Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Peter Sagan.
Peter Sagan. (Autor: TASR)
Sportnet|20. jan 2018 o 00:00

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

Tour Down Under 2018:

5. etapa (McLaren Vale - Willunga Hill, 151,5 km):

1.Richie PorteAustráliaBMC Racing Team3:42:22 h
2.Daryl ImpeyJARMitchelton-Scott+ 8 s
3.Tom-Jelte SlagterHolandskoTeam Dimension Data+ 10 s
4.Dries DevenynsBelgickoQuick-Step Floors+ 10 s
5.Egan BernalKolumbiaTeam Sky+ 10 s
49.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 2:33 min

Priebežné celkové poradie po 5. etape:

1.Daryl ImpeyJARMitchelton-Scott18:02:15 h
2.Richie PorteAustráliaBMC Racing Team+ 0 s
3.Tom-Jelte SlagterHolandskoTeam Dimension Data+ 16 s
33.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe+ 2:29 min

Priebežné poradie v bodovacej súťaži po 5. etape:

1.Peter SaganSlovenskoBora-Hansgrohe51 b
2.Caleb EwanAustráliaMitchelton-Scott42 b
3.Daryl ImpeyJARMitchelton-Scott42 b

WILLUNGA HILL. Austrálčan Richie Porte z tímu BMC Racing Team sa stal víťazom piatej etapy na cyklistických pretekoch Tour Down Under, úvodnom podujatí prestížnej série WorldTour v sezóne 2018 v Južnej Austrálii.

Obhajca celkového triumfu Porte zaútočil v náročnom záverečnom stúpaní na Willunga Hill približne 1,5 kilometra pred cieľovou čiarou a hoci ho spočiatku naháňal Jay McCarthy (Bora-Hansgrohe), ten nevydržal vysoké tempo svojho krajana.

Porte prišiel do cieľa osamotený s náskokom ôsmich sekúnd pred Juhoafričanom Darylom Impeyom (Mitchelton Scott), tretí skončil s desaťsekundovým mankom Holanďan Tom-Jelte Slagter (Dimension Data).

Sagan si v závere užíval potlesk divákov

Porteho piaty etapový triumf na Tour Down Under nestačil na posun na líderskú pozíciu v celkovom priebežnom poradí.

V sumáre piatich etáp sa síce časovo dostal na úroveň Impeyho, ale 34-ročný Juhoafričan sa lepšími umiestneniami prebojoval na prvé miesto a pred záverečným šprintérskym kritériom v uliciach Adelaide (90 km) má najväčšiu šancu na celkový triumf na Tour Down Under 2018.

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe deň po svojom premiérovom etapovom triumfe na Tour Down Under v náročnom záverečnom kopci s priemerným sklonom 7,5 percenta nefiguroval medzi najlepšími.

V cieľovom stúpaní podľa očakávania vycúval z boja o celkový triumf.

V okrovom drese lídra celkovej klasifikácie jazdiaci Sagan sa držal v čelnej skupine až do úrovne záverečných dvoch kilometroch, potom však tzv. zvesil nohy a záver etapy strávil v pokojnom tempe vychutnávajúc si potlesk domácich fanúšikov.

Sagan do cieľa prišiel na 49. mieste s mankom 2:33 minúty a celkovo klesol na 33. priečku s odstupom 2:29 minúty na lídra Impeyho. Zostal však na čele bodovacej súťaže s 51 bodmi.

"Cítim sa dobre, najmä teraz, keď už je táto náročná etapa za nami. Všetci v tíme sme tvrdo pracovali pre Jaya a jeho šance pre celkové poradie. Som na neho hrdý, páčil sa mi spôsob, akým zabojoval s Richiem Portem," uviedol Sagan pre web tímu Bora-Hansgrohe.

Nedosiahol som výsledok, ktorý sme si všetci v tíme želali. Samozrejme, som sklamaný.


Jay McCarthy, jazdec tímu Bora-Hansgrohe

"Je vždy lepšie sa o niečo pokúsiť ako neurobiť nič. Cyklistika je náročný šport," doplnil.

"Snažil som sa v závere zachytil nástup Porteho, aj sa mi to podarilo, ale neskôr už bol silnejší. Nedosiahol som výsledok, ktorý sme si všetci v tíme želali, ale vydal som zo seba všetko. Samozrejme, som sklamaný," skonštatoval McCarthy.

