Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

OH2004: Holanďania a Austrálčanky túžia po zlatom hetriku v pozemnom hokeji

TASR|12. aug 2004 o 13:37

Atény 12. augusta (TASR) - Hlavným leitmotívom olympijského turnaja pozemných hokejistov a hokejistiek bude snaha Holanďanov a Austrálčaniek získať už ...

Atény 12. augusta (TASR) - Hlavným leitmotívom olympijského turnaja pozemných hokejistov a hokejistiek bude snaha Holanďanov a Austrálčaniek získať už tretie zlato na tretej olympiáde v rade. Súboje na dvoch novovybudovaných ihriskách olympijského komplexu Helliniko (kapacita 7300 a 1200 divákov, náklady 11 miliónov eur) sľubujú vzrušujúce súboje, keď najmä mužský turnaj považujú odborníci za najťažší v histórii.

Holanďania, ktorí získali zlato v Atlante i Sydney, si budú musieť dať v ceste za zlatým hetrikom pozor najmä na úradujúcich majstrov sveta z Nemecka. Tí ich zdolali a zdvihli si tak sebavedomie na júlovom turnaji Rabobank, tam však "tulipány" nehrali v najsilnejšom zložení. Naopak, teraz sa v Aténach budú spoliehať na najlepšieho hráča rankingu Medzinárodnej hokejovej federácie (FIH) za rok 2003 Teuna de Nooijera, pričom majú v tíme až päticu skúsených veteránov túžiacich po zisku už tretieho olympijského zlata. Ak by sa im to podarilo, vyrovnali by historický rekord "veľmoci" Indie z rokov 1948-1956. "Máme talentovaný tím, kde sa mieša skúsenosť s mladosťou. Mladí hráči predvádzajú skutočne hru veľkého kalibru a máme aj najlepších zahrávačov rohov na svete. Preto túžime po zlate," povedal tréner Holandska Terry Walsh.

Na príležitosť však čakajú aj Nemci, prvý tím aktuálneho svetového rebríčka FIH, ktorý disponuje 10 hráčmi kádra zo Sydney a 13 majstrami sveta (2002). I austrálski "Kookaburras", pravdepodobne najlepší svetový tím bez olympijského zlata, sú ašpirantami na zlato, keď na MS 2002 i Champions Trophy skončili vždy druhí. Zabúdať však nemožno ani na výbery Pakistanu, Španielska a Kórejskej republiky, ktoré budú chcieť prehovoriť do medailových pozícií, najmä keď od 1. júna 2004 zmenila FIH pravidlo o zahrávaní štandardnej situácie trestného rohu (znemožnenie obrancom vybiehať priamo proti exekútorom s úmyslom hrať telom), čo sa môže ukázať v priebehu turnaja ako rozhodujúci faktor (špecialisti typu Sohail Abbas z Pakistanu, Jorge Lombi z Argentíny, Taeke Taekema z Holandska).

Ženský turnaj má jasných favoritov v tímoch dvojnásobného obhajcu Austrálie, úradujúcich majsteriek sveta z Argentíny a Holandska, bronzového tímu zo Sydney 2000. Austrálčanky trápia zranenia, keď im už definitívne pre fraktúru nohy vypadla stredopoliarka Sarah Taylorová. Oporou im bude kapitánka Katrina Powellová, jediná hráčka v zostave s dvoma zlatými medailami. Aj ju však trápi zranenie lýtkového svalu. Argentínsky tréner "Las Leonas" Sergio Vigil disponuje skúseným družstvom hladným po úspechu. "Musíme iba hrať našu hru a sústrediť sa zápas po zápase. Vieme, že turnaj bude nesmierne náročný a všetky výbery majú šance na zisk cenného kovu. Nechcem robiť žiadne predpovede, pretože všetko je otvorené. Naše družstvo má ale víťazného ducha a budeme sa usilovať vyhrať," povedal Vigil. Do hry okrem vicemajsteriek sveta z Holandska môžu prehovoriť aj snaživé ázijské želiezko v ohni Čína či Španielky.

Pozemný hokej v Aténach štartuje v sobotu v ženskom turnaji zápasom Holandsko - JAR (7.30 SELČ), mužský o deň neskôr duelom Austrália - Holandsko (7.30 SELČ).

zloženie základných skupín:

muži:

A-skupina: Egypt, Nemecko, Veľká Británia, Kórea, Pakistan, Španielsko

B-skupina: Argentína, Austrália, India, Holandsko, Nový Zéland, JAR

ženy:

A-skupina: Argentína, Čína, Japonsko, Nový Zéland, Španielsko

B-skupina: Austrália, Nemecko, Kórea, Holandsko, JAR

Súvisiace články