Slovenské basketbalistky po veľkej dráme postúpili na majstrovstvá Európy

Holandsko - Slovensko 50:61 (21:29)

Najviac bodov Holandska: Westeriková 12, Bettonvillová 11, Hofová 10

Zostava a body Slovenska: Praženicová 11, Jurčenková 7, Bálintová a Orozszová po 6, Dudášová 3 (Slamová 11, Páleniková 10, Moravčíková 4, Remenárová 3, Sujová 0)

Štvrtiny: 10:15, 11:14, 16:12, 13:20

Trestné hody: 10/7 - 21:15, fauly: 25 - 20, trojky: 5 - 8, rozhodovali: Pitsilkas (Gréc.), Mačiulis (Lit.), Jurčevič (Chor.), hralo sa bez divákov

AKTUALIZOVANÉ O 19:55

PIEŠŤANY. Slovenské basketbalistky postúpili na tohtoročné majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať od 17. do 27. júna v Španielsku a Francúzsku.

Rozhodli o tom v záverečnom stretnutí kvalifikačnej H-skupiny, keď v piešťanskej bubline zdolali Holanďanky 61:50.

Na to, aby Slovenky obsadili prvé miesto, potrebovali v sobotu zdolať súperky dvojciferným rozdielom, čo sa im po dramatickom závere aj podarilo.

Suja: Bol to boj

Na majstrovstvá Európy ich doviedol tréner Juraj Suja, Slovensko bude účastníkom ženského šampionátu dvanástykrát v ére samostatnosti.

„Priebeh v skupine ukázal, že to bude veľmi vyrovnané. Nesmierne sa tešíme, že ideme po štyroch rokoch na majstrovstvá Európy. Bol to veľký boj, výborne sme bránili a súperky držal v hre doskok,“ hodnotil tréner Juraj Suja pre RTVS po postupe. Ocenil najmä nasadenie tímu v defenzíve. Vyzdvihol, že za úspechmi je kolektívny výkon.

"Najviac ma teší, že to bol tímový úspech. Na ihrisku sa ukázalo, že to nebolo o jednej, dvoch, troch, každý sa podriadil kolektívu v maximálnej možnej miere. Som dojatý z toho, ako dievčatá dreli v obrane. Takto sa má hrať za národný tím. Som veľmi šťastný," dodal Suja.

„Vyplatila sa dvojročná práca. Dokázali sme to bojovnosťou zvrátiť. Snažili sme sa nemyslieť, že musíme vyhrať o desať. Cítili sme tlak, ale možno nám to len pomohlo. Celý zápas bol o dobrej obrane. Nechali sme v obrane dušu, skrátka všetko. V posledných dvoch dueloch sme ukázali, že sme tím,“ hovorila pre RTVS pivotka Sabina Oroszová.

Kapitánka: Zaslúžime si byť na majstrovstvách

Rozhodujúce trestné hody premenila v závere kapitánka Barbora Bálintová.

„Bolo to tesné. Modlila som sa, aby sme to zvládli. Som hrdá na náš tím, že sme postúpili na šampionát. Každá z nás šla dala do toho všetko. Išli sme až na doraz. Malo to zmysel. Uhrali sme to, to je dôležité, pretože Slovensko si zaslúži byť na majstrovstvách Európy. Máme na to kvalitu a verím, že to ukážeme aj tam,“ hovorila Bálintová pre RTVS.

Naposledy Slovenky hrali na ME pred štyrmi rokmi. Na turnaji príjemne prekvapili, keď postúpili do štvrťfinále. Líderkou tímu bola vtedy Zuzana Žirková. Vo štvrťfinále Slovenky prehrali s neskoršimi striebornými medailistkami - Francúzkami.

6

Slovensko sa raduje z postupu na ME v basketbale žien 2021.
Slovensko sa raduje z postupu na ME v basketbale žien 2021. (Autor: TASR)

Stručný priebeh zápasu Holandsko - Slovensko

I. štvrtina

V úvode oba tímy najskôr pozahadzovali viaceré šance, až sa ku slovu dostal slovenský výber. V obrane vytváral dobrý tlak na súpera, na druhej strane sa mu darilo, stretnutie otvoril 8 bodmi v sérii.