Športový riaditeľ Patxi Vila prijal prehru McCarthyho v závere etapy ako reálny fakt.

"Taktický plán sme naplnili, McCarthy sa mal zavesiť na Porteho a po očku sledovať Impeya. Úplný záver mu však nevyšiel. To sa stáva, ale nepochybujem, že Jay sa v koncovke vydal na maximum. Porte bol lepší, treba to akceptovať," priznal Vila.

Dlamini je istým víťazom medzi vrchármi

Etapa z McLaren Vale na vrchol Willunga Hill (151,5 km) bola pre svoj stúpavý záver kráľovská na Tour Down Under 2018. V úniku dňa sa v piatok ocitlo trio Scott Bowden (UniSA Australia), Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Nickolas Dlamini (Dimension Data).

Bowden ako prvý vycúval z tohto boja 25 kilometrov pred koncom etapy.

Prvý prejazd cieľovým priestorom na Willunga Hill na 129,1. kilometri sa stal korisťou Belgičana De Gendta, ale 22-ročný Dlamini si svojou aktivitou a druhým miestom na prémii definitívne zabezpečil dres víťaza vrchárskej súťaže.

Vtedy malo líderské duo k dobru ešte 1:03 minúty pred pelotónom, no postupne sa ich nahonobený náskok stal minulosťou. Dlamini už nemal záujem spolupracovať a približne 10 kilometrov pred cieľom hlavná skupina pohltila už aj vtedy osamoteného De Gendta.

Pod cieľový kopec prišla pokope približne 30-členná skupina, potom sa začal už aktívnejší boj o víťazstvo. Štvornásobný kráľ Willunga Hill z minulosti Porte si skúsene počkal na svoju šancu a v záverečných dvoch kilometroch ušiel všetkým konkurentom.

Sagan má opäť šancu v záverečnej etape

Sagan má v aktuálnej edícii pretekov Tour Down Under na konte tretie, štvrté, piate aj prvé miesto. Zvíťazil aj v nedeľňajšom kritériu People's Choice Classic, ktoré bolo pre neho vstupom do novej sezóny, ale jeho výsledky sa nerátali do klasifikácie Tour Down Under.

Sagan bude mať šancu aj v nedeľňajšom závere v uliciach Adelaide (90 km), v ktorom sa očakáva hromadný šprintérsky dojazd.

Preteky Tour Down Under sú prvým podujatím prestížneho seriálu WorldTour v sezóne 2018. Vo WorldTour 2018 bude dovedna 37 podujatí.

Online prenos: Tour Down Under 2018 - 5. etapa (Peter Sagan)

Cyklistika
20.01.2018 o 01:40
Tour Down Under 5. etapa
Richie Porte (BMC)
Ukončený
Prenos
Kráľovská etapa Tour Down Under priniesla piaty triumf Richieho Porta za sebou, na stúpaní Old Willunga Hill opäť nenašiel premožiteľa, ale na celkový triumf mu to nestačilo. Daryl Impey totiž skončil v etape druhý, po prerátaní v cieli mal rovnaký celkový čas ako Porte, no lepší súčet etapových umiestnení ho posunul na prvé miesto GC (celkovej klasifikácie). Peter Sagan držal krok s najlepšími do méty dvoch kilometrov pred cieľom, potom zvesil nohy a s vedomím straty okrového dresu dokončil stúpanie v dobrej nálade. Austrálske etapové preteky uzavrie zajtrajšia etapa, v ktorej má dobré vyhliadky na úspech aj Peter Sagan. Pozývam vás k jej sledovaniu. Nateraz vám ďakujem za pozornosť.

Cieľ
importantPozor, pozor! Po prerátaní v cieli je novým lídrom celkovej klasifikácie Juhoafričan Daryl Impey! Ten má totožný čas ako Richie Porte, no zásluhou súčtu umiestnení v jednotlivých etapách je prvý. Pretekár tímu Mitchelton–Scott je na najlepšej ceste za celkovým triumfom!
Cieľ
importantPeter Sagan dokončil piatu etapu v dobrej nálade a zdravil fanúšikov. Síce prišiel o okrový dres pre lídra celkovej klasifikácie, ale nemusí byť sklamaný. Zajtra má šancu na etapový triumf.
Cieľ
importantRichie Porte z tímu BMC potvrdil, že toto stúpanie je jeho doménou. Ako prvý naň vystúpil piatykrát za sebou. 32-ročný cyklista finišoval s osemsekundovým náskokom pred Darylom Impeym. Tretie miesto obsadil v dnešnej etape Tom-Jelte Slagter.
1 km
importantRichie Porte sa dokázal zbaviť Jaya McCartyho a v ceste do cieľa pokračuje sám! Zdá sa, že Austrálčan ovládne stúpanie na Old Willunga Hill aj piaty raz za sebou.
1,5 km

