Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Olympiáda v Tokiu, Madride či v Istanbule. Všade striehnu riziká

(Autor: TASR/AP)
Sportnet|6. sep 2013 o 20:13

Hostiteľom letnej olympiády 2020 bude mesto v Európe, v Ázii alebo na rozhraní kontinentov. Asi rozhodne až druhé kolo. Premiérovo hlasuje aj Slovenka Barteková.

BRATISLAVA. Nemecká agentúra DPA avizuje olympijský týždeň pravdy. V Buenos Aires sa včera začalo 125. zasadanie Medzinárodného olympijského výboru.

V utorok je voľba nástupcu Belgičana Jacqua Roggeho, ktorému 12 rokov na poste šéfa piatich kruhov vidno na vlasoch, ale najmä v tvári. Dnes večer oznámi, ktorým smerom sa po Riu 2016 uberie štafeta letných olympijských hier a o deň neskôr aj to, akú podobu bude mať olympijský program 2020.

Bartekovej premiéra

V hre o Hry XXXII. olympiády ostali tri exekutívou vybrané metropoly z dvoch kontinentov: španielsky Madrid, japonské Tokio a na rozhraní svetadielov ležiaci turecký Istanbul.

„Táto voľba bude vyrovnanejšia ako voľba nového prezidenta,“ tvrdí slovenský olympijský šéf František Chmelár. V Argentíne je ako hosť na Roggeho pozvanie.

Prvý raz po 12 rokoch bude voliť našinec. Vladimír Černušák, člen MOV od zasadania v Baden-Badene 1981, stratil hlasovacie práva v roku 2002 po osemdesiatke. Je čestným členom MOV.

V Buenos Aires však zažije premiéru slovenská strelkyňa Danka Barteková, ktorá nečakane vyhrala voľby do komisie športovcov na londýnskej olympiáde.

Na základe rád sa zdržiava prejavov náklonnosti k niektorému z kandidátov a je otázne, či aj po voľbách prezradí, koho uprednostnila. Nebýva to zvykom.

Šejk Ahmad Al-Fahad Al-Sabah, kuvajtský minister národnej bezpečnosti, napriek tomu ostal aj po vyše dvoch desaťročiach v MOV a ako prezident Asociácie ázijských národných olympijských výborov prostoreký a pre televíznu spoločnosť WDR na plné ústa povedal, že vo voľbách Roggeho nástupcu podporí Nemca Thomasa Bacha.

Chmelár chce Istanbul

Stávkové kancelárie favorizujú Tokio, vychádzajú aj zo správy hodnotiacej komisie MOV, hoci tá sa nedá čítať čierno-bielo. Zaujímavý je index kvality zverejnený americkým portálom Around the Rings. V jarnom rebríčku mal na čele zarovno Istanbul aj Tokio (po 78), až s odstupom Madrid (72). V najnovšom je poradie veľmi vyrovnané: Tokio 77, Madrid 76, Istanbul 75.

„Ani ja si nemyslím, že Tokio je jasným favoritom. Viem si predstaviť pekné olympiády vo všetkých troch mestách, bude to tesný súboj,“ vraví Chmelár, ktorý na rozdiel od Bartekovej môže vysloviť vlastný názor.

„Osobne však držím palce Istanbulu, ktorý kandiduje už piaty raz, čo je dôkaz, že Turci hry veľmi chcú. A majú na to, za posledné desaťročia postavili obrovské množstvo športovísk a usporiadali viacero významných podujatí.“

Niet možnosti bez rizika

Športová infraštruktúra Tokia aj Madridu je asi ešte lepšia. Šance Madridu nie sú také chabé ako stav španielskej ekonomiky, ktorý o sedem rokov môže byť iný. Navyše Turecko je nebezpečne blízko k Sýrii, ale ako glosoval exviceprezident MOV Dick Pound, „ani jedna z troch možností nie je bez rizika“.

V prípade Soči 2014 a Ria 2016 zvolila vrchnosť piatich kruhov exotiku, teraz sa čaká opak. „V situácii globálnej neistoty sa vynasnažíme nájsť najbezpečnejšie miesto,“ uisťuje Kevan Gosper z Austrálie.

Vylúčiť ďalšie „panské huncútstvo“ sa však nedá dokonca ani v prípade dvadsiateho ôsmeho športu ešte nikomu nepririeknutej letnej olympiády. Hoci Švajčiar Denis Oswald, jeden z kandidátov na post prezidenta MOV, na plné ústa povedal, že „treba napraviť chybu exekutívy“, ktorá navrhla vylúčiť z programu zápasenie.

Hermeticky izolovaní

Najbezpečnejším miestom sveta je podľa Gianniho Merla, prezidenta Medzinárodnej asociácie športovej tlače, hotel Hilton v Buenos Aires, v ktorom býva olympijská vrchnosť.

Ako keby nastal stav obliehania, polícia zablokovala okolité ulice, a hoci ústrednou témou je zjednocovanie olympijského hnutia, stretnúť sa s členom MOV je ťažšie ako s Maradonom, vykresľuje renomovaný autor ešte renomovanejšej Gazzetty dello Sport, jeden z 1800 akreditovaných žurnalistov, z ktorých šesťsto je Japoncov.

Dôvod? Volí sa dejisko lukratívnej olympiády (americká NBC sa zaviazala za prenosové práva zaplatiť 1,4 miliardy USD) a kandidátov podporia aj šéfovia vlád – prídu rovno zo summitu G20 v Petrohrade.

Kliknite - obrázok zväčšíte.

Súvisiace články