Holanďanky čakali na úvodné body až do 4. minúty, ale odpoveď bola takmer rovnaká, prišiel totiž bodový úsek 6:0 z ich strany.

Dôležitosť stretnutia a nervozitu bolo cítiť, skóre pribúdalo pomalým tempom a dlhé minúty sa dokonca hralo bez úspešného koša na oboch stranách.

Slovensko malo viac z hry, po prvej štvrtine si držalo mierny náskok - 15:10.

II. štvrtina

Druhá 10-minútovka pripomínala boj o každú loptu a bod. Tento scenár vyhovoval viac domácim basketbalistkám, aj keď sa ich súper dlho držal na dostrel jedného útoku.

Z pohľadu vývoja prvého polčasu bola dôležitá najmä štvorbodová akcia Praženicovej, ktorou upravila na 26:19 zo slovenského pohľadu.

Úspech slávilo kolektívne poňatie hry zvereniek trénera Juraja Suju, necelé dve minúty pred koncom vyhrávali 29:19 a napokon šli na prestávku za priaznivého stavu 29:21.

III. štvrtina

Slovenky nepoľavili ani na začiatku druhého polčasu, dlhé chvíle si držali potrebný dvojciferný náskok na zisk prvého miesta v H-skupine a postupovej miestenky na európsky šampionát.

Holandsko sa s týmto scenárom dokázalo popasovať, Westeriková a Bettonvilová zavelili k zdramatizovaniu diania na palubovke.

To sa tejto dvojici podarilo, pred záverečnou častou totiž prehrávali Holanďanky len o štyri body - 41:37.

IV. štvrtina

Slovenkám sa však nepodlomili kolená, Slamová úspešnou štvorbodovou akciou dodala slovenskému tímu opäť mierny náskok. Na to nadviazala Praženicová s Moravčíkovou a opäť bol v hre priamy postupový scenár.

Slovensko išlo do záverečnej štvorminútovky s dvojciferným vedením a Holandsko začalo v tejto fáze riskovať.

Manko stiahlo aj na rozdiel 6 bodov, Slovenky však boli neomylné z čiary trestného hodu. V nervydrásajúcej koncovke sa šťastie priklonilo na slovenskú stranu.

ONLINE PRENOS: Holandsko - Slovensko (ME basketbal ženy 2021, kvalifikácia, dnes, Piešťany, LIVE, NAŽIVO)

Kvalifikácia ME 2021  2020/2021
06.02.2021 o 17:30
Holandsko
50:61
(10:15, 11:14, 16:12, 13:20)
40' minúta
Ukončený
Slovensko
Prenos
Čo viac dodať, asi všetko podstatné už bolo konštatované. Vidíme veľkú radosť našich dievčat aj celého realizačného tímu, určite si ten postup zaslúžil náš ženský basketbalový tím.