1,5 km
importantKilometer a pol pred cieľom zaútočil Richie Porte! Tento nástup zatiaľ zachytil len Jay McCarthy.
2 km
importantDva kilometre pred cieľom si z hlavného poľa vystúpil Peter Sagan. Trojnásobný svetový šampión tak nebude bojovať o celkové víťazstvo na pretekoch Tour Down Under.
3 km
Odspodku kopca sa ujali tempa pelotónu pretekári UAE Team Emirates, ktorí sa na špici vystriedali traja. Po nich nastúpil na absolútne čelo Rohan Dennis pracujúci pre Richieho Porta.
5 km
Borci EF Education First–Drapac ukončili svoju prácu na čele pelotónu, hlavné pole momentálne vedie taliansky cyklista a dvorný kolega Petra Sagana Daniel Oss.
6 km
EF Education First–Drapac stále na čele balíka s trojicou pretekárov, Bora s Petrom Saganom sa drží na dobrej pozícii.
8 km
importantTím EF Education First–Drapac to teraz na vetre poriadne rozprúdil. Pelotón sa naťahuje a vznikajú v ňom drobné medzery. Petra Sagana vyťahujú dopredu tímoví kolegovia.
9 km
Dnešná etapa trvá už bezmála tri a pol hodiny. Únik je minulosťou, blížime sa do finále.
11 km
Pelotón má na dohľad Thomasa De Gendta. Ten už, zdá sa, svoje snaženie vypustil a počká si na pohltenie balíkom.
12 km
Peter Sagan opäť raz demonštruje svoje fantastické zjazdárske schopnosti, vďaka ktorým sa posunul na absolútne čelo pelotónu. Po skončení zjazdu sa už, samozrejme, obzerá za seba, aby ho niekto na samotnej špici balíka nahradil.
15 km
Pätnásť kilometrov pred cieľom má náskok Thomasa De Gendta, ktorý sa pohybuje osamote na čele etapy, hodnotu tridsiatich piatich sekúnd. Cyklisti teraz letia zjazdom 90-kilometrovou rýchlosťou.
17 km
Peter Sagan si stále drží výbornú pozíciu, pomáha mu v tom Daniel Oss. Balík ťahá v týchto chvíľach tím LottoNL-Jumbo.
18 km
Prvý prejazd rozhodujúcim kopcom piatej etapy nespôsobil v pelotóne výraznejšie selekcie. Udržal sa v ňom aj čistokrvný špurtér André Greipel.

