Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Olympiádu s Poliakmi vnímajú Popradčania rozpačito

Obyvatelia Popradu majú rozpačité názory na kandidatúru mesta na ZOH pre rok 2022. (Autor: SITA)
TASR|27. mar 2013 o 11:38

V Poprade v stredu zasadajú vlády Slovenskej a Poľskej republiky pre spoločnú kandidatúru.

POPRAD. V Poprade v stredu spoločne zasadajú vlády Slovenskej a Poľskej republiky, aby prerokovali spoločnú kandidatúru na zimné olympijské hry v roku 2022. Väčšina opýtaných Popradčanov vedela o tom, že sa tu koná takéto významné stretnutie. Ich názory na kandidatúru sú však rozpačité.

Veľa peňazí a žiadny efekt

"Ja mám obavy, že návratnosť bude slabšia, veľa by to stálo," zhodnotil jeden z oslovených. V tomto s ním súhlasí aj jeho manželka a tvrdí, že to bude stáť veľa peňazí aj veľa námahy a neprinesie to želaný efekt.

"Nepáči sa mi to tak celkom, sme príliš malá krajina a finančne na tom tiež nie sme najlepšie, aby sme spolu organizovali takúto veľkú akciu. Súhlasím s tým, aby sme Poliakom istou formou pomohli, ale my ako spoluorganizátor, to sa mi veľmi nepáči," zhodnotila Zuzana Teplická, ktorá žije v neďalekom Spišskom Bystrom.

Veľmi skeptický je v tomto smere aj ďalší Popradčan, ktorý tvrdí, že na Slovensku by mali ísť peniaze na oveľa dôležitejšie veci, ako na olympiádu. "Mladí ľudia nemajú prácu, zdravotníctvo je v zlom stave. A aj keď sa vybudujú areály, kto sem príde po olympiáde? Sú destinácie v zahraničí lepšie vybavené ako u nás," konštatoval.

Reklama a propagácia regiónu

Naopak, s organizáciou olympiády v Tatrách súhlasí študent Lukáš Janíček. Podľa neho to región spropaguje a v konečnom dôsledku z toho môžeme mať prospech. "Jediné, čoho sa obávam, je, aký to bude mať vplyv na prírodu, ktorá je u nás jedinečná a krásna," upozornil.

Súhlasí aj dôchodca z Popradu, ktorý tvrdí, že máme čo ponúknuť a vôbec nezáleží na tom, že sme malý štát. "Bude to drahé, máme málo peňazí, ale aj napriek tomu si myslím, že sa to oplatí. Postavia sa športové areály, ktoré sa budú môcť využívať aj po skončení olympiády," dodal.

Organizácia olympiády by veľmi potešila aj miestneho realitného makléra Miroslava Antošku, ktorý tvrdí, že by to bola veľká reklama a propagácia regiónu. "Zároveň by to pomohlo dostavbe infraštruktúry medzi Poľskom a Slovenskom," povedal Antoška.

Na stredajšom zasadnutí slovenskej a poľskej vlády v budove Mestského úradu v Poprade šéfovia kabinetov a niektorí ministri prerokujú kľúčové otázky pre ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce medzi Bratislavou a Varšavou. Dôležitým bodom bude príprava spoločnej kandidatúry na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022, ktorú slovenská strana podporuje.

Súvisiace články