V tejto chvíli vám ďakujem za vašu pozornosť, verím že máte rovnakú radosť ako naše dievčatá. Prajem ešte pekný zvyšok sobotného večera, budem sa na vás znova tešiť pri ďalších športových prenosoch. Dočítania priatelia.
importantFantázia! Slovensko napokon udržalo ten náskok o 11 bodov (potrebovali sme vyhrať o 10) a to znamená, že postupujeme na EURO! Obrovská radosť našich dievčat, ktoré si to dnes vydreli do poslednej sekundy a výborne zvládli poslednú štvrtinu. Po skvelom, naozaj skvelom kolektívnom výkone vyhrali naše dievčatá kvalifikačnú skupinu H a postupujeme na ME žien v basketbale! Obrovská gratulácia našim dievčatám, po 4 rokoch sme na Eure a už teraz sa tešíme sa samotné podujatie!
Koniec zápasu.
39:50
Jeden dokázala premeniť, to je dráma v posledných sekundách!
39:50
importantPáleniková vybojovala dva trestné hody!
39:35
Holandsko je z hry o Euro von, tento zápas už nevyhrá. Udržíme náš náskok o 10?
39:28
importantOroszová s fantastickým blokom! Holandsko zostáva na našom území.
39:11
importantBálintová premenila oba trestné hody! Slovensko vyhráva o 10 bodov!
39:11
Súperovi nevyšiel pokus za tri body, Bálintová doskočila loptu a bola faulovaná!
38:59
Holandsko si berie oddychový čas.
38:48
Slamová premenila oba trestné hody! Teraz musíme späť na naše územie, je to o 8 bodov.
38:36
Sme v závere tohto dramatického zápasu. Momentálne vyhrávame o 6 bodov, potrebujeme zvíťaziť v zápase o 10!
38:16
Oroszová skúsila za tri body, ale nepadlo to tam.
38:00
Tréner Suja správne reaguje oddychovým časom.
37:58
importantWesteriková dala za tri body! Náskok sa znižuje a komplikácia je na svete.
37:23
Teraz boli nepresnosti na oboch stranách, vyhrávame o 9 bodov krátko pred koncom.
36:39
Za Holandsko sa presadila Corneliusová a to za tri body!
36:21
importantPraženicová premenila oba trestné hody! Slovensko vyhráva o 12 bodov!
36:10
Je tu osobná chyba Holandska, ktoré sa samo pripravilo o útok. Pri lopte je teda Slovensko a poďme pomaly dopredu!
35:56
Ubránili sme doskok, ale Holandsko je stále v útoku.
35:33
Holandsko si vzalo oddychový čas.
35:31
importantVýborne! Oroszová dáva svoju druhú trojku v tomto zápase a Slovensko vyhráva o 10 bodov!
35:08
Hofová sa presadili za dva body, pri lopte sú už naše dievčatá.
35:02
Za filmovanie je prisúdená lopta Holandsku, to sa stáva málokedy.
34:46
Moravčíková so šťastím dáva za dva body, teraz vyhrávame o 9!
34:21
Bettonvillová hádzala dva trestné hody, premenila len jeden.
34:14
Napokon 2/3 dokázala Praženicová premeniť, navýšili sme náskok a to je podstatné.
34:14
importantPraženicová chcela dať za tri body, bola faulovaná a sú to tri trestné hody! Treba ich premeniť.
33:54
Bettonvillová skóre z rýchleho brejku, znižuje tak náš náskok, chceme rýchlo odpovedať.
33:31
Aj ten naša reprezentantka premenila a navyšuje náš náskok. Toto nám môže veľmi psychicky pomôcť.
33:31
importantSlamová sa presadila za tri body a ešte tu bude aj trestný hod!
33:16
Hofová sa presadzuje za dva body, poďme rýchlo dopredu.
33:11
Škoda. Holandsko už muselo strieľať a sekundu pred koncom tu bol faul našich a tak Holandsko pri lopte zostane.
32:32
importantTeraz však spomínaná Oroszová zahrala výborne v defenzíve a zabránila jasnému košu za dva body!
32:04
Oroszová skúšala za tri body, nepodarilo sa. Slovensko však zostáva na území súpera.