20 km
Nicholas Dlamini už po prejdení horskou prémiou v úniku nepokračoval, svoj cieľ splnil. Pred pelotónom nám tak ostal jediný muž, Thomas De Gendt má k dobru stále viac ako minútu.
21 km
importantNa posledných metroch stúpania Old Willunga Hill ušiel Thomas De Gendt Nicholasovi Dlaminimu a ovládol tak horskú prémiu prvej kategórie. Dlamini zásluhou druhého miesta navýšil svoj náskok na čele vrchárskej klasifikácie a zabezpečil si bodkovaný dres! Parádny úspech pre 22-ročného Afričana!
22 km
Vedúca trojica sa nám zmenila už len na duo pretekárov. Scott Bowden už nevydržal sekundovať svojim spolubojovníkom z úniku a opustil ich. Nicholas Dlamini a Thomas de Gendt pokračujú v snažení. Dlamini ide na doraz, bojuje o víťazstvo vo vrchárskej súťaži.
23 km
Z pôvodného úniku ostala už len táto trojica, ostatní sa postupne zaraďujú do pelotónu a budú sa prepadávať nižšie. Tempo v hlavnom poli diktuje celok Bahrain–Merida.
24 km
Vedúca skupina sa rozdelila, jej tempo zvýšil Nicholas Dlamini (Dimension Data). Stačia mu len Thomas De Gendt (Lotto Soudal) a Scott Bowden (Unisa Australia).
25 km
Únik už stúpa na rozhodujúci kopec dnešnej etapy, zatiaľ čo v pelotóne sa odohráva dôležitý boj o pozície. Pod vplyvom tlačenice sa jeden z cyklistov ocitol mimo vozovky, ale veľmi rýchlo sa na ňu vrátil.
27 km
Sedem vedúcich pretekárov disponuje pred prvým nájazdom na stúpanie Old Willunga Hill dvojminútovým náskokom. Uvidíme, či a ako tento kopec nejako rozdelí unikajúcu skupinu.
30 km
Teraz sme v zábere televíznych kamier videli Petra Sagana. Slovenský cyklista sa nachádza vo výbornej pozícii v prvej tretine hlavného poľa. Poruke má všetkých šiestich tímových kolegov.
33 km
Už dlhšie sme v popredí balíka nevideli dresy tímu Bora-hansgrohe. Času je, pochopiteľne, stále dosť, tak verme, že je všetko v poriadku a Petra Sagana ešte dnes na čele uvidíme.
36 km
V pelotóne sa už šliape do pedálov so zvýšenou intenzitou. Prvý výstup na kopec Old Willunga Hill sa blíži. Náskok sedemčlennej unikajúcej skupiny klesol o ďalšiu viac ako polminútu, momentálne má hodnotu dvoch minút a dvadsiatich piatich sekúnd.
39 km
Televízna réžia si v pelotóne našla hlavného favorita dnešnej etapy Richieho Porta, po ktorého boku sa pohybuje Rohan Dennis. Na špici hlavného poľa odovzdáva pre svojho lídra parádnu robotu už množstvo kilometrov Patrick Bevin.
43 km
Na tempe pelotónu sa spoločne s BMC podieľa tím UAE Team Emirates. Zásluhou ich práce má sedem cyklistov na čele etapy k dobru už len trojminútový náskok.

