický maratón pobeží aj kenský víťaz spred štyroch rokov Samuel Kosgei

Štart jedného z predošlých ročníkov maratónu. (Autor: Judita Čermáková)
SITA|Publikované 1. okt 2019 o 13:02

Na MMM 2019 v Košiciach sa predstaví viac ako 14 500 bežcov zo 62 krajín.

KOŠICE. V poradí 96. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa uskutoční 6. októbra 2019, je už takmer predo dvermi.

Organizátori najväčšieho a najtradičnejšieho športového podujatia na Slovensku, ktoré sa uskutoční pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, finišujú s prípravami.

Viacerí favoriti

Okrem toho však v rámci tradičného utorkového stretnutia s médiami prezentovali aj ďalších favoritov.

Do skupiny elitných atlétov MMM 2019 je zaradených celkom 25 bežcov.

Najkvalitnejšími osobnými rekordmi spomedzi nich disponujú Keňan Samuel Kosgei (2:06:53 h), ktorý je víťazom košického podujatia spred štyroch rokov, keď dosiahol výkon 2:07:07 h, a Merimma Mohammedová z Bahrajnu (2:23:06).

Kosgeiovi by mohol konkurovať aj jeho krajan Hillary Kipsambu (2:07:20).

Držiteľmi platných traťových rekordov sú Keňania Lawrence Kimayo výkonom 2:07:01 z roku 2012 a Milliam Ebongonová časom 2:27:16 z roku 2018.

V Košiciach sa v rámci MMM uskutočnia aj majstrovstvá Slovenska v maratónskom behu.

Medzi favoritmi nechýbajú obhajca titulu Tibor Sahajda, Jozef Urban a Marek Hladík.

V kategórii žien sú adeptkami na titul Silvia Schwaiger a Lucia Vlčáková.

Presahuje hranice mesta

Mesto Košice aj v roku 2019 zapája všetky svoje organizačné zložky do prípravy maratónu a podporuje jeho organizáciu aj finančne.

„Teší ma, že sa Medzinárodný maratón mieru stal nielen športovou, ale celospoločenskou udalosťou, ktorá presahuje hranice mesta Košice. Aj preto sme príprave tohto podujatia venovali mimoriadnu pozornosť. Verím, že pravidelné kontroly stavu maratónskej trate aj jej okolia, ktoré sme spolu s organizátormi absolvovali, sa odzrkadlia na celkovej pohode tisícov športovcov počas behu aj na jedinečnej atmosfére, ktorú vytvárajú diváci v celom meste. Ďakujem všetkým, ktorí ešte aj v týchto dňoch, tesne pred štartom dolaďujú detaily, aby sa športovci a návštevníci z celého Slovenska a zahraničia cítili u nás ako doma," uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

Príde aj Matej Tóth

Už takmer tradičné stretnutie s olympijským víťazom Matejom Tóthom v rámci programu Medzinárodného maratónu mieru pokračuje aj v tomto roku a to napriek jeho nedávnym povinnostiam spojeným so štartom na MS v Dauhe.

V programe Chodí celá rodina sa bude dať stretnúť s týmto výnimočným športovcom niekoľkokrát.

Jednak na trati samotného behu v nedeľu 6. októbra a taktiež na priateľskom stretnutí a spoločnej aktivite už v sobotu 5. októbra pri prechádzke centrom Košíc.

Jej dĺžka bude necelé 4 kilometre a trasa povedie už tradične zeleným srdcom Košíc i historickým centrom, vrátane najdlhšej pešej zóny na Slovensku.

Štart sa uskutoční o 16.00 na ploche Expo MMM.

Najstarší bežec má 88 rokov

Na MMM 2019 sa zúčastní v jednotlivých disciplínach viac ako 14 500 bežcov zo 62 krajín.

Najviac zahraničných bežcov do Košíc prichádza z Česka, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Veľkej Británie, Nemecka a Španielska.

V celom štartovom poli je 63,14 % mužov a 36,86 % žien. Najstaršími účastníkmi sú 88-ročný Ján Komaromi, ktorý pobeží minimaratón.

V maratóne je to 81-ročný Andreas Ziegler z Nemecka a v polmaratóne 83-ročný Stanoje Jeremič zo Srbska.

Pobežia aj Polaček a Trnka

Okrem profesionálnych atlétov sa v jednotlivých disciplínach postavia na štart i viaceré známe osobnosti.

Medzi nimi aj olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, víťaz všetkých pretekov Marathon Majors vo veteránskych kategóriách Ján Hazucha, primátor Košíc Jaroslav Polaček, predseda KSK Rastislav Trnka a tiež bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý má v Košiciach za sebou už 26 úspešných maratónskych vystúpení.

V nedeľu 6. októbra bude do maratónskeho diania zapojených viac ako 1 000 usporiadateľov, dobrovoľníkov, policajtov a záchranárov.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články