31:48
Hofová si pripisuje osobnú chybu, lopta pre naše dievčatá a ideme dopredu.
31:22
Jurčenková sa nedokázala presadiť, ale stihli sme sa včas vrátiť na naše územie a spomaliť tak holandský útok.
30:42
Teraz sa však podarilo presadiť Páleníkovej za dva body, je našou najlepšou strelkyňou.
30:12
Oroszová to ihneď skúšala za tri body, ale nepodarilo sa.
30:01
Začala sa štvrtá štvrtina.
Krátka prestávka sa skončila, ide sa na poslednú štvrtú štvrtinu! Držíme našim dievčatám palce, aby zvládli záver zápasu a mohli sme sa potom radovať z postupu! Ak by sme nevyhrali o 10 bodov, čakáme na výsledky v iných skupinách.
Tretia štvrtina tohto kvalifikačného zápasu je minulosťou a trocha sa nám to komplikuje. V tejto štvrtine sme zaznamenali len 12 bodov a momentálne vyhrávame 41:37 čo je o 4 body. Ak chceme dnes zaznamenať náš postup na Euro, musíme vyhrať o 10 bodov.
30:00
Tretia štvrtina sa skončila.
29:43
Jurčenková hádzala dva tresné hody, premenila však len jeden.
29:13
Boonstraová premenila dva trestné hody a vyhrávame už len o tri body. Sme v samom závere tretej štvrtiny.
28:55
Ale odpovedáme rovnakým spôsobom vďaka Slamovej, momentálne vyhrávame o 5 bodov.
28:32
Náš náskok sa opäť zmenšil vďaka dvojke od Treffersovej.
28:18
Prešvihli sme limit 24 sekúnd a tak rozhodcovia hru prerušili. Holandsko to využíva na oddychový čas.
27:37
Netrafili sme za tri body a Páleníková sa previnila faulom.
27:10
Westeriková sa presadila za dva body a tréner Suja reaguje oddychovým časom!
26:52
importantVeľká škoda! Moravčíková nepremenila ani jeden trestný hod.
26:52
Moravčíková vybojovala faul a bude hádzať dva trestné hody!
26:11
Holandská reprezentantka Treffersová sa presadila na dva body a znižuje náš náskok.
25:46
Oroszová musela rýchlo zakončiť, lopta len tesne nepadla do koša...
25:06
Škoda, Páleniková premenila len jeden trestný hod, ale každý bod pre nás je veľmi podstatný.
24:49
Na oboch stranách prebehli striedania.
24:19
Odpovedáme však rýchlo a to za dva body vďaka Pálenikovej.
23:58
importantWesteriková teraz za tri body a náš náskok sa zmenšuje!
23:34
Teraz skóruje aj Holandsko a to vďaka Hofovej za dva body.
23:16
Výborne! Bálintová teraz premenila dva trestné hody a naše vedenie sa navyšuje.
22:34
Bálintová sa nedokázala presadiť, musíme späť do obrany.
22:28
Po faule na Praženicovú získavame loptu na území súpera.
21:55
Van den Adelová hádzala dva trestné hody, napokon premenila len jeden!
21:40
Za naše farby sa presadzuje Bálintová po rýchlom brejku, vyhrávame o to podstatné číslo 10!
21:23
Corneliusová sa pošmykla a padla na zem, ale Holandsko pri lopte zostáva a musíme sa tak brániť.
20:52
Praženicová sa za dva body nepresadila, musíme sa vrátiť na naše územie.
20:30
Za Holansko zakrátko skóruje podobným spôsobom Van den Adelová.
20:15
Slovensko výborne vstupuje do druhého polčasu, Jurčenková ho otvára za dva body.
20:01
Začala sa tretia štvrtina.
Obe reprezentácie sú už aj s rozhodcami späť na palubovke, čoskoro sa začne tretia štvrtina!
Druhá štvrtina sa skončila a tým pádom polčas tohto stretnutia je minulosťou. Slovensko je zatiaľ na veľmi dobrej ceste za víťazstvom, po dvoch štvrtinách vyhrávame 29:21, teda o 8 bodov. Pripomínam, že na priamy postup musíme dnes vyhrať o 10 bodov, ak vyhráme o menej, čakáme na vývoj v iných skupinách.