48 km
importantDruhú šprintérsku prémiu vyhral Thomas De Gendt pred Madsom Schmidtom a Scottom Bowdenom. Do súťaže o zelený dres tak zaknihovali päť, tri a dva body.
52 km
Súčasťou čelnej skupiny je v piatej etape aj dvojica Scott Bowden a Nuno Matos. Obaja sú mladými pretekármi, ktorí majú pred sebou ešte veľa pretekárskych rokov. Pred Nunom Matosom musíme zložiť klobúk, v dnešnej etape pokračuje aj po nepríjemnom a bolestivom páde.
56 km
V dnešnom úniku sa ukazuje aj Mads Würtz Schmidt. 23-ročný pretekár je kvalitným časovkárom a veľmi talentovaným borcom, veď sa v minulosti stal juniorským majstrom sveta v časovke, v jazde proti chronometru uspel aj na svetovom šampionáte v kategórii do 23 rokov a ovládol tiež juniorskú verziu klasiky Paríž–Roubaix.
59 km
Predstavovanie borcov z úniku pokračujeme Nicholasom Dlaminim. Ten je priebežným lídrom vrchárskej klasifikácie, takže v čelnej skupine prezentuje bodkovaný dres. Juhoafrický pretekár má len 22 rokov, bude teda zaujímavé sledovať, ako sa bude vo svete profesionálnej cyklistiky presadzovať v budúcnosti.
62 km
Tempo v balíku vzrástlo, čo sa prejavilo aj na zmenšení jeho straty na únik o tridsať sekúnd. Vedúca sedmička vzorne spolupracuje, šance na vydržanie až do cieľa má však takmer nulové.
65 km
Svoje želiezka v ohni dnes má aj tím Bahrain – Merida. Ide najmä o bratov Izaguierreovcov. „Som jeden z 35 cyklistov v dobrej pozícii. Old Willunga Hill nie je dlhé stúpanie. Dnes sa prejavia účinky tepla z predchádzajúcich dvoch dní. Obaja bratia sme v dobrom stave, navyše máme aj Domenica Pozzoviva, takže sme traja s dobrými vyhliadkami v celkovej klasifikácii,“ vyjadril sa pred štartom piatej etape pre reportérov TDU Ion Izagirre.
68 km
Odstup pelotónu je stabilizovaný okolo hranice troch minút a štyridsiatich sekúnd. O tvorbu tempa sa naďalej neúnavne stará Patrick Bevin, ktorý si teraz prevzal od jedného zo svojich tímových kolegov bidon. Z popredia balíka sa vytratili dresy Bora-hansgrohe, naopak, pohybuje sa tam britská stajňa Sky.
71 km
Súčasťou vedúcej skupiny je i 30-ročný domáci cyklista Zakkari Dempster. Zaujímavosťou pri tomto mene je fakt, že v rokoch 2010 až 2013 pôsobil na čiastočný úväzok ako kondičný tréner tímu austrálskeho futbalu Carlton Football Club.
74 km
Po Thomasovi De Gentovi si predstavíme ďalšieho borca z úniku. Fumiyuki Beppu je skúsený 34-ročný japonský pretekár, ktorý počas celej kariéry plní rolu domestika. Od sezóny 2014 je súčasťou tímu Trek -
Segafredo.
77 km
V piatej etape sme zatiaľ neboli svedkami nejakých zaujímavejších momentov. Na tie sa môžeme tešiť v záverečných dvadsiatich kilometrov. Etapa sa zatiaľ vyvíja podľa predpokladov, vpredu je únik s kontrolovaným náskokom pred pelotónom.
81 km
K dnešnej etape sa pred jej začiatkom vyjadril aj Luis León Sánchez. „Dnešné stúpanie je iné ako to včera. Som v dobrej pozícii, ale Richie Porte je favorit. Pozná ten kopec, vyhral na ňom veľakrát. Tieto preteky sú moje prvé v sezóne, moja forma ešte nie je na vrchole, ale budeme bojovať,“ prehlásil skúsený španielsky cyklista, ktorý je zatiaľ štvrtým mužom celkového poradia.
84 km
Tempo hlavného poľa dlhodobo zaobstaráva novozélandský cyklista BMC Patrick Bevin. Ten kontroluje náskok úniku na prijateľnej úrovni.
86 km
Na prémii bodovali aj Zakkari Dempster (Unisa Australia) a Nicholas Dlamini (Dimension Data). Získali tri, respektíve dva body. Prví traja muži na tejto prémii si vylepšili aj svoj celkový čas. Fumiyuki Beppu o tri sekundy, Dempster o dve a Dlamini o jednu. Ide však len o kozmetické úpravy, pre žiadneho z borcov tieto bonifikačné sekundy v celkovom poradí nič výrazné neriešia.
88 km
importantPrvú šprintérsku prémiu piatej etapy ovládol Fumiyuki Beppu (Trek -
Segafredo), ktorý si na konto pripísal päť bodov. Druhá rýchlostná prémia nás čaká na méte 48 kilometrov pred cieľom.
89 km
Na trati dnešnej etapy nič nové. Rozdiel medzi sedemčlennou vedúcou skupinou a hlavným poľom, v ktorom sa nachádzajú všetci kandidáti na celkové poradie, sa stabilizoval na úrovni troch minút a tridsiatich sekúnd.
93 km
„Zameriam sa na snahu o víťazstvo v etape, uvidíme, ako sa to vyvinie v celkovom poradí. Je skvelé opäť pretekať v Austrálii. Pred piatimi či šiestimi mesiacmi som mal problém vôbec pohybovať sa, takže je pekné byť späť v pretekoch,“ povedal novinárom TDU pred piatou etapou favorit dnešného dojazdu Richie Porte, ktorého vyradil z vlaňajšieho ročníka Tour de France ťažký pád.
96 km
Ako sme už spomínali, najznámejším cyklistom v úniku je Thomas De Gendt. 31-ročný Belgičan je známy svojimi únikmi na najslávnejších pretekoch sveta Tour de France. Borec tímu Lottou-Soudal dosiahol najväčší úspech kariéry v roku 2012, keď sa v celkovej klasifikácii Giro d'Italia umiestnil na skvelom treťom mieste.
99 km
Do cieľa piatej etapy zostáva ešte bezmála sto kilometrov. Víťaza by sme mali spoznať okolo pol šiestej ráno. Unikajúca sedmička má momentálne k dispozícii náskok troch minút a tridsiatich piatich sekúnd.
102 km
Cyklisti majú za sebou úvodnú hodinu piatej etapy TDU, počas ktorej zvládli 42 kilometrov.
105 km
V popredí pelotónu vidíme aj dresy tímov Bahrain–Merida či Quick-Step Floors. Náskok vedúcej skupiny má balík absolútne pod kontrolou, opäť ho o pár sekúnd skresal.
108 km
O dvadsať kilometrov je na programe prvá šprintérska etapa dnešného dňa. Pelotón znížil svoje manko na unikajúcu partiu pod úroveň štyroch minút, na tvorení jeho tempa sa aj naďalej podieľajú tímy BMC a Bora–hansgrohe.
111 km
23-ročný portugalský cyklista Nuno Matos sa po ošetrení opäť zaradil do vedúcej sedemčlennej skupiny. Tá má aktuálne k dobru náskok na hranici štyroch minút a dvadsiatich sekúnd.
114 km
Nuno Matos, ktorý je spomedzi cyklistov v úniku druhým najlepšie postaveným mužom celkovej klasifikácie, si z vedúcej skupiny odskočil k neutrálnemu vozidlu, kde mu ošetrujú poranený ľavý lakeť.
116 km
Vedúca skupina, ktorej jednoznačne najznámejším členom je Thomas De Gendt, disponuje po viac ako tridsiatich absolvovaných kilometroch náskokom štyroch minút a tridsiatich sekúnd. Pelotón teraz úplne zvoľnil, roztiahol sa na celú šírku vozovky, niektorí cyklisti sa občerstvujú, iní debatujú a ďalší si odskakujú na malú potrebu.
119 km
Lídrom tímu UAE Team Emirates je taliansky pretekár Diego Ulissi, ktorý včera finišoval štvrtý a podobne vysoko sa bude chcieť pohybovať aj v dnešnej koncovke.
121 km
Vedenie balíka prevzal americký tím BMC s trojicou svojich pretekárov. Za nimi sú štyria cyklisti Bory a v popredí pelotónu vidíme aj dresy UAE Team Emirates.
124 km
Cyklista z úniku Nuno Matos zažil nepríjemnosť. Nemali sme k dispozícii záber, čo presne sa mu prihodilo, ale podľa odrenín na jeho tele je jasné, že skončil na zemi. Portugalčan sa dokázal pripojiť späť do unikajúcej skupiny, ale ľavú stranu tela ma poriadne doudieranú. Na ľavom lakti mu následkom pádu vznikla hlboká a krvavá rana.
127 km
Pretekári prechádzajú popri mori a piesočnatej pláži. Tempo balíka určujú pretekári Bory v kooperácii s jedným cyklistom tímu BMC, ktorého ambície v dnešnej etape sú jasné. Richie Porte bude chcieť piaty raz za sebou ovládnuť cieľové stúpanie Old Willunga Hill.
130 km
V úniku piatej etapy TDU nechýba priebežný držiteľ bodkovaného dresu pre lídra vrchárskej klasifikácie, 22-ročný juhoafrický pretekár Nicholas Dlamini. Pelotón nechal narásť svoje manko na vedúcu skupinu nad úroveň štyroch minút.
134 km
Peter Sagan dnes na sebe vezie okrový dres pre lídra celkovej klasifikácie, na ktorej čele má dvojsekundový náskok pred Juhoafričanom Darylom Impeym. Trojnásobný majster sveta okupuje líderský post aj v súťaži šprintérov, zelený dres zaňho v piatej etape nesie domáci cyklista Caleb Ewan.