Nasleduje 15 minútová prestávka, po nej sme opäť s našim presnom späť!
20:00
Druhá štvrtina sa skončila.
19:50
Slovensko je na holandskom území, ešte to bude na strelu.
19:41
Ale teraz sa už náš súper presadil, za dva body to bolo od Bettonvillovej. Teraz si tréner Suja berie oddychový čas.
19:21
Westeriková netrafila za tri body, ale Holandsko zostáva pri lopte.
19:03
Holandsko loptu napokon stráca. Sme v samom závere druhej štvrtiny.
18:57
Kuijtová bola faulovaná, Holandsko má posledné tri sekundy na strelu.
18:18
Teraz si oddychový čas berie Slovensko.
18:07
importantÁno! Oroszová dala za tri a naše vedenie je teraz o 10 bodov, len tak ďalej!
17:35
17:23
Páleniková to skúsila za tri body, čo nevyšlo a musíme sa rýchlo vrátiť na naše územie.
17:11
Osobná chyba od Pálenikovej, takže Holandsko ešte zostáva na našom území.
16:55
Pohodlne sa pdoarilo Praženicovej premeniť aj trestný hod a navyšuje naše vedenie.
16:55
importantPraženicová dala za tri body a ešte tu je jeden trestný hod pre Slovensko.
16:35
S osobnou chybou teraz Dudášová, takže Holandsko zostáva pri lopte.
16:17
Škoda tejto situácie, ktorá bola dobre rozohratá, ale je to útočný faul od Oroszovej.
16:06
Praženicová s osobnou chybou.
15:22
Bálintová už musela strieľať, žiaľ lopta do koša nezapadla.
15:10
Osobná chyba Bettonvillovej, Slovensko tak zostáva pri lopte a sme na území súpera.
14:52
Hofová za Holandsko dáva za dva body a znižuje tak naše vedenie.
14:19
Praženicová to skúsila za tri body, len tesne to nevyšlo.
14:01
Z pod koša sa dokázala trafiť Jurčenková a navyšujeme naše vedenie.
13:51
Corneliusová dáva prvú trojku Holandska v tomto zápase.
13:26
Pokračuje sa už ďalej, pri lopte je Holandsko.
13:08
importantSlamová dáva za tri body! Zatiaľ vyhrávame o 6 bodov a Holandsko si berie oddychový čas.
12:25
Holandsko sa previnilo chybou a tak loptu na našom území získavame. Pokúšame sa o prechod do útoku.
12:02
Jurčenkovej pokus sa do koša nezmestil, musíme sa teraz vrátiť na naše územie.
11:46
Ubránili sme rýchly útok súpera, dostávame sa k lopte a sme na holandskom území.
11:07
Holandsko sa opäť presadilo a to vďaka Boonstraovej za dva body.
10:34
Zakrátko sa však podobným spôsobom presadila aj Westeriková.
10:12
Výborný začiatok Slovenska! Páleniková sa presadila za dva body.
10:01
Začala sa druhá štvrtina.
Krátka prestávka medzi prvou a druhou štvrtinou uplynula, hráčky sú späť na palubovke a pred nami je druhá štvrtina.
Prvá štvrtina tohto kvalifikačného zápasu je už minulosťou a po nej Slovensko vyhráva 15:10! To je výborný začiatok našich dievčat, vyhráme o päť bodov a potrebujeme v takomto výkone pokračovať ďalej, ale boli tam aj chyby a tým sa musíme vyvarovať.
10:00
Prvá štvrtina sa skončila.
09:41
Kuijtová sa nepresadila za tri body.
09:13
Páleniková sa presadila za dva body a navyšuje naše vedenie.
09:02
Holandsko sa previnilo krokmi, takže loptu získava Sloensko a môžme ísť do útoku.
08:57
Westeriková dala za dva body a znižuje na rozdiel dvoch bodov. Sme už v závere prvej štvrtiny.
08:46
importantVýborne! Je tu tretia trojka Slovenska v prvej štvrtine a to vďaka Remenárovej!
08:22
Treffersová za Holandsko premenila dva trestné hody.
08:02
Prvé body v zápase pre našu Moravčíkovú, momentálne vyhrávame 10:6!
07:34
Páleniková rovnako nedala za dva body a útočný doskok našich nebol úspešný.
07:17
Treffersová sa nepresadila za dva body. Holandsko je však stále na našom území.
06:39
Chyba Holandska po nepresnej prihrávke, loptu má už Slovensko.
06:27
Jurčenková sa previnila útočným faulom a tak strácame loptu na území súpera.
06:16
Teraz sme boli pod veľkým tlakom, čo sme však zvládli a presúvame sa do útoku.
05:07
Dudášová takticky faulovala, Holandsko je stále na našom území.
04:42
Prvú trojku nášho súpera zaznamenáva Bettonvillová, je znížené na rozdiel dvoch bodov.
04:18
Slovensko sa snaží o vysoké napádanie, momentálne sa nedarí Holandsku v koncovke.
03:48
Holandská reprezentantka ešte premenila jeden trestný hod.
03:48
Bettonvillová sa presadila za dva body.
03:38
Jurčenková sa presadila za dva body a navyšuje tak naše vedenie.
03:01
Van den Adelová s osobnou chybou, Slovensko zostáva pri lopte a útočí.
02:40
Holandsko premrhalo čas na zakončenie, loptu získava Slovensko a presúva sa do útoku.
02:16
importantAle je tu ďalšia trojka na slovenskej strane vďaka Praženicovej! Výborný štart Slovenska do zápasu.
01:56
Bettonvilová to skúsila za tri body, ale nepodarilo sa.
01:35
Naše dievčatá sú už pri koši súpera, úvod zápasu zvládame veľmi dobre.
01:05
importantVýborne! Dudášová otvára skóre tohto zápasu a to hneď za tri body!
00:52
Nepresadil sa ani súper, Van den Adelová netrafial kôš z dobrej pozície.
00:37
Jurčenková sa neprasadila cez súperky a ani ona neotvorila skóre zápasu.
00:15
Oroszová sa pokúsila za tri body, ale lopta napokon nepadla do koša.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
Všetko je už pripravené, zápas sa čoskoro začne!
Úvodné zostavy:

Holandsko: Bettonvillová, Kuijtová, Van den Adelová, Corneliusová, Fokkeová, Bettonvilová, Kuijtová, Westeriková, Boonstraová, Treffersová, Diressenová

Slovensko: Jakubcová, Remenárová, Sujová, Páleníková, Oroszová, Jurčenková, Praženicová, Moravčíková, Hašková, Slamová, Bálintová, Dudášová

Rozhodca: Vasileios Pitsilkas (GRE), Gintaras Maciulis (LAT), Josip Jurevic (HRV).
Ešte dodáme pre úplnosť, že sa hrá u nás na Slovensku. Holandsko je síce písané ako domáce, ale tento zápas sa hrá v Piešťanoch.
Dozneli štátne hymny oboch krajín. Čoskoro tak toto kvalifikačné stretnutie môže začať.
Prajem príjemné športový večer všetkým fanúšikom slovenského basketbalu! V Piešťanoch dnes naše dievčatá zakončia kvalifikáciu na ME 2021 a ak vyhráme nad Holandskom aspoň o 10 bodov, tak vyhrajú skupinu a idú na šampionát. Ak vyhráme o menej ako o 10 bodov budeme čakať, ako to bude ďalej. Ak však prehráme, sme poslední a nikam nepostupujeme.

Držíme teda našim dievčatám palce!
Vítam všetkých priaznivcov basketbalu pri sledovaní tohto online textového prenosu! V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia reprezentácie žien Holandska a Slovenska. Začiatok zápasu je na programe o 17:30.

Kvalifikácia na tohtoročné ME žien v basketbale vrcholí! Naše dievčatá bojujú v skupine H o miestenku na tento turnaj a celé to majú vo svojich rukách, aj keď situácia je ešte poriadne zamotaná.

V piatok hralo Slovensko doma v Piešťanoch proti Maďarsko a žiaľ tento zápas prehralo pomerom 57:65. Momentálne našim dievčatám patrí v tabuľke posledné 3. miesto so ziskom 4 bodov, druhé je Holandsko, ktoré má na svojom konte 5 bodov a skupinu momentálne vedie Maďarsko so 6 bodmi.

Priamo postupuje víťaz skupiny a 5 najlepších tímov na druhom mieste. Síce je Holandsko písané ako domáci tím, ale bude sa hrať u nás v Piešťanoch. Ak vyhráme o 10 bodov tak budeme na prvom mieste, ak vyhráme o menej, tak budeme druhí. V prípade prehry budú na čele Holanďanky a my budeme poslední.

Ak skončíme na druhom mieste, budeme musieť sledovať ako sa to vyvinie v iných skupinách. Verme teda, že naše dievčatá to zvládnu, sledujte náš online prenos!
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 17:30.

Domov»Halové športy»Basketbal»Slovenské basketbalistky po veľkej dráme postúpili na majstrovstvá Európy