137 km
Sedmička v zložení Fumiyuki Beppu (Trek -
Segafredo), Nuno Matos (Movistar), Zakkari Dempster (Unisa Australia), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Nicholas Dlamini (Dimension Data), Mads Wurtz Schmidt (Kaťuša Alpecin), Scott Bowden (Unisa Australia)
má momentálne na čele etapy k dobru pred pelotónom dve minúty a tridsať sekúnd.
141 km
Cyklisti v hlavnom balíku majú v tejto časti etapy priestor aj na vzájomné rozhovory či vymieňanie si vtipných poznámok. Borci z pelotónu sa šetria na kľúčové momenty, ktoré nastanú v závere.
144 km
V pelotóne vládne v týchto chvíľach absolútny pokoj a pohoda. Vedie ho trojica pretekárov nemeckého tímu Bora–hansgrohe, ktorý bude chcieť v závere etapy bojovať o čo najlepšie umiestnenie svojho pretekára Jaya McCartyho.
146 km
Predstavíme si únik dnešnej piatej etapy 20. ročníka austrálskych etapových pretekov Tour Down Under. Vo vedúcej skupine evidujeme tieto mená: Fumiyuki Beppu, Nuno Matos, Zakkari Dempster, Nicholas Dlamini, Mads Wurtz Schmidt, Scott Bowden, Thomas De Gendt.

148 km
Jeden z pretekárov čelnej skupiny trochu spomalil, počkal si na osamoteného prenasledovateľa a pomohol mu pripojiť sa do vedúcej partie. Tú tak tvorí sedem cyklistov.
149 km
importantVyzerá to tak, že únik dňa sa sformoval ihneď po štarte. S náskokom sa pred hlavným poľom pohybuje šestica pretekárov. Ambíciou pripojiť sa k ním preukazuje ešte jeden ďalší cyklista.
150 km
Cyklisti už majú za sebou neutrálnu zónu, ktorá dnes merala len 500 metrov. Okamžite po ostrom štarte sa dopredu vydalo viacero pretekárov.
Piata etapa pretekov Santos Tour Down Under práve odštartovala.
Najlepšia desiatka celkovej klasifikácie Tour Down Under po 4. etape

1. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) 14:19:49 hod.
2. Daryl Impey (Mitchelton–Scott) + 2
3. Jay McCarthy (Bora-Hansgrohe) + 9
4. Luis León Sánchez (Astana) + 10
5. Diego Ulissi (UAE Team Emirates) + 14
6. Robert Gesink (Lotto NL – Jumbo) + 14
7. Rui Faria Da Costa (UAE Team Emirates) + 14
8. George Bennett (Lotto NL – Jumbo) + 14
9. Dries Devenyns (Quick-Step Floors) + 14
10. Egan Arley Bernal Gomez (Sky) + 14.
Všetkým cyklistickým nadšencom, ktorí sa v tejto nočnej hodine rozhodli uprednostniť pred spánkom sledovanie priameho textového prenosu z 5. etapy pretekov Tour Down Under, prajem príjemne strávené chvíle v našej spoločnosti.

Sagan s triumfom i posunom na čelo celkovej klasifikácie

Peter Sagan sa vo včerajšej štvrtej etape dokázal udržať v hlavnej skupine aj počas stúpania Norton Summit, ktoré takmer celé odtiahol Simon Gerrans. Trojnásobný svetovom šampión potom sám atakoval v zjazde, jeho pokus síce nebol úspešný, no pred záverečným špurtom si udržal výbornú východiskovú pozíciu. V samotnej koncovke sa dopredu vydal Daryl Impey, Peter Sagan nasledoval jeho zadné koleso a na páske mu nedal šancu. Tretí finišoval Luis León Sánchez. 27-ročný Žilinčan tak zaknihoval prvé oficiálne víťazstvo v novej sezóne a zároveň sa posunul na špicu celkového poradia. Prvenstvo mu patrí aj v klasifikácii šprintérov. Cyklistický fenomén zo Slovenska etapovým triumfom dokumentoval, že je v úvode roka 2018 v dobrej forme. Zaujímavosťou je, že Sagan nikdy predtým počas svojej profesionálnej kariéry nevyhral etapu na svojich úvodných pretekoch v sezóne.

Piata etapa by mala rozhodnúť o celkovom víťazovi TDU

Etapa s poradovým číslom päť meria 151,5 kilometra, odštartuje v McLaren Vale, finišovať bude na kopci Old Willunga Hill a má prívlastok kráľovská. Toto stúpanie sa pôjde dvakrát v záverečnej fáze etapy. Atakov sa môžeme dočkať už pri jeho prvom prejazde, ale skôr očakávame, že favoriti na celkové poradie zabojujú o rozhodujúci náskok v celkovom hodnotení TDU pri cieľovom výstupe na Old Willunga Hill. Stúpanie meria 7 kilometrov a jeho priemerný sklon je 7,5%. Z charakteru kopca vyplýva, že by mal vyhovovať výbušným vrchárom. Pred borcami, ktorí pomýšľajú na celkový triumf, stojí veľká výzva. Panovníkom Old Willunga Hill je totiž nepretržite od edície 2014 Richie Porte. Austrálčan obhajuje minuloročný triumf v GC (celkovej klasifikácii), takže bude opäť mimoriadne motivovaný potvrdiť, že tento kopec je jeho doménou. Ďalšími favoritmi dnešnej etapy sú Daryl Impey, Nathan Haas, Diego Ulissi či Jay McCarthy. Práve pre Jaya McCartyho dnes bude pracovať tím Bora–hansgrohe aj s Petrom Saganom. Slovák je síce priebežným lídrom TDU, no vyjadril sa, že ambície v celkovom poradí nemá. Jeho úlohou bude udržať sa čo najdlhšie po boku McCartyho.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 01:40.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte